خانه گوته کجاست؟

خانه گوته کجاست؟

خانه‌ی گوته کجاست؟

اگر به شعر، ادبیات، هنر، فلسفه و سیاست علاقه دارید حتماً نام یوهان ولفگانگ گوته به گوشتان خورده است. گوته یک سیاست‌مدار ماهر و شاعری کارکشته بود. اگر بخواهیم به چهار ستون ادبیات اروپا اشاره‌ کنیم حتماً نامی از گوته برده می‌شود. گوته به چندین زبان مسلط بود و کتاب‌های بسیاری خوانده بود. در میان این کتاب‌ها، گلستان سعدی گوته را با ادبیات ایران آشنا کرد، لیلی و مجنون و خسرو و شیرین را خواند و سپس با حافظ آشنا شد. کلام شیوای حافظ از پشت ترجمه‌ی بد کتابی که در دستش بود نظر او را جلب و دیدگاهش را نسبت به هنر ایرانیان دست‌خوش تغییر کرد. او در دفتر خاطرات خود در رابطه با حافظ چنین می‌نویسد: "دارم دیوانه می‌شوم، اگر برای تسکین درد خود به غزل‌سرایی دست نزنم، نمی‌توانم نفوذ این شخص عجیب و خارق‌العاده را تحمل‌کنم که ناگهان پا در زندگی من نهاده است". حالا شاید دیدن خانه و موزه گوته که در شهر فرانکفورت آلمان واقع‌شده برای شما جذاب‌تر از قبل باشد. مشهورترین اثر گوته فاوست است، داستان یک اندیشمند که برای کسب موفقیت و شهرت با شیطان معامله می‌کند و روح خود را به او می‌فروشد. جلد دوم این کتاب چند روز پیش از مرگ او و در سال 1833 تمام شد.

undefinedخانه و موزه گوته

خانه‌ای که موزه شد!

خانه‌ای که گوته در آن به دنیا آمد از دو بخش تشکیل‌ شده است، قسمت پایین آن از سنگ و آجر قرمز رنگ و قسمت بالای آن از گچ‌کاری زرد رنگ. دیدن این خانه که زمانی گوته در آن می‌نوشت و آشنایی با زمان او شاید تجربه‌ای بسیار متفاوت برای دوستداران ادب، هنر و تاریخ باشد. بازدید از خانه گوته را می‌توان به‌نوعی گشت‌وگذار در زندگی او تعبیر کرد. این خانه که در حدود سال 1600 ساخته‌شده و 133 سال بعد توسط مادربزرگ گوته خریداری شد. درست است که خانه گوته دوبار بازسازی‌ شده که یکی از آن‌ها مربوط به جنگ جهانی دوم است، زمانی که دکوراسیون داخلی خانه به‌ کلی از بین رفت، اما با تلاش بسیار پس از بازسازی اشیا به شکل زمانی که گوته در آنجا ساکن بود در آمد و همچنان قدمت و اصالت خود را حفظ کرد، پس از بازسازی و در سال 1954 در این خانه بر روی علاقه‌مندان گشوده شد تا با دیدن این خانه و آثار موجود در آن بتوانند به سال‌های زندگی گوته سفر کنند. در کنار این خانه پلکان و آسانسوری وجود دارد که شما را به ساختمانی متشکل از 14 اتاق می‌برد که آنجا را موزه گوته می‌نامند. موزه‌ای بسیار متفاوت و زیبا که اصلاً شبیه موزه‌های ادبی عادی نیست و نقاشی‌هایی از دوران زندگی گوته را در خود جای‌داده است.

undefined

 به خانه خاطرات گوته وارد شوید.

داخل خانه گوته چه شکلی است؟

هر یک از طبقات این ساختمان چهار طبقه داستان خاصی را روایت می‌کند، در طبقه‌ی همکف، آشپزخانه و اتاق نهارخوری قرار دارد. اتاق نهارخوری که با گنجه‌ای از ظروف چینی آن سال‌ها تزیین‌شده و به اتاق آبی معروف است، در طبقه اول اتاق موسیقی و یک اتاق قرمز رنگ قرار دارد، اتاقی که پدر گوته در آن ساز می‌نواخته، اتاق قرمز رنگ را می‌توان نمونه‌ای از زندگی مرفه خانواده او در آن سال‌ها دانست زیرا کاغذ دیواری‌های ابریشمی به رنگ قرمز دیوارهای این اتاق را پوشانده‌اند. در طبقه دوم کتابخانه‌ای قرار دارد که بازدید از آن برای ایرانیان می‌تواند بسیار جذاب باشد زیرا در آن کتاب‌هایی با زبان فارسی یافت می‌شود و در طبقه سوم اتاق نویسندگی گوته قرار دارد، اتاقی که بیشتر اوقات خود را در آن می‌گذراند. همچنین در این خانه اتاقی به رنگ زرد وجود دارد که محل مهمانی‌های مادر گوته بوده است.

undefined

دسترسی و ساعات بازدید خانه گوته

موزه و خانه گوته جایی میان قسمت بازاری شهر و میدان قدیمی شهر فرانکفورت، در یک کوچه سنگفرش و باریک به نام کروبر هرشگرابن قرار دارد. اگر قصد بازدید از این موزه و خانه را دارید حتماً یادتان باشد که در این مکان نوشیدنی و نوشابه فروخته نمی‌شود و شما می‌توانید از کافه‌های زیبای اطراف این موزه استفاده کنید. ساعات 10 تا 18 روزهای عادی و 10 تا 17.30 روزهای یکشنبه و تعطیل می‌توانید از این موزه بازدید کنید. اطراف محل موزه نیز مکانی برای خرید سوغات و یادگاری وجود دارد که در ساخت بیشتر آن‌ها از آثار گوته الهام گرفته‌شده است.

 

امیر یارایی

کارشناس تولید محتوا، عاشق تجربه‌های جدید

 

ادامه مطلب ...