پونته وِکیو از قدیمی‌ترین پل‌های جهان در فلورانس

پونته وِکیو از قدیمی‌ترین پل‌های جهان در فلورانس

پونته وکیو، پل زیبای فلورانس

امروز با یکی از قدیمی‌ترین پل‌های جهان در فلورانس است که به زبان ایتالیایی [ˈponteˈvɛkkjo] نامیده می‌شود و تلفظ انگلیسی آن Ponte Vecchio به معنی «پل قدیمی» است آشنا می‌شویم، که از زمان قرون وسطا به یادگار مانده است و نگینی بر روی رودخانه آرنو است که گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

undefinedپل قدیمی فلورانس بر روی رودخانه آرنو

پل قدیمی قوسی شکل بر روی رودخانه آرنو فلورانس

پونته وِچیو (Ponte Vecchio) جایگزین پل جوبی بسیار قدیمی شده است که در زمان پادشاهی فلورنتای رومی، که 123 سال قبل از میلاد مسیح حکومت می‌کرد، دستور ساخت پلی بر روی رودخانه آرنو را داد که حاصل آن یک پل چوبی شد که در قرون وسطی آن پل چوبی تبدیل به پل سنگی قوسی شکل به نام پل قدیمی پونته وِچیو شد.

 undefined

شبی آرام بر روی پل قدیمی پونته وِکیو در فلورانس

پل‌ها بر روی رودخانه آرنو فلورانس:

علاوه بر پل پونته وِکیو  (Ponte Vecchio) پل‌‌های دیگری بر روی رودخانه آرنو خودنمایی می‌کنند که نام‌های آن پل‌های «پونته آله گراتزی» و «پونته سانتا ترینیتا» است. پونته در زبان ایتالیایی به معنی پل است. گردشگران عکس‌های ماندگاری را در کنار منظره این پل‌ها و رودخانه آرنو می‌اندازند.

undefined غروب خورشید بر روی پل‌های پونته وِکیو، پونته آله گراتزی و پونته سانتا ترینیتا در فلورانس

 

از گوشت فروشی تا جواهرفروشی بر روی پل پونته وِکیو  (Ponte Vecchio) فلورانس

اگر پل پونته وِکیو  (Ponte Vecchio) را از دور ببینید انگار قطاری بر روی این پل ایستاده است، اما شما با انبوهی از مغازه‌ها بر روی پل رو به رو هستید که از قرن سیزدهم تا به امروز روی پل ساخته شده‌اند. در زمان‌های گذشته صنف گوشت‌فروشان در این مغازه‌ها فعالیت داشتند اما امروزه دیگر بوی بد گوشت به مشام گردشگران نمی‌رسد، بلکه جواهرفروشان، زیبایی این پل را دو چندان کردند. رهایی از بوی بد گوشت به دلیل حکمی بود که فردینالد اول، در سال ۱۵۹۳ صادرکرد و از آن حکم به بعد زرگران و جواهرفروشان بر روی پل فعالیت کردند.

undefinedپل پونته وِکیو در قلب رودخانه آرنو فلورانس

 

تخریب پل پونته وکیو فلورانس  Ponte Vecchio بر اثر سیل:

پل پونته وکیو در تاریخ حوادث زیادی را به خود دیده است که موجب تخریب آن شده و به همین علت این پل چندین بار بازسازی شده است. در سال ۱۳۳۳ سیلابی بر بستر رودخانه آرنو حادث شد که موجب تخریب مجسمه مریخ که بر فراز پل نصب شده بود و صدمه‌های دیگری نیز به معماری پل وارد کرد. 

undefined منظره‌ای زیبا از رود خروشان آرنو و پل پونته وکیو فلورانس  

 

جنگ جهانی و تخریب پل پونته وکیو فلورانس Ponte Vecchio:

سال 1944 که در تب و تاب جنگ جهانی که ایتالیا نیز در آتش آن سوخت، آلمانی‌ها فلورانس را تصرف کردند و پل‌هایی که بر روی رودخانه آرنو قرار داشت را تخریب کردند که پل پونته وکیو نیز از آسیب آنها در امان نماند و بعدها این پل مورد مرمت قرار گرفت.

undefinedجنگ جهانی و پل پونته وکیو فلورانس  

 برای سفر به به شهر زیبای فلورانس با تور ایتالیا ژیوار همسفر باشید.

 

راضیه احسان زاده فرد؛ دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی، می‌نویسم و مانا میمانم!

ادامه مطلب ...