درباره‌ی میدان اصلی مادرید بیشتر بدانید

درباره‌ی میدان اصلی مادرید بیشتر بدانید

پلازای میِر (شهردار) Plaza Mayor

پلازای میِر، میدان اصلی و قلب تپنده­ و پر جنب و جوش شهر مادرید، پایتخت اسپانیا است. این میدان فقط مناسب خرید، راه رفتن، خوردن و لذت بردن در خارج از منزل برای مردم و گردشگران می­باشد. در این میدان تراس­هایی وجود دارد و در حالی که از معماری و فضای زیبای پلازا لذت می­برید می­توانید در آن­ها غذا میل کرده و استراحت نمایید. این میدان بزرگ مرکز حیات مادرید است. عظمت و زیبایی میدان بیشتر به خاطر رنگ­های گرم آپارتمان­های سرخ رنگ یک شکل و یکپارچه­ای است که خودنمایی می­کند.

برای اینکه بیشتر با این جاذبه منحصر به فرد شهر مادرید آشنا شوید در ادامه این مقاله با ژیوار سفیر نوین همراه باشید.

undefined

تاریخچه و معماری میدان اصلی شهر مادرید

میدان اصلی شهر مادرید یا همان پلازای شهردار، زمانی که دربار فیلیپ دوم به مادرید منتقل شد، در محل سابق پلازا دل آرابال، که محبوب­‌ترین قسمت شهر بود بنا شد. این مکان متعلق به قرن 15 میلادی است که در اصل "پلازا دل آرابال" نامیده می­‌شد و به عنوان بازار اصلی شهر مورد استفاده قرار می‏‎­گرفت. پادشاه فیلیپ دوم به معمار سبک کلاسیک، «خوآن د هررا» به منظور بازسازی این منطقه، فرمان داد. ساخت و ساز این میدان تا زمان سلطنت فیلیپ سوم در سال 1617 آغاز نشد. خوآن گومز د مورا به بازسازی معماری ادامه داد و دو سال بعد در سال 1619 به اتمام رساند. اولین بار در سال 1631 بود که خوآن گومز د مورا پس از اولین آتش­سوزی  بازسازی میدان را انجام داد. آتش­سوزی دیگری در سال 1670 اتفاق افتاد و معمار توماس رومن مسئول بازسازی آن بود. آخرین آتش­سوزی یک سوم میدان را در برگرفته بود و در سال 1790 اتفاق افتاد. امروز معماری پلازای شهردار به نام خوآن دیلانووا ثبت شده است. او در سال 1790 بازسازی را انجام داد. پیش از این، ساختمان­ هایی که در اطراف میدان قرار داشتند، پنج طبقه بودند. خوآن دیلانووا ساختمان ­های اطراف میدان را به سه طبقه کاهش داد، گوشه­‌ها را بسته و ورودی­‌های بزرگی را به سمت میادین مختلف ایجاد کرد. ساخت و ساز پس از مرگ خوان دیویلونووا توسط آنتونیو لوپز آگوادو و کاستودیو مورنو ادامه یافت و در سال 1854 به اتمام رسید.

undefined

 

میدان اصلی شهر به شکل مستطیلی است و این نوع یکنواختی، معماری آن را برجسته کرده است. 237 بالکن آهنی با نقاشی­‌های نفیس در ساختمان­‌های مسکونی سه طبقه وجود دارد که روبروی پلازا قرار گرفته‌­اند. برای ورود یا خروج از میدان، ده ورودی اما با 9 دروازه وجود دارد که هر کدام نام‌­های مختلفی دارند. این میدان صحنه­‌ی حوادث گوناگونی در طول تاریخ بوده است و اعدام‌­های زیادی را در تاریخ میزبانی کرده است. امروزه این میدان به محل بازار کریسمس سالانه و همچنین میزبان گاوبازی و بازی­‌های فوتبال تبدیل شده است. صبح یکشنبه­‌ها و تعطیلات، میدان به بازار جمع آوری تمبر و سکه تبدیل می­‌شود. پلازای شهردار یک نقطه توریستی مهم و زیبا است. در این مکان جشن­‌هایی توسط شهروندان مادرید برپا می‌­شود که آن را  تبدیل به یک قطعه‌­ای از فرهنگ­ اسپانیایی کرده است. در نزدیکی این میدان اصلی شهر، قدیمی‌­ترین رستوران جهان به نام بوتین در خیابان آرکو دیکوچیلروس واقع شده است.

این پلازای لوکس توسط بارها، مغازه‌­ها و رستوران­‌ها احاطه شده است. فاصله این میدان تا پورتا دل سول 800 فوت است. پورتا دل سول یک میدان عمومی و تاریخی و یکی از مشهورترین و شلوغ‌­ترین مکان­‌های شهر مادرید است. از آنجا تا بازار سن میگوئل 4 دقیقه و تا کاخ سلطنتی مادرید 5 دقیقه پیاده روی لازم است. نزدیک‌ترین فرودگاه آدولفو سوارز مادرید- باراجاس است و8.7 مایل از پلازای شهردار فاصله دارد  و در صورت درخواست، خدمات شاتل فرودگاه ارائه می‌­دهد.

undefined

نام‌­های مختلف میدان اصلی مادرید در طول تاریخ


نام این میدان در طول زمان تغییر کرده است. این شهر به نام "پلازا دل آرابال"، "پلازا د لا"، "پلازا رئال"، "پلازا د لا ریپابلیک" و "پلازا میِر" شناخته شده است. این نام‌ها حوادث، تاریخ و سلطنت را در تاریخ اسپانیا نشان می‌­دهد. نام نخست و اصلی این میدان دل آرابال بوده و تا انتهای قرن 15 میلادی از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است و نام آن پس از تغییرات بسیار، در پایان جنگ داخلی اسپانیا به پلازای شهردار یا میِر تغییر یافت.

مجسمه­‌ی فلیپ سوم در میدان اصلی

در مرکز میدان، مجسمه برنزی از پادشاه فیلیپ سوم بر روی یک اسب قرار دارد که هدیه‌­ای بود از طرف دوک فلورانس که در سال 1616 توسط ژان بولون و پیترو تاکا ساخته شده و به دستور ملکه ایزابل دوم در سال 1848 آن را از کاسا د کامپو منتقل و در این مکان نصب کردند.

undefinedمجسمه­‌ی فلیپ سوم در میدان اصلی

زهرا ناخدایی
نویسنده، عاشق سفر و علاقمند به عجایب و ماوراء

ادامه مطلب ...