فیلیپو برونلسکی، سبک‌ساز معماری در فلورانس

فیلیپو برونلسکی، سبک‌ساز معماری در فلورانس

فیلیپو برونلسکی، سبک‌ساز معماری در فلورانس

گاهی انسان‌هایی آفریده می‌شوند تا جهان را بهت‌زده کنند؛ روزی در فلورانس مردی متولد شد که معماری به ذات معمار بود و آن مرد کسی نبود جز فیلیپو برونلسکی! که انقلابی بزرگ در عرصه هنر معماری ایتالیا به وجود آورد و سبک‌ساز شد که بعد از او معماران بسیاری از کشورهای دیگر از سبک معماری فیلیپو برونلسکی پیروی کردند. فیلیپو برونلسکی که افتخاری برای معماری ایتالیا است، در نیمه اول قرن پانزدهم زندگی می‌کرد و آثاری سحرانگیز را از خود به یادگار گذاشت؛ از آن جمله می‌توان به گنبد کلیسای جامع فلورانس (سانتا ماریا دلفیوره) اشاره کرد. شاهکاری است که مایه شهرت او نیز شد. تالار نگهداری اشیا مقدس کلیسای سن لورنزو، نمازخانه پاتسی، بیمارستان کودکان سرراهی فلورانس و کلیسای سن اسپریتو از دیگر آثار ماندگار فیلیپو برونلسکی است.

 undefined

 مجسمه فیلیپو برونلسکی

سفرهای فیلیپو برونلسکی برای کسب مهارت معماری

به قول یک ضرب‌المثل قدیمی: بسیار سفر باید تا پخته شود خامی! که این مثل برای فیلیپو برونلسکی هم صادق است، وی با سفرهایی که به رم داشت از سبک معماری رم باستان الهامات زیادی گرفت و با تحقیقاتی که در مورد این سبک از معماری داشت به فلورانس بازگشت و آن تجربیات را برای ساخت گنبد کلیسای جامع فلورانس پیاده کرد.

undefinedفیلیپو برونلسکی یا به زبان ایتالیایی Filippo Brunelleschi معمار مشهور فلورانس

ساخت گنبد کلیسای جامع فلورانس به دست فیلیپو برونلسکی 

جالب است بدانید که معمار مشهور فلورانس؛ فیلیپو برونلسکی در ابتدا اصلا معمار نبود بلکه مهارت‌هایی چون؛ خراطی و کار با فلزات را آشنایی داشت و بر روی درب کلیسای جامع پیستویا پیکره‌هایی از جنس نقره خلق کرده بود و در سانتا ماریا نووِلا در فلورانس به صلیب کشیدن مسیح را خراطی کرد. فیلیپو برونلسکی به ذات هنرمند بود و شکوفایی هنر منحصر به فردش در ساخت گنبد کلیسای جامع فلورانس بر همگی آشکار شد.

undefinedساخت گنبدی به سبک معماری فیلیپو برونلسکی 

نگاه ظریف فیلیپو برونلسکی در معماری فلورانس

معماری شهر فلورانس به دست هنرمندانی انجام شد که تنها معمار قرن خویش نبودند و برای آیندگان نیز الهام‌بخش بوده و نگاه تحسین برانگیز نسل‌های بعد خود را نیز به خود جلب کردند. 

فیلیپو برونلسکی در سال 1409 هنرنمایی خود را در کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره آغاز کرد که این شروع شاهکاری بود که در تاریخ ماندگار شد. این اثر هنری که با معیارهای فنی مختص به فیلیپو برونلسکی ساخته شده بود، از لحاظ زیبایی‌شناسی اثر نیز حرفی برای زدن داشت.

undefinedتندیس فیلیپو برونلسکی، معمار مشهور فلورانس

فیلیپو برونلسکی؛ نظریه‌پرداز هنر معماری و ریاضیدان جاویدان فلورانس

نظریه بسیار ماندگار وی در معماری این بود که به تناسب در سازه‌ها تأکید داشت؛ او پرسپکتیو را در هنر معماری خویش به زیبایی نمایان می‌ساخت که نمونه شاهکار او را می‌توان گنبد کلیسای جامع فلورانس دانست؛ این بنا به نوعی طراحی شده که خود این گنبد آجریِ ایستا، نیرو را به کمک 9 دایره داخلی خود منتقل می‌کند؛ این وضعیت انتقال نیرو قبل از کامل شدن ساخت گنبد امکان نداشته و با شمع و قالب نگه داشته می‌شده است.
undefined

نمایی زیبا از گنبد آجری ساخته شده به دست فیلیپو برونلسکی

شاهکار گنبدی شکل فیلیپو برونلسکی در کلیسای سانتا ماریا دلفیوره فلورانس

شاهکار فیلیپو برونلسکی اکنون به نماد شهر فلورانس تبدیل شده است و در تاریخ هنر ایتالیا نیز ماندگار است که به الگوی هنر معماری جهان تبدیل شده است. این گنبد دو جداره آجری 140 فوت یعنی 42 متر ارتفاع دارد و بر فراز آسمان فلورانس افراشته شده است. جالب است بدانید که گنبد کلیسای سانتا ماریا دلفیوره هیچ تکیه‌گاهی ندارد و دو جداره است و بعضی این نظر را ارائه داده‌اند که ساخت این گنبد از معماری مسجد سلطانیه در زنجان الهام گرفته شده است.

 

ادامه مطلب ...