دلا سینیوریا؛ میدانی از روح‌های سنگی در فلورانس

دلا سینیوریا؛ میدانی از روح‌های سنگی در فلورانس

میدان دلا سینیوریا، یادگار بزرگان فلورانس

در قلب فلورانس میدانی است به نام  della Signoria که مجسمه‌هایی در آن خونمایی می‌کند که یادگاری از هنرمندان بزرگ فلورانس هستند. نام دیگر این میدان «قلب سیاست شهر» است. این مکان میدانی است که به هر طرفی که از آن بروید با جاذبه‌های تاریخی فلورانس رو به رو می‌شوید. مجسمه‌هایی که می‌توانید آن را از نزدیک مشاهده کنید؛ یکی از شاهکارهای میکل‌آنژ است. هرکول عظیم جثه، چشمه نپتون و... از دیگر مجسمه‌های دیدنی این میدان است.

 

 با ژیوار در تور ایتالیا از این جاذبه‌ی دیدنی، بازدید کنید.

 undefined

 

به آتش کشیدن یک کشیش در میدان دلا سینیوریا فلورانس

شاید باورپذیر نباشد که این میدان زیبا با تمام هنرهای مجسم‌شده‌ای که در خود جای داده روزی قتلگاه و محل اعدام بوده است. تاریخ این را به یاد می‌آورد که در ۲۳ مه ۱۹۴۸ فرد کشیشی به نام «جیرولامو ساوونارولا» در این میدان به دار آویخته شد و جسم بی‌جان او را نیز به آتش کشیدند که تندیس گرانیتی در وسط میدان یادواره این واقعه دردناک است.

undefinedمجسمه‌ای از محل اعدام در میدان دلا سینیوریا فلورانس

 

فلورانس شهر نفرین شده در تاریخ

میدان دلا سینیوریا فلورانس رویدادهای تاریخی زیادی را به خود دیده است، به طور مثال جنگ‌های دو«گوئلف» و «گیبلینس» که از جنگجویان فلورانس بودند و به خاطر دشمنی‌هایی که با هم داشتند و شورش‌هایی که می‌شد، فلورانس را شهر نفرین شده‌ی ایتالیا می‌نامیدند به حدی که وقتی گوئلف‌ها پیروز میدان شدند خانه‌ها و برج‌های گیبلینس را به آتش کشیدند و بر روی خاک آنها نمک پاشیدند تا حتی یک گیاه نیز در آنجا رشد نکند. طراحی این میدان هم به صورت شکل L انجام شده که آن را الهام گرفته از همین وقایع و درگیری‌ها دانستند. 

undefinedسنگ‌نوشته‌های حکاکی شده در میدان دلا سینیوریا  فلورانس

 

خوانده شدن قوانین در میدان دلا سینیوریا  فلورانس

در گذشته زنگی به نام «Palazzo Vecchio» در شهر به صدا درمی‌آمد و مردم فلورانس در میدان دلا سینیوریا  به دور هم جمع می‌شدند و صدای زنگ به این معنا بود که قوانین جدیدی صادر شده است و همه برای شنیدن این قوانین باید در میدان اجتماع کنند. به دلیل موقعیت‌های سیاسی و اجتماعی و اهمیت این میدان فلورانس در طول قرونی که دوک‌ها، لردها و قاضیان به قدرتی رسیدند، آثار هنری را به این میدان اضافه کردند و هر کس از خود یادواره‌‎ای در میدان دلا سینیوریا به یادگار گذاشته است و هنرپروری انجام داده تا امروز این میدان تبدیل به یک موزه بدون سقف شده است که بازدیدکنندگان و گردشگران را از سراسر دنیا به خود جلب می‌کند.

undefinedمیدان دلا سینیوریا ، پرگردشگرترین میدان فلورانس

 

Palazzo Vecchio برج مستحکم در میدان دلا سینیوریا فلورانس

در کنار میدان دلا سینیوریا برج زیبایی ساخته شده است که استواری آن قدرت را یادآوری می‌کند که ساخت این بنا نیز با همین هدف بوده است. این برج بزرگ که  Palazzo Vecchio نام دارد نشانه‌ای از مدنیت در فلورانس است که اهمیت زیادی هم داشته و یکی از قصرهای شهرداری محسوب می‌شد و هر قدرتی که به حکومت می‌رسید به این برج توجه زیادی داشته. این بنا به قرن 13 میلادی بازمی‌گردد و نمای شگفت‌انگیزی به میدان دلا سینیوریا بخشیده است.

undefinedنمایی زیبا از شکوه معماری در فلورانس

نمادهای فلورانس به صورت مجسمه در میدان دلا سینیوریا

هرکول؛ یکی از اساطیر محبوب مردمان فلورانس بوده است که فلورانسی‌ها آن را بنیان‌گذار شهر خود می‌دانستند و به همین خاطر مجسمه‌ای بزرگ از هرکول را در میدان دلا سینیوریا می‌بینیم که خودنمایی می‌کند. اما ساخت ضعیف این مجسمه نسبت به دیگر مجسمه‌ها انتقادهای زیادی را به جان خریده که از لحاظ کیفیت ساخت، هرکول قابل مقایسه با مجسمه داوود نیست.

undefined

هرکول بنیان‌گذار اسطوره‌ای فلورانس در میدان دلا سینیوریا

 

اگر به فلورانس سفر کردید، دیدن میدان سحرانگیز دلا سینیوریا، این جاذبه گردشگری ارزشمند را از دست ندهید.

ژیوار سفری خوش را برای شما آرزومند است.

 

 

راضیه احسان زاده فرد؛ دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی، می‌نویسم و مانا میمانم!

ادامه مطلب ...