مستایا‏؛ قلب تپنده فوتبال والنسیا

مستایا‏؛ قلب تپنده فوتبال والنسیا

فوتبال، تمام زندگیِ والنسیایی ها


با شنیدن نام والنسیا کدام جنبه آن درنظرتان می آید؟ پاسخ به این سوال می‌تواند گریزگاه اصلی ما به موضوع تپندگی فوتبال در این شهر باشد. به واقع با شنیدن نام والنسیا بیش از هر نکته‌ای تیم فوتبال آن و ورزشگاه خانگی‌اش مستایا به ذهن می‌آید. بگذریم از اینکه والنسیا موارد دیگری هم برای مطرح شدن دارد اما تیم فوتبالش با آن ورزشگاه خانگی هراس‌انگیز برای تیم‌های لالیگا و اروپایی بیشترین کامنت و مراجعه را از مردم می‌گیرد. به واقع داستان فوتبال در والنسیا بسیار متفاوت تر از سینما است. چرا که اگر مسئولان برای تقویت جنبه‌های سینمایی در این شهر از 2010 به این سو ایده تسهیلات سرمایه‌گذاری اشتراکی در فیلم و وام‌های کم بهره را اجرا کردند اما فوتبال در والنسیا به قدری ریشه‌دار است که نیازی به اینگونه حمایت‌ها نداشته باشد.

undefined

مردمان والنسیا، عاشقان فوتبال

تاریخچه فوتبال والنسیا


باشگاه فوتبال والنسیا در 18 مارس 1919 تاسیس شده و امسال 100 سالگی خود را جشن می‌گیرد. این تیم 80 فصل حضور در رقابت‌های لالیگا داشته است و در این مدت توانسته ۶ بار قهرمان لالیگا، ۷ بار کوپا دل ری، ۲ بار سوپر جام اروپا و یک بار جام یوفا شود؛ والنسیا ۲ بار هم با هدایت هکتور کوپر نایب قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شده است. لقب این تیم سفید و سیاه پوستان است و موندو با 206 گل، برترین گلزن تاریخ این باشگاه محسوب می‌شود. همچنین بیشترین بازی متعلق به فرناندو گومز با 552 حضور در مستطیل سبز است. بهترین برد تاریخ فوتبال والنسیا در 29 نوامبر 1953 به دست آمد. در آن بازی والنسیا توانست با نتیجه 8 بر صفر مقابل اسپورتینگ خیخون به برتری برسد. اما بدترین شکست این تیم به بازی مقابل سویا در تاریخ 13 اکتبر 1940 بازمی‌گردد. والنسیا در این بازی با نتیجه 10 بر 3 شکست خورد.

undefined

مستایایِ هراس انگیز کنار مدیترانه


مستایا ورزشگاه خانگی باشگاه فوتبال والنسیا است. این استادیوم مخوف به دلیل نزدیکی بیش از حد سکوی تماشاگران به زمین و ارتفاع زیاد باعث لرزه افتادن به اندام بازیکنان حریف می‌شود.
این استادیوم میزبان بازی‌های اسپانیا با تیم‌های هندوراس، یوگسلاوی و ایرلند شمالی در دور گروهی جام جهانی 1982 و بخشی از بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۹۲ بوده است. فاصله 5 کیلومتری این استادیوم تا ساحل مدیترانه نیز جذابیت‌های خاصی به آن بخشیده است. گنجایش مستایا 55 هزار نفر است که مالک جدید باشگاه یعنی پترلیم، با صرف بودجه‌ای به افزایش گنجایش آن تا سقف 62 هزار نفر اقدام کرده و نام ورزشگاه را نیو مستایا نامیده است.

undefined

مستایا، ورزشگاه هراس‌انگیز والنسیا

اسطوره‌ای به نام کمپس در والنسیا


مشهورترین بازیکنی که در این باشگاه به شهرت رسید ماریو کمپس آرژانتینی آقای گل جام جهانی 1978 است که آوازه این تیم با حضور او دوچندان شد.
کمپس از سال 1976 به تیم والنسیا پیوست و با این تیم موفق به دو قهرمانی در جام حذفی اسپانیا (۱۹۷۸ و ۱۹۷۹)، قهرمانی جام در جام اروپا (۱۹۸۰) و نیز سوپرجام باشگاهی اروپا (۱۹۸۰) شد. کمپس در مدت حضور در تیم فوتبال والنسیا توانست در دو سال 1977 و 1978 آقای گل اسپانیا شود

.

undefined

اسطوره‌ای به نام کمپس در والنسیا


والنسیا سکوی پرش فوتبالیست‌ها

والنسیا از دیرباز مهد بازیکن‌سازی بوده و سیاست این باشگاه معرفی چهره‌های جوان به دنیای فوتبال بوده به گونه‌ای که چهره‌ای اسطوره‌ای به نام ماریو کمپس دوران شهرت و موفقیت‌های خود در عرصه باشگاهی را در این تیم سپری کرد و در 2 دهه اخیر نیز همین سیاست ادامه یافته که در این میان می‌توان به معرفی بازیکنانی چون سانتیاگو کانیزارس، گایزکا مندیتا، روبرتو آیالا، پابلو آیمار، دیوید ویا، دیوید سیلوا، خوان ماتا، یوردی آلبا، روبرتو سولدادو و ایسکو اشاره کرد.


undefined

بازیکنان زیادی موفقیت خود را مدیون والنسیا هستند.

دوران طلایی هکتور کوپر


آوازه باشگاه والنسیا بیش از هر دورانی به زمان مربیگری هکتور کوپر آرژانتینی و ظهور ستاره‌هایی چون خوان سباستین ورون، کلودیو لوپز، گایزکا مندیتا و کیلی گونزالس برمی‌گردد. والنسیا در این دوران طلایی 2 دوره پشت سرهم به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه یافت که در دومین حضورش با پایانی دراماتیک در ضربات پنالتی بازی را به بایرن مونیخ آلمان واگذار کرد.
با آن نسل و دوران طلایی، شهر والنسیا با فوتبال بیش از پیش بر سر زبان‌ها افتاد و در رقابتی تنگاتنگ با شهرهای مادرید و بارسلون قرار گرفت. رقابتی که البته در سالیان اخیر و به دلیل کمبود ستاره‌های تاثیرگذار دراین تیم، کمرنگ‌تر از قبل شده اما همچنان چراغ اقبال والنسیا با فوتبال سوسو می‌زند.

undefined

 

اگر قصد سفر به والنسیا را دارید با تورهای ایتالیای ژیوار همراه شوید.

 

نیما بهدادی مهر، روزنامه نگار، ایده پرداز و منتقد سینما

 

ادامه مطلب ...