موزه ملی باستان شناسی مادرید کجاست؟

موزه ملی باستان شناسی مادرید کجاست؟

موزه باستان شناسی مادرید Archaeology Museum Madrid

 کشور اسپانیا به تنهایی تاریخ عمیقی از سراسر جهان را بر دوش می‌کشد، اسپانیا در قاره اروپا دستخوش حوادث بسیاری در هزاره اخیر بوده که هر کدام گوشه ای از هویت این کشور را تشکیل داده اند. مادرید به عنوان پایتخت این کشور از موزه های غنی و زیبا برخوردار است. با موزه باستان شناسی مادرید آشنا شوید.

تاریخچه‌­ی موزه ملی باستان­ شناسی

موزه ملی باستان شناسی مادرید اسپانیا، در منطقه امباجادورس Embajadores مادرید در خیابان سرانو کنار پلازا کولون واقع در میدان کلمبوس قرارگرفته است و غنی از نمایشگاه‌­های اسپانیایی از تاریخ دوران قبل از میلاد تا رنسانس و فراتر از آن است که در سال 1867 توسط حکم سلطنتی ایزابلای دوم به عنوان سرمایه­‌گذار آن، جهت حفاظت از آثار تاریخی اقوام گذشته تا عصر حاضر تأسیس شد که شامل همه دوره‌­ها و سبک­‌ها از جمله سارکوفاجی­‌ها و مومیایی­‌های مصری، مجموعه­‌های هنری سکه شناسی، زیست شناسی، باستان شناسی و باستان­‌شناسی عرب، قوم نگاری و مجموعه‌­های زیبا و تزئینی پادشاهان اسپانیا است و در سال 1895 افتتاح گردید. این موزه شامل ثروتی غنی از هنر مذهبی است. بسیاری از نمایشگاه­‌ها از کلیساها و صومعه­‌ها حذف شده­‌اند ولی بسیاری از آثار باستانی مقدس هنوز وجود دارند. یکی از محبوب‌­ترین نمایشگاه­‌ها، یک اثر زیر زمینی از نقاشی­‌های غار تاریخی است در آلتامیرا، کانابریا در شمال اسپانیا که در سال 1868 کشف شده است. به دلایل حفاظتی، دسترسی به اصل آن بسیار محدود است. نقاشی­‌هایی مانند بیسون، اسب­‌ها و گرازها. میراث فرهنگی اسپانیا که قبلا به سازمان­‌های مختلف تقسیم شده بود، در زمانی که موزه افتتاح شد، به یک سازمان تبدیل گردید. طی سال های 2008 تا 2014، وزارت آموزش و پرورش، فرهنگ و ورزش 65 میلیون یورو صرف نمودند تا موزه را به طور کامل بازسازی کنند. نتایج بسیار مثبتی که از زمان باز شدن آن به دست آمد افزایش تعداد بازدیدکنندگانی است که تقریباً سه برابر شده­‌اند. نقش اصلی موزه بازسازی شده، بُعد باستان­‌شناسی آن است و نه هنر تزئینی­‌اش.

undefined

در مورد ساختمان موزه­‌ی باستان­شناسی بیشتر بدانیم.

این موزه در ساختمانی نئوکلاسیک قرار دارد که در طبقه بالای آن نیز کتابخانه ملی قرار گرفته است و فضایی مشترک برای یادگیری و لذت بردن از مجموعه‌­های عالی باستان­شناسی اسپانیایی را فراهم آورده است. این کتابخانه متخصص در نشریات علمی هنر، تاریخ، باستان‌­شناسی و موزه‌­شناسی است. یکی از گنجینه­‌های بسیار ارزشمند آن، لست لیدی اِلچه است. مجموعه­‌ای در ساختمان نمادین موزه ملی باستان شناسی، در قلب مادرید، که سفری را در طول تاریخ ارائه می­‌دهد و نشان دهنده حفاری­‌های زیادی است که در سرتاسر اسپانیا صورت گرفته و تنوع اقوام و فرهنگ‌­ها در اسپانیا از ماقبل تاریخ تا قرن 19 (دوران باروک) و آثار با ارزشی همچون سرامیک مودجار، سکه‌­ها و مدال‌­ها از همه زمان­‌ها را به نمایش گذاشته است. همچنین مجموعه­‌های مختلفی از خارج از اسپانیا، به ویژه از یونان باستان، از دو شهر بزرگ به ویژه از مگنا گراسیا، تعداد کمی از مصر باستان و چند قطعه هم از خاور نزدیک آورده شده است.

undefined

بانوی اِلکس اثر برجسته‌ی موزه اصلی به زبان اسپانیایی است که مجسمه یک زن ایبری از قرن پنجم پیش از میلاد مسیح می‌باشد. سرلباسش دقیقاً به پیروی از مانتیلاها و شانه‌های مویش از نوع سنتی اسپانیایی است. مجموعه‌ای از تاج‌های عجیب ویسگوتیک در سال 1859 کشف شد و به قرن هشتم مربوط شده است. یک قفسه زیبا از کاخ پالنسیا از قرن چهاردهم، همچنین گلدان یونانی، موزاییک‌های رومی و نمایشگاه‌های مختلف از ایبیزا، پاستوم و رم، و از جمله مجسمه‌های تیبریوس نیز وجود دارند. مجموعه‌های دیگر شامل لوستر اسپانیایی رنسانس، گلدان تلاورا، ظروف چینی رتیرو و برخی از ظروف شیشه‌ای متعلق به قرن 16 و 17 نیز در معرض دید قرار دارند.

ادامه مطلب ...