خانه اُپرای سیدنی

خانه اُپرای سیدنی

همه‌چیز درباره خانه اپرای سیدنی

سیدنی شهری که سرشار از تنوع است. این شهر از قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و زیباترین شهرهای استرالیا است که جلوه‌های اغواکننده از پیوند خشکی و دریا را به نمایش می‌گذارد. در اولین نگاه مناظری مانند کشتی‌های پر زرق ‌و برق پهلو گرفته در بندرگاه چشمان شما را مجذوب می‌کند و بعد از آن، مبهوت خانه‌ی اپرا خواهید شد. این شهر زیبا و اغواکننده که هفت ساعت و نیم با تهران اختلاف ساعت دارد یکی از بهترین مقصدها برای تعطیلات و استراحت است.

امروزه بازدیدکنندگان سیدنی می‌توانند تاریخ شنیدنی سیدنی را در گذرگاه‌های باریک سنگفرش شده و بناهای کهن سنگی، در موزه‌های برجسته شهر و نقش‌های رسم شده بر سنگ کشف کنند. گردشگران می‌توانند از پل بندرگاه بالا بروند، در شکاف امواج سبزرنگ سواحل طلایی سیدنی موج‌سواری کنند یا بر فراز آسمان شهر پرواز کنند و از امکانات جذابی که پارک‌های ملی اطراف شهر برای گردش و سیاحت فراهم کرده‌اند، لذت ببرند.

undefined

 

تالار اپرای سیدنی

یکی از نمادهای زیبای شهر سیدنی که در لیست جهانی یونسکو نیز ثبت‌شده است، تالار اپرای سیدنی نام دارد که می‌توان گفت که میان جاذبه‌های سیدنی شناخته ‌شده‌ترین است. این ساختمان تحسین ‌برانگیز به شکل صدف یا بادبان در اهتزاز بر زمینی خشک که اطراف آن را آب احاطه کرده، قرارگرفته است. در این خانه اپرا که فضای داخل آن نیز به زیبایی چهره بیرونی آن است، برنامه‌های متنوعی ازجمله کنسرت، نمایش و رقص و باله برگزار می‌شود؛ بنابراین ساکنین این شهر با هر سلیقه‌ای، بهانه‌ای برای سر زدن به این ساختمان زیبا خواهند داشت. هزینه بازدید از این مکان برای بزرگسالان ۳۵ و خردسالان ۲۴.۵۰ دلار استرالیا می‌باشد.

undefined

با این مقدمه به سراغ برخی از حقایق و نکات جالب تالار اپرای سیدنی می‌رویم.

تاریخچه خانه اپرای سیدنی:

برنامه ریزی ساخت این سازه در اواخر دهه ۴۰ میلادی و همزمان با پیشنهاد یوجین گوسانز، مدیر کنسرواتوار موسیقی نیو ساوت ولز، مبنی بر  ساخت یک سالن مناسب برای برگزاری نمایش­های بزرگ تئاتر آغاز شد؛ چرا که تمامی نمایش‌های بزرگ آن سال‌ها در تالار شهر سیدنی برگذار می‌شد و این در حالی بود که تالار شهر سیدنی، گنجایش کافی برای میزبانی چنین رویدادهایی را نداشت.

گوسانز موفق به کسب حمایت نخست وزیر نیو ساوت ولز، جوزف کیهیل در سال ۱۹۵۴ میلادی شد که در خواست وی مبنی بر ارائه طرح‌هایی برای یک خانه اپرای اختصاصی را به دنبال داشت. لکن گوسانز بر انتخاب منطقه بنلانگ پوینت برای استقرار این سازه اصرار داشت و این در حالی بود که کیهیل، قصد ساخت خانه اپرای سیدنی در نزدیکی ایستگاه راه آهن وینارد در شمال غربی CBD را داشت.

undefined

در رقابت بین المللی طراحی برگزار شده توسط کیهیل در تاریخ ۱۳ سپتامبر ۱۹۵۵ میلادی، ۲۳۳ طرح  از معماران برجسته ۳۲ کشور دریافت شد. معیارهای تعیین شده برای طراحی، طراحی یک سالن بزرگ با ظرفیت ۳۰۰۰ صندلی و یک سالن کوچک برای ۱۲۰۰ نفر با کاربری‌های متفاوتی نظیر اپراهای تمام عیار، کنسرت‌های ارکست و آوازخوانان کر، جلسات جمعی، سخنرانی‌ها، نمایش‌های باله و سایر سخنرانی‌ها بود.

undefined

تاریخ معماری تالار اپرای سیدنی

اپرا هاوس سیدنی یکی از متمایزترین بناهای قرن بیستم از لحاظ هنر معماری بشمار می‌رود. یورن اوتزان آرشیتکت معمار دانمارکی در سال ۱۹۵۷ به‌طور غیرمنتظره‌ای برنده طراحی اپرا هاوس شد. نهایتاً اپراهاوس در ۲۰ اکتبر ۱۹۷۳ رسماً توسط ملکه الیزابت دوم گشایش یافت.

از لحاظ هنری، تالار اپرای سیدنی، یکی از مشهورترین اماکن دنیا برای اجرای هنرهای نمایشی است. اپراهاوس شامل پنج سالن تئاتر، پنج سالن تمرین نمایش، دو سالن اصلی، چهار رستوران، شش بار و تعداد زیادی فروشگاه است. گفتنی است که پوسته حلزونی شکل اپراهاوس شامل یک میلیون و ۵۶ هزار تکه سنگ گرانیت سوئدی می‌شود. 

بام این سازه از ۲۱۹۴ قطعه بتونی ساخته شده که وزن تقریبی هر کدام ۱۵ تن می‌باشد. این بلوک‌های بتنی با بیش از یک میلیون کاشی ساخت سوئد پوشیده شده‌ است. در ساختمان اپرای سیدنی ۶۲۲۵ متر مربع شیشه به کار رفته که به صورت ویژه توسط فرانسه برای این ساختمان تولید شده‌است.

مساحت کل سازه برابر با ۵۷۹۸ هکتار است. بدین معنی که هشت هواپیمای بویینگ ۷۴۷ در آن جای می‌گیرد. اپرای سیدنی سالیانه پذیرای ۱۵۰۰ برنامه اجرایی می‌باشد و هزاران تور گردشگری از آن بازدید به عمل می‌آورند. ساختمان اپرای سیدنی دارای ۱۰۰۰ اتاق است و هر سال حدود ۱۵۵۰۰ لامپ آن تعویض می‌شود. در المپیک ۲۰۰۰ ساختمان اپرای سیدنی سمبل مورد توجه المپیک سیدنی بود.

undefined

فضاهای خانه اپرای سیدنی:

خانه اپرای سیدنی علیرغم عنوان ساده خود، دارای فضاهای متعددی است که به طرز شگفت‌انگیزی جانمایی شده‌اند. با این حال سالن‌های متعدد این مرکز، بیشترین بخش خانه اپرای استرالیا را به خود اختصاص داده‌اند و از این‌رو، در ادامه مطلب به بررسی سالن‌های مختلف آن می‌پردازیم. 

undefined

خانه اپرای سیدنی علیرغم عنوان ساده خود، دارای فضاهای متعددی است که به طرز شگفت‌انگیزی جانمایی شده‌اند. با این حال سالن‌های متعدد این مرکز، بیشترین بخش خانه اپرای استرالیا را به خود اختصاص داده‌اند و از این‌رو، در ادامه مطلب به بررسی سالن‌های مختلف آن می‌پردازیم. 

فضاهای داخلی بنا نیز بتنی اجرا شده که توسط چوب‌های تخته چند لایه که از مصالح بومی می‌باشد جهت زیبایی و آکوستیک شدن پوشیده شده است. یکی از ویژگی‌های این بنا استفاده از مصالح بومی است. ماده‌ی اصلی ساخت بنا بتن است. از چوب همان منطقه برای آکوستیک کردن بنا استفاده شده است.

undefined

سالن کنسرت:

این سالن با داشتن ۲۶۷۹ کرسی، به‌عنوان خانه ارکستر سمفونیک سیدنی شناخته‌شده و همچنین توسط تعداد دیگری از ارائه‌دهندگان برنامه‌های نمایشی نیز استفاده می‌شود. این سالن شامل ارگ بزرگ تالار اپرای سیدنی یعنی، بزرگ‌ترین ارگ مکانیکی در جهان، با بیش از ۱۰،۰۰۰ لوله است.

تئاتر خوان ساترلند:

این سالن نمایش تئاتر با ۱۵۰۷ کرسی، به‌عنوان خانه اپرای سیدنی و خانه باله استرالیا شناخته می‌شود. تا اکتبر ۲۰۱۲، این سالن به‌عنوان سالن تئاتر اپرا نیز شناخته می‌شد.

تئاتر درام:

سالن تئاتر نمایشی با ۵۴۴ کرسی که توسط شرکت تئاتر سیدنی و دیگر طرفداران رقص و تئاتر استفاده می‌شود.

پلی هاوس:

سالن تئاتر طبقه آخر با ۳۹۸ کرسی.

استودیو:

این قسمت از فضای انعطاف‌پذیری با گنجایش ۲۸۰ صندلی ثابت تاشو تشکیل‌ شده است که ظرفیت آن، بسته به طرز قرارگیری، می‌تواند تا ۴۰۰ نفر افزایش یابد.

اتاق اوتزان:

اتاق اوتزان، یک سالن چندمنظوره کوچک برای مهمانی‌‌ها، ملاقات‌های رسمی و به نمایش گذاشتن تولیدات کوچکی همچون نمایش‌های موزیکال کوتاه است.

استودیوی ضبط:

حیات جلویی خارجی: این قسمت از یک سالن فضای باز انعطاف‌پذیر با طیف گسترده‌ای از آپشن‌های نمایشی، ازجمله امکان استفاده از پله‌های مونومنتال به‌عنوان جایگاه مخاطبین، برای طیف وسیعی از رویدادهای اجتماعی و اجراهای عمومی در فضای باز تشکیل‌شده است.

سایر فضاهای خانه اپرای سیدنی نظیر سرسراهای شمالی و غربی نیز گاه‌به‌گاه برای اجرای انواع مختلف نمایش‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ و سالن‌هایشان به کنفرانس‌ها، مراسمات مذهبی و اجتماعی اختصاص دارد.

سایر فضاهای خانه اپرای سیدنی:

این ساختمان دارای یک استودیوی ضبط، کافه، رستوران، بار و بازار تک‌فروشی نیز هست. خانه اپرای سیدنی، دارای تورها و راهنمایانی نیز هست که از طریق هدایت بازدیدکنندگان به پشت‌صحنه، امکان تماشای بخش‌های خدماتی و اجرایی را فراهم می‌آورند.

تبلیغاتی که روی دیوار‌های تالار اپرا جنجالی شد

طرح استفاده از دیوار‌های تالار اپرای سیدنی (اپرا هاوس) برای تبلیغات یک مسابقه سوارکاری واکنش‌های گسترده‌ای در استرالیا به همراه داشت.

منتقدان می‌گفتند این تصمیم باعث ایجاد تابلوی تبلیغاتی برای مسابقات و قماربازی می‌شود که خلاف مقررات تالار اپرای سیدنی است، اما برخی دیگر از جمله اسکات موریسون نخست‌وزیر استرالیا از این اقدام دفاع کرده‌اند و آن را حرکتی مثبت برای گردشگری و اقتصاد خوانده‌اند.

لوییز هیرون رئیس اجرایی این تالار گفته بود: ما مقرراتی برای محافظت اعتبار میراث‌های جهانی خود داریم.

اما گلادیس برجیکلیان رئیس ایالتی با لغو این تصمیم، مجوز نمایش نسخه تجدیدنظرشده این تبلیغات را برای ۱۰ دقیقه روی دیوار‌های این تالار صادر کرده بود. در نسخه اصلاح‌شده کلمه اورست و شماره‌های سوارکاری که از طرف تالار اپرا به‌عنوان عناصر تجارتی دسته‌بندی‌شده بود، نگه‌داشته شده بود.

یکی از سخنگویان یونسکو به روزنامه گاردین گفته بود: که این مسئله را تحت بررسی دارند، اما نمی‌خواهد اظهار نظر فوری در این مورد داشته باشند.

این مسئله واکنش زیادی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد که هزاران نفر در شبکه‌های اجتماعی گفته‌ بودند: برای مختل کردن این نمایش قرار است در زمان نمایش با چراغ شرکت کنند.

از دیوار‌های تالار اپرای سیدنی معمولاً برای نمایش‌های هنری و مراسم فرهنگی استفاده می‌شود.

در این دیوار‌ها همچنین در سال ۲۰۱۵ لوگوی تیم ملی راگبی به نمایش درآمده بود.

undefined

و در آخر توضیحی درباره اپرا چیست و انواع آن چگونه در طول زمان در موسیقی کلاسیک شکل‌گرفته‌اند را بخوانید تا بهتر و کامل‌تر با مفهوم این بنای زیبا و جذاب آشنا شوید:

اپرا سبکی در موسیقی کلاسیک است که بسیاری را به خود جلب کرده است. اُپرا به‌طور کلی به‌عنوان اجرای روی استیج و اجرایی ترکیبی از موسیقی، لباس‌های خاص و یک داستان است که بر اساس آن داستان موسیقی و آواز شکل‌گرفته است. اکثر اپرا دارای آواز هستند، اما ممکن است بدون بیان حتی یک کلمه باشد. کلمه اپرا کوچک‌شده اپرا در موسیقی «opera in musica» است.

در سال ۱۵۷۳، یک گروه از نوازندگان و روشنفکران گرد هم آمدند تا در مورد موضوعات مختلف، به‌ویژه تمایل به احیاء نمایش یونانی صحبت کنند. این گروه فلورانس کامراتای «Florentine Camerata» نام داشتند. آن‌ها می‌خواستند گفته‌های نمایشنامه را به‌جای اینکه به‌طور ساده بیان کنند، در حال صحبت آن‌ها را بخوانند.

undefined

 

اُپرا در کشور ایتالیا در حدود سال ۱۶۰۰ میلادی به وجود آمد. در ابتدا اپرا تنها برای طبقه بالا و اشراف‌زادگان بود، اما به‌تدریج برای عموم مردم قرار گرفت. همچنین بعدها مرکز فعالیت‌های موسیقی کلاسیک عام شد. در سال ۱۶۳۷، خانه اپرا عمومی ساخته‌شده است.

 زمان زیادی طول کشید تا اُپرا درنهایت به شکل فعلی خود رسید. در قالب یک اپرا افرادی همچون نویسندگان، نویسندگان اشعار اُپرا، نمایشنامه نویسان، آهنگسازان، طراحان لباس و صحنه، رهبران، خوانندگان (سوپرانو دراماتیک، شعر و تِنور دراماتیک و غیره)، رقصندگان، نوازندگان، سخن رسان «prompter»، تهیه‌کنندگان و کارگردانان از نزدیک باهم کار کنند تا یک اُپرا شکل بگیرند.

 

ادامه مطلب ...