میکل آنژ، نابغه‌ای در ایتالیا به نام میکل آنژ

میکل آنژ، نابغه‌ای در ایتالیا به نام میکل آنژ

نابغه‌ای در ایتالیا به نام میکل آنژ

هنر و هنرمند جاویدان می‌مانند و هیچ گاه مرگ نمی‌تواند سدی بر نام و شهرت آنان شود. هنر از جنس نابی است که تو اگر نه زبان آفریننده آن را ببینی و نه با فرهنگ و دین و آیین او آشنا باشی می‌توانی با تمام وجودت از زیبایی‌های آن لذت ببری. Michelangelo Buonarroti میکل آنژ هنرمند نابغه‌ای که چشم‌های مردم جهان را به هنر ایتالیا دوخت. وی که هم در هنر معماری و نقاشی و پیکر تراش خبره بود به یکی از چهره‌های نام‌آور ایتالیا تبدیل شد که تا به امروز هم آثار هنری او به یادگار مانده است.

undefinedروح هنر میکل آنژ دمیده شده در مجسمه

میکل‌ آنژ جنگ‌جویی که قله هنر را فتح کرد

انسان‌های بزرگ اهداف والایی در سر دارند از جمله میکل‌ آنژ که از کودکی راه خود را انتخاب کرده بود و تنها به قله هنر می‌اندیشید و برخلاف میل پدرش در رشته هنر تحصیل کرد و خیلی زود به هدف خود رسید؛ زمانی که تنها سیزده سال سن داشت، اولین حقوق خود را در این راه دریافت کرد و در کارگاهی که کارفرمای آن دومنیکو گرلاندایو بود فعالیت می‌کرد. در نهایت خاواده میکل ‌آنژ به فلورانس مهاجرت کرد و در کلیسای برانکاچی به تحصیل در رشته هنر پرداخت و بعد از نقاشی به رشته پیکر تراشی گرایش پیدا کرد و به اوج شکوفایی رسید.

undefinedپیکره‌ای از میکل آنژ

میکل آنژ؛ معلمِ هنری که جهانی شد

باغی در فلورانس به نام باغ‌های مدیچی وجود داشت که مدرسه‌ای در آن تأسیس شد و میکل‌آنژ به عنوان دبیر مجسمه‌سازی در آنجا استخدام شد و به تربیت هنرجویان پرداخت که متآسفانه بعد از مرگ موسس مدرسه هنر ناآرامی‌های بسیاری به وجود آمد که منجر به جنگ شد اما میکل‌آنژ قبل از آتش جنگ به شهر بولونیا کوچ کرد تا جان خود را در امان بدارد. میکل‌آنژ که در آن زمان بیست ساله بود اولین قرارداد حرفه‌ای خود را در ارتباط با مجسمه‌سازی منعقد کرد که به خلق مجسمه یک فرشته زیبا برای کلیسای سنت پترونیوس منجر شد.

undefinedخلق مجسمه فرشته به دست میکل آنژ برای کلیسای سنت پترونیوس

کلاه‌برداری به وسیله هنر بی‌مثال میکل‌آنژ

هنگامی که میکل آنژ به فلورانس بازگشت، مورد استقبال اهالی هنر قرار گرفت و به دنبال قراردادی که با یک تاجر آثار هنری انجام داد؛ از یک اثر قدیمی کپی برداری کرد و به سفارش آن تاجر رنگ‌آمیزی این اثر را به سبک آثار عتیقه انجام داد که شاهکاری بی‌بدیل آفریده شد به نحوی که تمیز دادن این اثر کپی با عتیقه اصل آن قابل تشخیص نبود. تاجر کلاه‌بردار یکی از همین آثار کپی میکل آنژ را به اسقفی در کلیسای «جورجیوی مقدس» در رم فروخت با وجود این که چندی بعد اسقف از اصل نبودن این عتیقه مطلع شد و کل مبلغ را از آن تاجر پس گرفت! اما میکل‌آنژ خالق این اثر کپی را دعوت کردن و از وی بسیار استقبال کرد.

undefinedآرامگاه میکا آنژ در کلیسای سانتا کروچه فلورانس

آثاری که از دستان هنرمند میکل آنژ به جای ماند

میکل آنژ امروز دیگر نیست اما یادگارها و آثار هنری او یاد و نام وی را جاودان کرده است. آثاری چون؛ مادونا روی پله جنگ دوپیکر، باخوس مست، پی یتا، تندیس داوود، تندیس موسی می‌توان به آن اشاره کرد. میکل آنژ در سن 88 سالگی در رم چشم از جهان فروبست. اما پیکر وی به دست یکی از اقوامش به فلورانس برده شد و در همان‌جا دفن شد. مردم فلورانس میکل آنژ را پدر هنر و استاد لقب دادند و به وصیت خود این هنرمند وی در کلیسای سانتا کروچه آرام گرفت.

 

 راضیه احسان زاده فرد؛ دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی، می‌نویسم و مانا میمانم!

 

ادامه مطلب ...