همه چیز درباره باغ وحش وین

همه چیز درباره باغ وحش وین

باغ وحش وین در اتریش

قدیمی‌ترین باغ وحش جهان در قلب پایتخت اتریش، شهر وین، جای گرفته است. باغ وحش وین در اطراف یک برج دفاعی به‌جا مانده از جنگ جهانی رشد یافته است، در آن انواع حیواناتی از جمله رزرافه، پاندا، خرس قطبی و حتی پنگوئن‌ها زندگی می‌کنند. باغ وحش وین فضایی جذاب و به‌یادماندنی برای کودکان، بزرگسالان، خانواده‌ها و تمام کسانی است که دوست دارند در عرض چند ساعت گشت و گذار در باغ وحش وین با بسیاری از حیوانات و محیط زندگی آنها آشنا شوند. در این مطلب، آژانس ژیوار برایتان بیشتر از باغ وحش وین می‌گوید.

در سفر به اروپا برای بازدید از شهر وین با ما همراه باشید.

undefined

پانداهای بازیگوش در باغ وحش وین

داستان تولد باغ وحش وین

در سال 1752، امپراطور اتریش در بخشی از کاخ باشکوه شونبرون وین، محلی را برای نگه‌داری حیوانات نادر در نظر گرفت. او با این کار می‌خواست فضای متفاوتی را برای مهمانان ویژه و خانوده‌اش فراهم کند. حدود بیست و شش سال بعد، خانواده‌ی سلطنتی اجازه دادند که برخی از افراد خاص، فقط در روزهای یکشنبه، برای دیدن حیواناتی که امپراطور اتریش جمع‌آوری کرده بود، بیایند. کم‌کم باغ وحش وین شکل دیگری به خود گرفت و حالا به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری وین اتریش تبدیل شده است. عمر این باغ وحش بیش از 260 سال است و سالانه بالغ بر 2 میلیون نفر از باغ وحش اتریش بازدید می‌کنند.

undefined

ورودی باغ وحش وین

در باغ وحش وین چه حیواناتی زندگی می‌کنند؟

اگر دوست دارید در عرض چند ساعت فیل‌ها و زرافه‌های آفریقایی را ببینید، شاهد شنای ماهرانه خرس‌های قطبی باشید، شیوه راه رفتن پنگوئن‌ها را از نزدیک نگاه کنید و به عبارتی ساده، حیوانات چندین سرزمین و اقلیم را ببینید، باید حتما سری به باغ وحش وین بزنید. در این باغ وحش بیش از 8500 حیوان، از 700 گونه متفاوت زندگی می‌کنند که این آمار بدون در نظر گرفتن حشرات، عنکبوت‌ها و برخی از ماهی‌ها می‌باشد.

undefined

از آفریقا تا قطب شمال در باغ وحش وین

نکته بسیار مهم این است که باغ وحش وین برای نگه‌داری هر حیوانی، محیط طبیعی زندگی او را شبیه‌سازی کرده است. مثلا حیواناتی که از نواحی استوایی آمده‌اند در جنگل‌های بارانی شبیه‌سازی شده زندگی می‌کنند و کمی آن‌طرف‌تر، خرس‌ها و پنگوئن‌ها در محیطی کاملا شبیه با قطب، به زندگی‌شان ادامه می‌دهند.

 

چند نفر در باغ وحش وین کار می‌کنند؟

باغ وحش وین با بیش از 17 هکتار وسعت، به ثبت جهانی رسیده است و محلی بسیار مهم و معتبر در شهر وین تلقی می‌شود. از این رو بسیاری از افرادی که حیوانات را دوست دارند یا می‌خواهند بیشتر درباره آنها یاد بگیرند، به‌صورت داوطلبانه در باغ وحش وین کار می‌کنند. به جز این افراد، باغ وحش وین حدود 190 کارمند دارد که هر کدام وظایفی چون، حفاظت، درمان، غذا دادن و... را به عهده دارند. در تورهای اتریش آژانس ژیوار می‌توانید بیشتر با سیستم‌های مدیریتی باغ وحش وین آشنا شوید.

undefined

برنامه غذا دادن به حیوانات در باغ وحش وین

در باغ وحش وین غذا دادن به حیوانات توسط گردشگران ممنوع است. چرا که هر کدام از حیوانات برنامه غذایی خاص و مشخصی دارند که متناسب با نیازهایشان تنظیم شده. اما یکی از جذاب‌ترین برنامه‌های باغ وحش وین، غذا دادن به حیوانات توسط کارکنان باغ وحش است. این برنامه آنقدر جذاب است که باغ وحش وین برنامه و ساعت دقیق غذا دادن به گروه‌های مختلف حیوانات را ارائه کرده است. مثلا اورانگوتان‌ها و فیل‌های آفریقایی باغ وحش وین، ساعت 10  صبح غذا می‌خورند، ساعت 10:30 صبح موقع غذا خوردن زرافه‌ها و لاک‌پشت‌های غول پیکر است و ساعت 11 هم گرگ‌ها و پنگوئن‌ها، غذاهای خود را دریافت می‌کنند.

undefined

برنامه غذا دادن به حیوانات محدود به صبح نیست و اگر می‌خواهید همراه با تورهای اروپایی آژانس ژیوار، بعد از ظهر باغ وحش وین را ببینید، می‌توانید ساعت 2 ظهر، غذا خوردن ببرهای سیبری را ببینید، ساعت 2:30 پانداها غذا می‌خورند و ساعت 4 هم نوبت به کوالاها می‌رسد.

امکانات رفاهی باغ وحش وین

در باغ وحش وین اصلا لازم نیست نگران غذا، نوشیدنی و حتی تنقلات باشید چرا که قدم به قدم کافه و رستوران پیدا می‎کنید. یکی از جذاب‌ترین کافه‌های باغ وحش وین در بالای برجی قدیمی قرار دارد که از زمان جنگ جهانی باقی مانده و از بالای آن می‌توانید شاهد نمای بسیار زیبایی از شهر وین اتریش باشید.

undefined

تفریح خانوادگی در باغ وحش یونان

به جز کافه‌ها، در باغ وحش وین ماکروفرهایی تعبیه شده تا بتوانید غذای کودکتان را گرم کنید. همچنین واگن‌هایی وجود دارد که تنها با پرداخت 2 یورو، می‌توانید برای گشت و گذار در باغ وحش از آنها استفاده کنید. ضمنا به یاد داشته باشید که برای حفظ آرامش باغ وحش وین، بردن توپ به داخل ممنوع است.

ساعات بازدید باغ وحش وین

باغ وحش وین در تمام طول سال ساعت 9 صبح  باز می‌شود اما با توجه به فصل و شرایط حیوانات، ممکن است ساعت بسته شدن باغ وحش در ماه‌های گوناگون متفاوت باشد. مثلا اگر ژانویه به اتریش بروید فقط تا ساعت 4:30 فرصت دارید که باغ وحش وین را ببینید اما در ماه‌های آپریل تا سپتامبر، این زمان به 6:30 عصر افزایش می‌یابد. در تمام این روزها، گیشه فروش بلیط و تمام محوطه‌های نگه‌داری حیوانات نیم ساعت قبل از پایان زمان بازدید، بسته می‌شود تا حیوانات در آرامش استراحت کنند. آژانس ژیوار با سال‌ها تجربه در برگزاری تورهای تخصصی اروپایی پیشنهاد می‌کند، دیدن باغ وحش وین را از دست ندهید.

undefined

هزینه بلیط و نکات مهم بازدید

قیمت بلیط باغ وحش وین به شرح زیر است:

·        بزرگسالان، برای هر نفر 20 یورو

·        کودکان، 10 یورو

·        افراد ناتوان و معلول ،10 یورو

·        کودکان زیر شش سال، رایگان

.        خبرنگاران با ارائه کارت معتبر، رایگان

 

لازم به ذکر است که کودکان زیر 14 سال نمی‌توانند بدون حضور یک بزرگسال (فردی که بیش از 19 سال سن دارد) از باغ وحش وین دیدن کنند. نکته مهم دیگر این است که ورود حیوانات خانگی مانند سگ‌ها، به باغ وحش وین ممنوع است و بازدیدکنندگان باید آنها را به مربیان مخصوص بسپارند.

باغ وحش وین یک شرایط ویژه نیز برای بازدیدکنندگانش در نظر گرفته است. این شرایط به این صورت است که با یک بلیط می‌توانید دو بار در یک روز وارد باغ وحش وین شوید. 

در پایان امیداوریم همراه با آژانس ژیوار که سال‌ها تجربه درخشان در زمینه برگزاری تورهای اروپاگردی دارد، از شهر زیبای وین بازدید کنید و فرصت دیدن باغ وحش زیبا و تاریخی آن نصیبت‌تان گردد. فرصتی که قطعا یکی از به‌یادماندنی‌ترین خاطرات‌تان خواهد بود.

 

ادامه مطلب ...