خانه اپرای الااسکالا، شهر میلان

خانه اپرای الااسکالا، شهر میلان

همه چیز درباره خانه اپرای میلان

در سال 1778 اولین باری که متصدی نورپردازی، هشتاد و چهار چراغ نفتی را پر از نفت نمود و سپس فتیله‌های آن‌ها را آتش زد، شاید هیچ‌گاه فکرش را هم نمی‌کرد که در حال برافروختن شعله‌هایی کوچک برای روشن نمودن سالنی است که قرن‌ها بعد به یکی از بزرگ‌ترین اپراهای جهان تبدیل خواهد شد و تاریخ نمایش اپرت الااسکالای میلان همواره به آن اشاره خواهد نمود.

undefined

الاسکالا در سال‌های دور

 این خانه فرهنگی فوق‌العاده و خاص نه تنها به صورت برنامه‌ریزی شده و مدون در حال اجرای اپراهای قدرتمند از هنرمندان خبره‌ی جهان می‌باشد، بلکه دارای آکادمی آموزشی فوق‌العاده‌ای است که دروس و مباحث گوناگون هنری را طی سی دوره در کارگاه‌های کوتاه مدت و دوره‌های بلندمدت به علاقمندان به هنرهای موسیقی، تئاتر، باله و رقص از سراسر جهان آموزش می‌دهد. سالانه حدود 1300 نفر از این آموزش‌ها بهره می‌برند. در بخش فنی نیز آموزش‌ها، در گرایش‌های عکس‌برداری از صحنه، دوخت لباس، تکنیک‌های صوتی، چهره‌پردازی تئاتر، چهره‌پردازی‌های ویژه، طراحی صحنه و نورپردازی می‌باشد.

undefinedخانه اپرای الااسکالا

همچنین آکادمی الااسکالا گروه کرال فوق‌العاده‌ای از مابین بهترین استعدادها را تشکیل داده است.

undefined

 

اپرا تلفیقی اعجاب‌انگیز از اشعار و ترانه‌ها با اجرای خواننده، بازیگر و حرکات بازیگران همراه، قطعات موسیقیایی همراه با اشعار و گاهی برای ایجاد یک فضای متفاوت است که توسط نوازندگان نواخته می‌شود تا بتواند داستانی واقعی یا خیالی را به تصویر بکشد. در برخی اوقات نیز گروه کرال و یا همسرایان همراه مابقی عوامل صحنه هستند. هر چند که از ارزش صحنه‌پردازی، چهره‌پردازی و طراحی لباس نیز نباید غافل شد.

خانه‌ی اپرا ساختمانی تشکیل شده از: صحنه فرورفتگی گروه نوازندگان، صحنه اجراکنندگان، جایگاه تماشاگران، پشت صحنه و بخش‌های مربوط به آن، اتاق کارگردانی و فنی و پوشش تصویری و رادیو است. آکادمی آموزش‌، اتاق‌ها و سالن‌های تمرین، موزه و اسناد نیز در همین مکان می‌باشند.

undefinedصحنه اجراکنندگان

تاریخچه خانه اپرای میلان الااسکالا

سوم آگوست 1778 تاریخی است که از آن به عنوان روز تاسیس این مجموعه یاد می‌شود. در طول جنگ های جهانی خصوصا در سال 1943 با تخریب‌هایی ناشی از بمباران مواجه گردیده، اما هیچگاه تعطیلی آن طولانی نشده و مورد بازسازی قرار گرفته است.

undefinedتخریب خانه اپرای میلان

پس از چراغ‌های نفتی، چراغ‌های گازی جایگزین آن شدند تا اینکه در سال 1883 چراغ‌های الکترونیکی جلوه دیگری به این سالن دادند.

در سال 1982 ارکستر فلارمونیک الااسکالا شامل نوازندگان چیره‌دستی از سراسر ایتالیا و برخی کشورها تشکیل شد. قطعاتی از موتزارت، شوبرت و بتهوون در این سالن اجرا شده است. 135 خواننده فوق‌العاده آرزوی هر گروه عظیم است که خانه اپرای میلان، حائز این ویژگی است. در طی سال‌های 2002 تا 2004 یک بازسازی عظیم صورت پذیرفت. صندلی‌ها به یک تکنولوژی ترجمه صوتی ایتالیایی به انگلیسی همزمان با اجرا مجهز شدند تا الااسکالا به الگویی مناسب برای سایر خانه‌های اپرا در اروپا و حتی در جهان تبدیل شود.

undefined

 

موزه خانه اپرای میلان

این موزه شامل نقاشی‌های کلاسیک، مجسمه‌ها، لباس‌ها و اسنادی است که برخی از آن‌ها مربوط به آثار اجرا شده در همین محل است. مجموعه‌ای از آلات موسیقیایی نیز در این موزه دیده می‌شود. در قسمتی از موزه تصاویر پرتره از هنرمندانی که طی تمامی این سال‌ها در خانه اپرای میلان فعالیت کرده‌اند، به چشم می‌خورد. عکس‌هایی نیز مرتبط با اجراهای نمایشنامه‌های بزرگی چون اتللو و سایرمتون معروف جهانی در معرض دید بازدیدکنندگان است.

undefinedنمای بیرونی خانه اپرای میلان

معماری خانه اپرای میلان

این مکان فرهنگی در نزدیکی میدان اصلی شهر قرار دارد. نمای بیرونی آن نسبت به سایر مکان‌های شهر مانند کلیسای جامع، ظاهر حیرت‌انگیزی ندارد، اما آنچه مهم است معماری داخل مجموعه است تا تماشاگر، ضمن دیدن و آشنایی با طراحی و معماری نئوکلاسیک ایتالیا و تزئینات منحصر به فرد آن، محو این ساختار شود. داخل سالن بخش مقعری برای گروه ارکستر در نظر گرفته شده تا آگوستیک رعایت شود. حدود 2030 صندلی برای سالن تعبیه شده است تا نمونه‌ای بی‌همتا از این حیث باشد. در ترمیم و بازسازی مربوط به سال 2004 به شکل خاصی به پوشش سقف و دیوارها که با پنل‌های چوبی گلابی شکل برای ایجاد پژواک و بازتاب صدا به صورت بادبانی چیدمان شده‌اند، توجه گردیده است. در روز هفتم دسامبر هر سال مراسم خاصی با عنوان صلح در خانه تئاتر میلان انجام می‌شود.

 

علی‌رضا فریدجم

علاقه‌مند به نوشتن، ایده پردازی هنری، تولید محتوای ویدئویی

ادامه مطلب ...