آتومیوم بروکسل;معروف ترین ساختار بلژیک

آتومیوم بروکسل;معروف ترین ساختار بلژیک

عجایبی به نام آتوتیوم

آتومیوم یک جاذبه توریستی بین‌المللی جذاب و البته عجیب و غریب در شهر زیبای بروکسل است. این ساختمان بزرگ مدرن که به مناسبت اولین نمایشگاه جهانی پس از جنگ (EXPO 58) در سال 1958 ایجاد شد، سیمای با ابهت کره‌های فلزی را به نمایش می‌گذارد؛ همچنین دارای یک رستوران است که می‌توانید از آنجا نظاره‌گر کل شهر باشید. این قطعه منحصر به فرد معماری، محبوب‌ترین بنای تاریخی پایتخت اروپا و کشور بلژیک شد.

undefinedآتومیوم بروکسل; معروف‌ترین ساختار بلژیک

آتومیوم (در Heysel) توسط معمار آندره ایرکین، به نمایش گذاشته شد و ساخت آن در حدود 6 ماه به طول انجامید. در دهه 1950، اتم به عنوان نماد تقریبا ناپایدار انرژی و مدرنیته در مرکز توجه قرار داشت. این کره‌ها نمایان‌گر ایمان به قدرت علم و همچنین قدرت هسته‌ای بودند.

undefined

نمایی از رستوران اتومیوم

داستان اتومیوم، بیشتر از همه، عشق است، عشقی که بلژیکی‌ها به ساختار فوق‌العاده‌یِ یک نماد ذهنی که به طرز شگفت‌انگیزی با جسارت، زیبایی و تسلط فنی ترکیب می‌شود. ظاهر آتومیوم غیرعادی و فراموش نشدنی است. این یک کیفیت نادر است که روح همه افراد را به پرواز در می‌آورد و تخیل خود را شلیک می‌کند. این گفته دیان هننبرت در سال 2008 در مورد آتومیوم است.

روح بدوی در منظر بروکسل؛ نه برج، نه هرم، کمی مکعب، کمی کروی، نیمی مجسمه سازی و نیمی معماری، یک اثر تاریخی با نگاه به آینده، موزه و نمایشگاه را القا می‌کند؛ آتومیوم در یک زمان یک شی، یک مکان، یک فضا، یک Utopia است و تنها نمادی در جهان است که هر نوع طبقه‌بندی را در خود دارد.

آتومیوم غرفه اصلی و نماد نمایشگاه جهانی بروکسل (1958) بود که به طور معمول نمایشگاه 58 نامیده می‌شد. این نماد اراده دموکراتیک برای حفظ صلح میان تمام ملت‌ها، ایمان به پیشرفت، فنی و علمی و در نهایت خوش‌بین بودن چشم‌انداز آینده یک جهان مدرن، جدید و فوق تکنولوژیک برای زندگی بهتر برای بشر می‌باشد.

undefined

نمایی زیبا از آتومیوم

آتومیوم استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی برای اهداف علمی را به خوبی به نمایش گذاشته است، بنابراین این چیزی است که شکل ساختمان را تعیین می‌کند. با 102 متر ارتفاع و 9 کره، نشان‌دهنده یک مولکول آهن 165 میلیارد بار بزرگنمایی شده است. این کره توسط معماری آندره و ژان پولاک طراحی و توسط مهندس آندره آبکین (2005-1917) ساخته شد. آتومیوم در ابتدا قصد نداشت که فراتر از نمایشگاه جهانی 1958 زنده بماند، اما محبوبیت و موفقیتش آن را به یک کلید برجسته، اول در بروکسل و سپس در سطح بین‌المللی ساخته است. نیم قرن بعد، آتومیوم همچنان پا برجا می‌ماند تا این ایده‌های آینده و جهانشمول را به تصویر بکشد.

اتومیوم به طور کامل با فولاد پوشیده شده است که نوعی UFO در تاریخ فرهنگی بشریت است; یک بازتاب به طور همزمان از گذشته و آینده، مقایسه‌ای از ایده آل‌های دیروز ما با رویاهای ما برای فردا.

آتومیوم در ارقام

آتومیوم توسط 9 کره (1 کره در بالای تمام 8 کره و یکی در مرکز) ایجاد شده است. این 9 کره توسط 20 لوله به هم متصل شده اند و در کل بر 3 ستون استوار است.

ارتفاع کل: 102 متر

قطر کره‌‎ها: 18 متر

طول لوله در لبه مکعب: 29 متر

طول لوله‌های مورب: 23 متر

قطر پایه عمارت: 26 متر

جرم کل (در سال 1958): 2.400 تن

undefined

 

چگونه به آتومیوم بروکسل بروید؟

اتومیوم بروکسل در چند کیلومتری شمال مرکزی شهر قرار دارد و از طریق ماشین یا مترو قابل دسترسی است. در صورت استفاده از مترو، باید در ایستگاه مترو Heysel پیاده شوید، که فقط 500 متر از ساختمان فاصله دارد. کسانی که با ماشین به آنجا می‌روند می‌توانند از پارکینگ ماشین مجاور آن استفاده نمایند.

در آتومیوم بروکسل چه کاری انجام دهید؟

همه کره‌های آتومیوم را نمی‌توان بازدید کرد. سه کره بیرونی که در زیر قرار دارند قابل مشاهده نیستند. پنج کره برای عموم باز است که دارای جاذبه‌های مختلف هستند و قابل دسترسی هستند. یکی از این کره‌ها، نمایشگاه دائمی است که جزئیات ساختمان، اطلاعات مربوط به نمایشگاه 1958 و نقش آن در توسعه بروکسل را شرح می‌دهد. کره‌های دیگر برای نمایشگاه‌های موقت اختصاص یافته‌اند. نمایشگاه موقت حدودا سالی یک بار تغییر می‌کند و در سال 2017 در مورد پروازهای تجاری لوکس در قرن بیست و یکم بود. یکی از آن کره‌ها به طور اختصاصی برای کودکان با نمایش‌های ویژه و رویدادهای تعاملی اختصاص داده شده است. آتومیوم همچنین کنسرت‌ها، برنامه‌ی فیلم‌ها، کنفرانس‌ها را برگزار می‌نماید. در نهایت، توپ بزرگ‌تر یک رستوران با منظره‌ای عالی و پانوراما در بروکسل است. با استفاده از تلسکوپ‌هایی که در کره بالایی هستند، می‌توانید تمام راه را به شهر آنتورپسو حتی کلیسای جامع و بندر آن را ببینید. رستوران آتومیوم با آسانسور از پایین قابل دسترسی است.

undefinedنمایی از داخل یکی از کره‌ها

چهار حوزه دیگر فقط با پله برقی برای عموم مردم قابل دسترسی هستند که برای افرادی که دارای تحرک محدود هستند، دشوار است. از سال 2004 تا 2007 اتومیوم تحت بازسازی قرار گرفت و با استفاده از فولاد ضد زنگ به جای آلومینیوم منفرد که از سال 1958 وجود داشت درخشان شد.

undefined

ادامه مطلب ...