خانه رقصان پراگ | چک | ژیوار

خانه رقصان پراگ | چک | ژیوار

خانه‌ای که در پراگ می‌رقصد.

پراگ، پایتخت جمهوری چک، با مکان‌ها و ساختمان‌های زیبا و جذاب، جزء یکی از معروف‌ترین و دیدنی‌ترین شهرهای اروپایی محسوب می‌شود.

علاوه بر سازه‌ها و بناهای تاریخی که در پراگ وجود دارند، ساختمان‌های مدرن و جذابی نیز به چشم می‌خورند. یکی از آن‌ها خانه‌ی رقصان پراگ است. ایده ابتدایی ساخت این بنا از دو رقصنده به نام‌های فرد استیر و جینجر راجرز گرفته شده است. خانه‌ی رقصان یا خانه‌ی فرد و جینیر، از معروف‌ترین ساختمان‌های پراگ، دارای 3000 مترمربع زیربنا، رستوران، گالری و محل کنفرانس است. در طبقه آخراین برج می‌توانید از منظره چشم اندازی که تمام شهر پراگ را دربرمی‌گیرد، لذت ببرید.

undefinedخانه رقصان پراگ

 

تاریخچه ساخت خانه رقصان پراگ

بعد از جنگ جهانی دوم، در سال ۱۹۴۵ ، بسیاری از ساختمان‌ها و منطقه‌های مختلف پراگ به دلیل بمباران‌ها تخریب شده بودند. بعد از گذشت چند سال، یک طراح و معمار اهل یوگسلاوی به نام والدو ملونیگ، تصمیم گرفت در یکی از همین محله‌های تخریب شده، یک بنای خاص، جدید و مدرن بسازد. او ایده این کار را با همسایه‌اش، واسلاو هاول، درمیان گذاشت. هاول نویسنده، فیلسوف و فرد شناخته شده‌ای بود. بعدها او به رهبری و ریاست جمهوری چکسلواکی نایب شد. هاول از ایده والدو استقبال کرد و امیدوار بود که آن مکان به عنوان مرکز فرهنگی و اجتماعی شهر شناخته شود. یک شرکت بیمه هلندی موافقت کرد که این پروژه را تامین مالی می‌کند. این کمپانی از والدو خواست تا یک معمار و طراح معروف دیگری را نیز برای این پروژه معرفی کند. فرنک جری، معمار مشهور آمریکایی، موافقت خود را در همکاری با والدو اعلام کرد. در سال ۱۹۹۲ ساخت این بنا آغاز شد و در پایان ۱۹۹۶ خانه رقصان پراگ ساخته شد.

undefinedنمایی زیبا از خانه رقصان

معماری و ساختار خانه رقصان پراگ

این ساختمان به دلیل شکل و نوع خاصی از معماری معروف شده است. خانه‌ی رقصان به دو قسمت تقسیم می شود. بر بالای این ساختمان گنبدی فلزی وجود دارد که به نام ستاره دریایی معروف است. ایده ساخت این بنا از دو رقصنده معروف به نام های فرد استیر و جینیر راجرز گرفته شده است. وقتی به آن نگاه می‌کنید زوجی که در حال رقص هستند را می‌بینید. ساختمان شیشه‌ای نماد زن رقصنده - جینیر- و ساختمان کناری آن فِرد را نشان می‌دهد. در ابتدا نام این بنا فرد و جینیر بود اما بعدها به خانه رقصان تغییر کرد. این مکان دارای ۹ طبقه است. تمام اتاق‌های اینجا نامتقارن هستند.

undefinedخانه رقصان در شب

 

رستوران و گالری خانه رقصان پراگ

همان طور که پیش از این اشاره شد، خانه‌ی رقصان دارای رستوران و گالری است. برای ورود به داخل این ساختمان مدرن و زیبا، نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای ندارید. رستوران در آخرین طبقه این ساختمان قراردارد. نمای داخلی چشم‌نواز، انواع منوهای غذایی فرانسوی و بین‌المللی و منظره زیبا پراگ اوقات دلچسبی را برای شما فراهم می کند. رستوران از ساعت ۱۱:۳۰ تا نیمه شب باز است.

undefinedرستورانی در خانه رقصان

گالری در طبقه اول وجود دارد. تصاویر و مجسمه‌های متعددی از دوره های تاریخی خاص مانند جنگ‌های جهانی، از هنرهای جمهوری چک و... در این نمایشگاه به چشم می‌خورد. گالری از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب باز است.

undefined

 

هتل خانه رقصان

هتل در دو طبقه‌ی خانه‌ی رقصان واقع شده است. ۲۱ اتاق دارد که هر کدام شامل دستگاه تهویه هوا، تلویزیون بزرگ و ال ای دی، سرویس بهداشتی و حمام مجزا، اتاق نشیمن و تمام امکانات لازم برای راحتی اقامت‌کنندگان می‌باشد. وعده صبحانه و دیگر وعده‌های غذایی در دسترس هستند. کارمندان هتل و قسمت اطلاعات همیشه و در هر زمان آماده خدمت و اطلاع رسانی می‌باشند. همچنین برای رفت آمد راحت در شهر، می‌توانید ماشین نیز کرایه کنید. یکی دیگراز امکانات هتل این است که می‌توان حیوان‌های خانگی را به داخل آن برد. پس برای خانواده‌هایی که حیوان خانگی دارند و برای تنها گذاشتن آن ها در خانه دچار مشکل هستند، انتخاب خوبی است. همچنین می‌توانید از سرویس حمل و نقل به فرودگاه و اینترنت رایگان هتل استفاده کنید. این هتل به ایستگاه مترو، رود والتوا و برج چارلز نزدیک است.

undefined

یکی از اتاق‌های خانه رقصان

امیدواریم ژیوار توانسته باشد اطلاعات مفیدی را درباره این مکان جذاب و زیبا در اختیارتان گذاشته باشد.

پراگ از جمله شهرهایی است که باید به آن سفر کرد و لذت دیدن این حجم از زیبایی و شکوه را از نزدیک حس کرد. در سفر به پراگ از این جاذبه زیبا دیدن کنید.

 

فاطمه قزوینی

نویسنده، فارغ التحصیل کارشناسی اقتصاد، طبیعت دوست، علاقه‌مند به نوشتن، عاشق مهمانی و سفر

ادامه مطلب ...