ویزای انگلیس | همه چیز درباره ویزای انگلیس

ویزای انگلیس | همه چیز درباره ویزای انگلیس

ویزای انگلیس | چرا ویزای انگلیس؟!

یکی از بزرگترین کشورهای اروپا کشور انگلستان است که سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. پایتخت آن لندن نیز یکی از زیباترین و بزرگترین شهرهای اروپاست که هر فردی را شیفته خود می‌کند. این کشور با تاریخ و فرهنگ غنی و همچنین زیبایی‌های نوار ساحلی‌اش از لحاظ گردشگری، تحصیلی و شغلی جاذبه‌های فراوانی برای افراد در سراسر دنیا دارد و این انگیزه را در آنها می‌پروراند که به به این کشور سفر و یا مهاجرت کنند.

 پس اگر شما هم یکی از افرادی هستید که می‌خواهید به این کشور سفر کنید، اولین قدمی که پیش رو دارید، دریافت ویزای انگلستان است.

لازم به ذکر است که در گذشته تنها با داشتن ویزای شینگن امکان ورود به این کشور نیز فراهم بوده اما با وجود نگرانی بسیاری از صاحبنظران، طی برگزاری یک رفراندوم با جدا شدن انگلستان از حوزه شینگن این امکان برای افراد از بین رفت. حال هر فردی که در کشوری به غیر از کشورهای حوزه اروپا زندگی کند برای ورود به خاک انگلستان نیاز به دریافت ویزایی جداگانه دارد. و خبر خوب این است که شما با در دست داشتن این ویزا می‌توانید به کشورهایی چون اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی نیز سفر کنید.

برای دریافت این ویزا باید به سفارت انگلیس در ایران مراجعه نمود و یا از طریق آژانس‌های مسافرتی اقدام کرد.

ویزای انگلیس با توجه به هدف سفر به چند دسته تقسیم می‌شود و دریافت آن نیاز به گذراندن مراحلی است که ما در ادامه برای شما شرح می‌دهیم.

 undefined

انواع ویزای انگلیس

-          ویزای توریستی

-          ویزای کار

-          ویزای تحصیلی

-          ویزای خانوادگی

همانطور که قبلا گفتیم با توجه به هدف خود از سفر به انگلیس باید برای دریافت یکی از ویزاهای بالا اقدام نمایید. در ادامه به تشریح مختصری درباره هر کدام می‌پردازیم.

ویزای توریستی انگلیس

اگر برای سفر تفریحی به انگلستان می‌روید و تنها برای مدت کوتاهی در آنجا اقامت دارید، ویزای توریستی یکی از بهترین و محبوبترین گزینه‌ها برای شما می‌باشد که طرفداران بسیاری نیز دارد. با این ویزا از لحاظ قانونی اجازه اقامت در این کشور را ندارید ولی با توجه به نوع آن می‌توانید به مدت 6 ماه تا 10 سال از آن استفاده کنید و به گشت و گذار در آن کشور بپردازید و یا به دیدار اقوام و دوستان خود بروید.

برای دریافت این ویزا در روز مصاحبه تنها باید هدف و برنامه سفر خود را به طور کاملا واضح و روشن برای افسر مهاجرت در سفارت شرح دهید.

ویزای توریسی خود به دو دسته ویزای سینگل و ویزای مولتیپل تقسیم می‌شود.

ویزای سینگل (یکبار ورود): اعتبار این ویزا بعد از یکبار ورود و خروج به کشور انگلیس به طور خودکار باطل می‌شود حتی اگر از اعتبار آن هنوز باقی مانده باشد. پس برای زمانی مناسب است که قصد سفر مکرر به این کشور را نداشته باشید و باید بگوییم که بسته به برنامه سفری که در هنگام مصاحبه به افسر بیان می‌کنبد، وی می‌تواند اعتبار آن را کمتر از 6 ماه صادر کند.

ویزای مولتیپل (چند بار ورود): با داشتن این ویزا می‌توانید به دفعات نامحدود به کشور انگلیس سفر کنید، البته تا زمانی که ویزای شما اعتبار دارد. بیشتر تاجرین و یا کسانی که صاحبان کسب و کار در این کشور هستند از این ویزا استفاده می‌کنند.

ویزای کاری انگلیس

اگر قصد مهاجرت به کشور انگلیس و دریافت اقامت دائمی آن را دارید دریافت این ویزا یکی از راه‌هاییست که می‌توانید از طریق آن اقدام کنید. ناگفته نماند که برای بدست‌آوردن آن باید از مراحل بسیاری عبور کنید.

این ویزا خود به 3 دسته تقسیم میشود؛ ویزای نخبگان خارجی، ویزاس نیروی متخصص خارجی و ویزای نیروی جوان خلاق.

ویزای نخبگان یا همان Tier1 خود به چهار دسته کارآفرین، فارغ‌التحصیلان کارآفرین، سرمایه گذار و استعدادهای نخبه تقسیم می‌شود و برای آن دسته از افراد که می‌خواهند ویزای کار بلندمدت دریافت کنند مناسب است. این ویزا درجه 1 است و تنها 500 نفر در سال از سراسر دنیا قادر به دریافت آن هستند.

ویزای نیروی متخصص خارجی  یا همان Tier2 پرطرفدارترین ویزای کاریست که خود به چهار دسته ویزای کار عمومی، ویزای انتقال داخل شرکتی، ویزای ورزشکاری و ویزای مبلغان دینی تقسیم می‌شود. این ویزا به افرادی که حرفه و یا مهارت خاصی دارند تعلق می‌گیرد و از نظر اعتباری دائمی و بلندمدت است.

ویزای نیروی جوان یا Tier5 نوعی ویزای موقت است که به افراد جوانی که در زمینه‌های ورزشی، خیریه و .... خلاق هستند تعلق می‌گیرد.

به طور کلی برای دریافت ویزای کاری و مهاجرت به انگلیس با توجه به شرایطی که وزارت کار آن کشور اعلام کرده باید شرایط خاصی داشت که بر اساس سیستم امتیازبندی ارزیابی می‌شوند و متقاضیان برای واجدالشرایط بودن باید شرایط زیر را داشته باشند:

-          داشتن پیشنهاد شغلی یا همان Job Offer که دارای بالاترین امتیاز است و خود به تنهایی به شخص 30 امتیاز می‌دهد.

-          دارا بودن مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره بالای 10 که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

-          تمکن مالی برای تامین هزینه‌های خود در یک دروه 90روزه در قالب موجودی حساب بانکی. مبلغ آن باید با آخرین به روززسانی‌های وزارت کار انگلیس منطبق باشد. به این ترتیب به دولت انگلیس این اطمینان داده می‌شود که فرد مهاجر در طی این دوره 3 ماهه قادر است هزینه‌های اولیه زندگی خود را از قبیل خوراک و پوشاک، تامین کند.

-          و در آخر هم میزان درآمد و یا حقوق فرد در قبال کاری که در انگلیس انجام می‌دهد نیز نباید از یک مبلغ خاصی که وزارت کار انگلیس اعلام می‌کند کمتر باشد. بر اساس این بند هر چه درآمد فرد بیشتر باشد امتیاز بیشتری به او تعلق می‌گیرد.

 

 undefined

 ویزای تحصیلی انگلیس

رتبه بالای دانشگاه‌های انگلستان در رنکینگ جهانی و همچنین کیفیت آموزشی بالای آنها باعث شده تا سالانه دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به انگلستان مهاجرت کنند. از آنجایی که تحصیل در این دانشگاه‌ها به زبان بین‌المللی انگلیسی صورت می‌گیرد مدارک اخذ شده از آنها برای ورود به بازار کار جهانی بسیار معتبر و قابل قبول همگان است. و یه امتیاز خوب دیگه اینکه دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا می‌توانند همسر و فرزندان زیر 18 سالشان را با خود به همراه ببرند، این در حالیست که همسرشان در کشور انگلیس اجازه کار دارد.

با این تفاسیر عده بسیاری جهت ادامه تحصیل در این کشور اقدام به دریافت ویزای تحصیلی می‌کنند.

ویزای تحصیلی خود به دو دسته تقسیم می‌شود؛ ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی.

ویزای تحصیلی دانش‌آموزی مخصوص دانش‌آموزان بین 4 تا 17 سال است که امکان تحصیل از مقطع پیش‌دبستانی تا دبیرستان را برای آنها فراهم می‌کند.

و ویزای دانشجویی که مخصوص افراد بالای 17 سال است که امکان تحصیل در مقاطع دانشگاهی را برای آنها فراهم می‌کند. البته برای دریافت این ویزا ابتدا باید توسط یکی از دانشگاه‌ها و یا موسسات آموزشی اعتباری این کشور پذیرش شوید که این هم مشمول سیستم امتیازبندی ویزا می‌باشد.

از مزایای ویزای تحصیلی انگلیس این است که پس از پایان دوران تحصیلی و اخذ مدرک فرد می‌تواند جهت دریافت ویزای کار اقدام نماید.

ویزای خانوادگی انگلیس

این ویزا مناسب افرادی است که تابعیت کشورهای خارج از مناطق اقتصادی اروپا را دارند و قصد دارند پس از ملحق شدن به خانواده خود حداقل 6 ماه در بریتانیا اقامت داشته باشند و جا دارد که ذکر کنیم در صورتی که فرد شرایط لازم را داشته باشد می‌تواند برای دریافت اقامت لازم نیز اقدام کند.

این ویزا انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

-          ویزای ازدواج

-          افرادی که می‌خواهند به والدین خود ملحق شوند

-          افرادی که می‌خواهند به فرزندان خود ملحق شوند

-          یکی از اعضای خانواده که خود مقیم انگلستان است قصد حمایت و ساپورت شما را داشته باشد

 

شرایط دریافت این ویزا نیز به قرار زیر است:

-          داشتن حداقل 18 سال سن

-          اصالت رابطه خانوادگی قابل اثبات

-          اثبات این موضوع که پس از اخذ ویزا با خانواده و یا همسر خود زندگی خواهیدکرد

-          داشتن محل زندگی خوب در بریتانیا جهت دعوت از سایر اعضا

-          نداشتن هیچ‌گونه سابقه کیفری در داخل و یا خارج از بریتانیا

 undefined

شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای انگلیس

متاسفانه باید گفت که از سال 2011 به بعد دولت انگلیس سخت‌گیری‌های بسیاری را برای ایرانیانی که قصد دریافت ویزای این کشور را دارند  وضع کرده و مردم کشورمان ناچارا زمان زیادی را جهت ارسال مدارک و تعیین وقت در سفارت سپری می‌کنند و هر سال بر پیچیدگی‌های آن افزوده می‌شود.

به طور کلی جهت دریافت ویزای انگلستان نیاز است تا شرایط زیر را دشته باشید:

-          داشتن حداقل دو ویزای معتبر

-          داشتن سند ملکی و مدارک شغلی قوی که در موفقیت درخواست شما بسیار موثر است

-          داشتن حداقل مبلغ مورد نیاز جهت تمکن مالی در حساب بانکی

-          در صورت رد ویزا از کشورهایی به جز انگلیس حتما ویزای معتبر دیگری بعد از آن اخذ شده باشد

 

یکی از مهمترین عواملی که در قبولی درخواست ویزای شما موثر است، مدارکی است که به سفارت ارسال می‌کنید. در صورتی که مغایرت و یا تناقضی در آن یافت شود درخواست شما رد خواهدشد و این احتمال وجود دارد که تا چند سال به انگلستان و یا هر کشوری که درخواست داده‌اید اجازه ورود نداشته باشید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای انگلستان عبارت‌اند از:

-          کپی فرم آنلاین درخواست ویزای انگلیس

-          پاسپورت جدید با حداقل 6 ماه اعتبار به همراه پاسپورتهای قدیمی

-          دو قطعه عکس رنگی تمام‌رخ در سایزهای 5/3 در 5/4 با زکینه سفید

-          پرینت حساب بانکی3 ماه گذشته (برای مدیران و صاحبان سرمایه اصل ریز پرینت حساب شرکت و حساب شخصی در طول 6 ماه گذشته لازم است)

-          نامه تمکن مالی از بانک

-          کپی سند ملکی

-          ترجمه شناسنامه به همراه اصل آن به همراه کپی از تمام صفحات

-          ارائه اصل سند ازدواج به همراه ترجمه آن (اگر متاهل هستید)

-          اصل و ترجمه مدارک کامل شغلی مثل جواز کسب، گواهی اشتغال به کار، پروانه کسب، لیست بیمه، کارت پرسنلی، حکم و کارت بازنشستگی، پروانه مطب، کارت مهندسی، کارت دانشجویی و .... .

-          دعوتنامه به انگلیس و یا مدرکی که نشان‌دهنده محل اقامت شما در انگلیس باشد

-          برای افراد زیر 18 سال که بدون همراهی والدین سفر می‌کنند دریافت رضایتنامه محضری و ترجمه آن الزامیست

-          اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم‌های خانه‌دار

-          و در آخر هم حضور کلیه مسافرین جهت انگشت‌نگاری در سفارت الزامیست

 

در صورت داشتن دعوتنامه معتبر از انگلیس مدارک زیر نیز باید در پرونده وجود داشته باشد:

-          اصل و کپی دعوتنامه

-          مدارک شناسایی دعوت‌کننده

-          آخرین فیش حقوقی فرد دعوت‌کننده

مراحل اخذ ویزای انگلیس

اولین اقدامی که برای دریافت ویزای خود باید انجام دهید، پرکردن فرم آن‌لاین ویزای انگلیس است. برای دریافت فرم به وب‌سایت رسمی سفارت انگلیس به آدرس gov.uk و یا وب‌سایت VFS Global مراجعه کرده و پس از ثبت نام در سایت و دریافت حساب کاربری خود نسبت به تکمیل فرم درخواست ویزا اقدام کنید.

 

در مجموع مراحلی که برای دریافت ویزا باید طی شوند عبارت‌اند از:

-          تعیین نوع ویزای مورد نیاز با توجه به هدف خود از سفر به انگلستان

-          ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در سابت سفارت انگلستان و دریافت فرم درخواست ویزا جهت تکمیل

-          پرداخت آنلاین هزینه درخواست آنلاین ویزا و دریافت شماره اپلیکیشن از طریق ایمیل

-          دریافت نوبت از سفارت انگلیس در ایران، ترکیه و یا عمارات با در دست داشتن شماره اپلیکیشن

-          حضور در سفارت انگلیس در ایران در نوبت تعیین شده جهت ارائه مدارک، مصاحبه و انگشت‌نگاری

توجه داشت باشید که فرم آنلاین برای هر فرد به صورت مجزا پر می‌شود و تمام داده‌ها به انگلیسی بوده، پس بهتر است تا کمی با اصطلاحات انگلیسی مربوط به امور ویزایی و مسافرت آشنایی داشته باشید تا با دقت بیشتری فرم را کامل کنید.  

مدت‌زمان صدور ویزای انگلیس

بررسی پرونده شما چیزی در حدود 3 هفته به طول می‌انجامد و توصیه ما به شما این است که حداقل 3 ماه جلوتر از زمان سفر خود به انگلستان برای دریافت ویزای خود اقدام کنید تا اگر هر گونه تاخیری در روند صدور ویزا رخ داد لطمه‌ای به سفر شما وارد نکند. در مجموع برای دریافت ویزای مسافرتی در صورتی که تمام مدارک کامل باشد مراحل بررسی آنها و سپس انگشت‌نگاری و صدور ویزا بین 40 تا 50 روز کاری زمان می‌برد.

جواب ویزای شما نیز از طریق ایمیلی که هنگام ایجاد حساب کاربری در وب‌سایت سفارت انگلستان درج کرده‌اید ارسال می‌شود.

 

اگر قصد سفر به انگلیس یا اخذ ویزای انگلیس را دارید با مشاوران ژیوار تماس بگیرید.

021549795000

ادامه مطلب ...