والنسیا؛‌ شهری‌ برای‌ سینما

والنسیا؛‌ شهری‌ برای‌ سینما

سینما در والنسیا

والنسیا‌‌ که‌ در‌ زبان کاتالان بالنسیا‌ خوانده می‌شود و‌ در‌ زبان‌ لاتین‌ به آن والنتیا در معنای شجاع و مقاوم می‌گویند یک نام عربی هم دارد و در زمان حکمرانی مسلمان‌ها، از این شهر با عنوان شهر شن‌ها (به عربی: مدينة التراب) یاد می‌شد. والنسیا‌ سومین شهر بزرگ اسپانیا با جمعیتی بیش از 800 هزار نفر محسوب می‌شود و بندر آن از حیث میزان نقل و انتقال کانتینرها پنجمین بندر اروپا و بزرگ‌ترین بندر مدیترانه با حجم معامله بیش از ۴ میلیون TEU (واحد شمارش کانتینرهای 20 فوتی) است. والنسیا جاذبه‌های فراوانی برای جذب گردشگر در اختیار دارد که یکی از جاذبه‌های مهمش دارا بودن ظرفیت بکر طبیعی و لوکیشنی برای ساخت فیلم‌های سینمایی است. دیگر ظرفیت‌های این شهر شامل بزرگ‌ترین پارک شهری در تمام اروپا، جام مقدس مسیح در کلیسای مرکزی والنسیا، یکی از بهترین آکواریوم‌های دنیا و سواحل نیلگون است. این شهر همچنین تبسم اسپانیا هم خوانده می‌شود. علت این نامگذاری مهمانپذیری و صمیمیت ویژه مردم این شهر در استقبال از گردشگران است.

undefinedنمایی از میدان مرکزی شهر والنسیا

در کنار موقعیت ورزشی و هنری شهر والنسیا می‌توان به وضعیت ویژه تاریخی آن اشاره داشت که با 169 هکتار اراضی تاریخی و 1000 سال قدمت، قابلیتی مهم و ظرفیتی ویژه برای رشد گردشگری در این شهر وجود دارد. از جمله این ظرفیت‌ها می‌توان به مکان‌هایی چون کلیسای جامع اسپانیا، برج‌های سرانو، لونخا دلا سدا (جزو میراث جهانی یونسکو از ۱۹۶۰ میلادی) و شهر هنرها و علوم اشاره کرد. میدان مرکزی شهر والنسیا مهم‌ترین ساختمان‌های اداری، تجاری و فرهنگی را در دل خود جای داده است به گونه‌ای که تعداد زیادی از ساختمان‌های مهم نظیر City Hall، اداره‌ی پست مرکزی، موسسه‌ی Cinemographic و تئاتر Rialto در این میدان قرار گرفته‌اند.

undefinedنمایی از شهر علوم وهنرهای والنسیا

یکی دیگر از مهم‌ترین ظرفیت‌های شهر والنسیا که می‌توان آن را یک محوطه تفریحی – گردشگری جامع با قابلیت پوشش دهی به سلایق متفاوت دانست شهر علوم و هنر والنسیا است که به عنوان نمونه‌ای برجسته و شگفت انگیز از معماری مدرن در انتهای رودخانه‌ی تغییر‌‌ مسیر‌ داده‌ی Turia واقع شده‌ است. این محوطه جذاب، بنا‌های منحصر‌به‌فردی نظیر آکواریوم اقیانوس‌شناسی، آسمان‌نما، سینمای آی مکس (IMAX)، موزه‌ی principal sciences، مرکز برگزاری کنسرت‌ها، رویدادهای ورزشی، نمایشگاه‌ها و همایش‌ها همچنین مرکز هنرهای نمایشی و اپرا و یک پل معلق دارد.

undefined نمایی از مجموعه بناهای شهر علوم و هنرهای والنسیا

سالن اپرا «پائولو د لِ آرت رینا سوفیا»

در میان همه جاذبه‌های فرهنگی والنسیا «پائولو د لِ آرت رینا سوفیا» جلوه‌گری خاصی دارد چرا که بزرگ‌ترین و زیباترین سالن اپرای این شهر است. این سالن اپرا که بعد از سالن اپرای سیدنی، بزرگ‌ترین سالن اپرای دنیا به شمار می‌رود توسط سانتیاگو کالاتراوا طراحی و ساخته شده و فضایی حدود 55 هزار مترمربع را اشغال کرده است. هدف از طراحی این سالن اجرای موسیقی، رقص و تئاتر در کنار اپراست. 

undefinedنمایی جذاب از شهر والنسیا

والنسیا؛ شهر سینمایی اسپانیا

از یک دهه پیش مسئولان فرهنگی اسپانیا برای ایجاد زمینه‌های ساخت فیلم‌های سینمایی کشورهای دیگر در این کشور عزمی جدی به خرج دادند. بنا به روایت نشریه ورایتی در سال 2010، مسئولان اسپانیایی با هدف روانه شدن گردشگران و فیلم‌سازان به والنسیا تسهیلاتی ویژه را تعیین کردند و مانوری تبلیغاتی را روی جاذبه‌های والنسیا انجام دادند. اما چرا والنسیا برای این کار انتخاب شد؟ علتش روشن است. این شهر دارای چند استودیوی مهم سینمایی از جمله استودیوی مجهز و معروف سیوداد دلالوز است اما این انتخاب شدن برای پروژه بزرگ جذب گردشگران و فیلمسازان، فقط به دلیل استودیوهای پیشرفته فیلمسازی نبود بلکه والنسیا، با تعدد لوکیشن بهترین محل برای فیلمبرداری پروژه‌های سینمایی به شمار می‌آید.

مسئولان شهر والنسیا با توجه به این ظرفیت در همان تاریخ، تمهیدی ویژه را برای ترغیب فیلمسازان به استفاده از این لوکیشن‌ها اندیشیدند و اعلام کردند به آن دسته از محصولات بین‌المللی که در این شهر یا در کشور اسپانیا فیلمبرداری شود، کمک مالی خواهند کرد.

طبق اعلام این مسئولان این کمک مالی به دو صورت سرمایه‌گذاری مشترک در تهیه فیلم‌های سینمایی و اختصاص وام‌های کم بهره در اختیار فیلمسازان بین‌المللی قرار گرفت. فیلم «همه می‌دانند» اصغر فرهادی با استفاده از این قابلیت، روایت خود را به شهر گوادالاخارا در جنوب اسپانیا و نزدیکی شهرهای بزرگ این کشور برد. حاصل این تجربه آزمایی نظرات مثبت منتقدان اسپانیایی نسبت به این فیلم بود. به ویژه خوانا سامانس تحلیلگر سینمایی پرومه کال نمایش دقیق مردم روستا در اسپانیا را تحسین کرده است: «بسیار از فیلم خوشم آمد و به دقت درام با دلهره درهم آمیخته شده است. از رادیولوژی دقیق مردم روستا در اسپانیا شگفت زده شدم. نمی‌توان باور کرد که فیلمنامه نویس و کارگردان ایرانی باشد».

undefinedسکانسی از فیلم همه می دانند

به غیر از لوکیشن‌های بکر سینمایی موجود در این شهر می‌توان به سالن‌های سینما که در مراکز خرید مهم این شهر وجود دارد از جمله سینماهای مراکز خرید آکوا، ال سالر، mn4 و Bonaire اشاره کرد. 

undefinedسکانسی از فیلم همه می دانند

فیلم‌هایی که در اسپانیا فیلمبرداری شد

اسپانیا در کنار جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی که دارد به لحاظ گردشگری سینما هم دارای قابلیت‌ها و ظرفیت‌های غیرقابل انکاری است. به گونه‌ای که بسیاری از کارگردانان برای ساخت فیلم‌های تاریخی یا آثاری که نیازمند به لوکیشن‌های خاص هستند، به کشور اسپانیا و شهرهایی نظیر والنسیا، بارسلونا و مادرید فکر می‌کنند.

به واقع در چند دهه اخیر، اسپانیا مکانی محبوب برای فیلم‌برداری فیلمسازان هالیوودی بوده است. دلیل این محبوبیت، وجود مناظری متنوع با نمایی شبیه شهر مسکو تا طبیعتی مشابه طبیعت خاورمیانه است. در ادامه به صورتی کوتاه فیلم‌هایی که در اسپانیا فیلمبرداری شدند معرفی می‌کنیم.

 

دکتر ژیواگو

سناریوی نوشته شده این فیلم مرتبط با لوکیشن برفی روسیه بود اما ممنوعیت چاپ و توزیع رمانی که فیلم با اقتباس از آن ساخته شده بود در روسیه سبب شد تا دیوید لین فیلم «دکتر ژیواگو» را در نمایی شبیه‌سازی شده از شهر مسکو در خارج از شهر مادرید بسازد.

 undefined

سکانسی از فیلم دکتر ژیواگو

به خاطر یک مشت دلار 

سرخیو لئون این فیلم را با هنرنمایی کلینت ایستوود در شهر آلمریا در جنوب شرقی اسپانیا ساخت. علت انتخاب این شهر بیابان تبرموس بود که شباهت زیادی به طبیعت وحشی غرب آمریکا داشت.

undefinedسکانسی از به خاطر یک مشت دلار

ایندیانا جونز و جنگ‌های صلیبی

دیگر فیلمی که در بیابان تبرموس فیلم‌برداری شد، فیلم ایندیانا جونز و جنگ‌های صلیبی بود. این فیلم کلاسیک با هنرنمایی هریسون فورد در نقش اِپونیموس قهرمان ساخته شد. 

undefinedایندیانا جونز و جنگ‌های صلیبی

ماموریت غیرممکن 2

در این فیلم اتان هانت (با بازی تام کروز) باید به سویا سفر کند تا یک سارق حرفه‌ای به نام نیا نوردوف (با بازی تندی نیوتون) را دستگیر کند.

undefinedماموریت غیرممکن 2

لورنس عربستان

دیوید لین فیلم لورنس عربستان را براساس حماسه تاریخی در سال ۱۸۶۲ از زندگی توماس ادوارد لورنس ساخته است که باید در شبه جزیره عربستان ساخته می‌شد ولی اکثر صحنه‌های آن در اسپانیا فیلم‌برداری شد. در این فیلم برای نمایش صحرای عربستان از بیابان تبرموس و از سویا برای نمایش قاهره، اورشلیم و دمشق بهره بردند.

undefined

امپراطوری خورشید

این فیلم به کارگردانی استیون اسپیلبرگ روایتی از زندگی پسربچه‌ای بریتانیایی است که از والدینش در شانگهای جدا و به کمپ زندانیان جنگی در ژاپن فرستاده می‌شود. کمپ زندانیان جنگی در نزدیکی شهر خرز (شهری در شمال سویا در جنوب اسپانیا) شبیه‌سازی شده بود.

undefinedامپراطوری خورشید

 

سرزمین فردا

این فیلم که کمپانی دیزنی تهیه‌کننده آن بود روایتی از جهان آینده را ارائه می‌داد. داستان فیلم درباره دختری به نام کیسی (برت رابرتسون) است که قصد دارد اطلاعات زیادی از فضا داشته باشد. او که نگران اخراج پدرش از سازمان NASA است، سنجاق سینه‌ای را از طریق رباتی که خودش را به شکل دختر بچه ترسیم کرده و از جایی به نام «سرزمین آیندگان» آمده، دریافت می‌کند. کیسی با لمس این سنجاق سینه قادر است دنیای آینده را ببیند اما این مساله مشکلاتی را به همراه دارد که در ادامه با اضافه شدن فرانک (جورج کلونی) به او، وارد مرحله تازه‌ای می‌شود.

قسمتی از فیلم در سفینه‌ای بازی می‌شود که وسایل داخل سفینه، شبیه به وسایل موجود در موزه هنر و علوم شهر والنسیا هستند. در واقع این قسمت از فیلم در این موزه فیلم‌برداری شده است. سرزمین فردا فیلمی در سبک علمی– تخیلی به کارگردانی برد برد است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است و از بازیگران آن می‌توان به جرج کلونی و هیو لوری اشاره کرد.

undefinedفیلم سرزمین فردا

 

تایرنت لوبلانک

روایت این فیلم تاریخی - ماجرایی به کارگردانی ویسنته آراندا که به نام توطئه دوشیزگان نیز مشهور است برگرفته از کتاب جوانمردانه «تایرنت لو بلانش» است که در سال ۱۴۹۰ میلادی به قلم جانت مارتورل و به زبان والنسیایی منتشر شده است. فیلم تایرنت لو بلانک در مادرید، استانبول، پالرمو، گرانادا، اوئلوا، بارسلون و والنسیا فیلم‌برداری شده است. بازیگران این فیلم به شرح زیر هستند: کاسپر زافر در نقش «تایرنت لو بلانک»،استر نوبیولا در نقش «کارمزینا»، ویکتوریا آبریل در نقش «اینس، بیوه آرام»، اینگرید روبیو در نقش «استفانیا»، چارلی کاکس در نقش «دایفیتس»، جانکارلو جانینی در نقش «امپراتور»، جین اشر در نقش «ملکه»، سید میچل در نقش «هیپولیتوس»، رافائل آرماگو در نقش «محمد چهارم»، جی بندیکت در نقش «سفیر ترکیه» و ربکا کوبوس در نقش «الیسو».

undefined

پوستر تایرنت لوبلانک

 

نیما بهدادی‌فرد

روزنامه نگار، ایده پرداز و منتقد سینما

 

ادامه مطلب ...