همه چیز درباره‌ی کاخ سلطنتی مادرید

همه چیز درباره‌ی کاخ سلطنتی مادرید

کاخ سلطنتی مادرید Palacio Real de Madrid

کاخ سلطنتی مادرید در کشور اسپانیا کاخی مجلل و باشکوه متعلق به قرن 18 میلادی و محل اقامت رسمی خانواده سلطنتی اسپانیا در شهر مادرید است و از آن فقط برای مراسم دولتی استفاده می‌­کنند. کاخ حاوی 3،418 اتاق است که مملو از آثار هنری و عتیقه جات می­‌باشد و از نظر فضا و تعداد اتاق­‌ها بزرگ‌ترین در اروپاکاخ سلطنتی مادرید به شما می‌­رود.

undefinedنمای بیرونی کاخ سلطنتی مادرید

نمای داخلی کاخ سلطنتی مادرید

فضای داخلی کاخ به جهت غنی بودن از لحاظ هنری و استفاده از انواع مختلفی از مواد خوب در ساخت و ساز و دکوراسیون اتاق‌­های آن مورد توجه قرار گرفته است که شامل نقاشی­‌های هنرمندانی مانند کاراواجیو، جان دی فلاندس، فرانسیسکو دی گویا و ولاسکز و نقاشی­‌های دیواری اثر جیووانی باتیستا تیپولو، کورادو جیاکوئینتو و انتون رافائل منگز است. مجموعه­‌های دیگری هم که از اهمیت تاریخی و هنری زیادی برخوردار هستند شامل، ظروف چینی، ساعت، مبلمان، وسایل نقره­‌ای و اشیاء گران‎بهایی از این قبیل در ساختمان نگهداری می‌­شوند.

راه پله‌­های طبقه‌­ی اول کاخ توسط ساباتینی از یک قطعه سنگ مرمر سن آگوستین در سال 1789 ساخته شده است. دو شیر در حال  فرود، یکی اثر فلیپه د کاسترو و دیگری رابرت میشل است. در طبقه­‌ی پایین مجسمه چارلز سوم مشابه مجسمه­‌ی طبقه‌­ی اول که نشان‌دهنده چارلز چهارم است می‌­باشد. چهار کتیبه تزئینی در گوشه­‌ها عناصر آب، زمین، هوا و آتش را نشان می‌­دهند. کتابخانه سلطنتی، داروخانه سلطنتی و مجموعه­‌ای با نام زره­پوش در طبقه پایینی کاخ قراردارد. از جمله مهم‌ترین آثار این مجموعه، زره و اسلحه کامل است که امپراتور چارلز پنجم در نبردها مورد استفاده قرار می­داده است. متأسفانه بخش‌­هایی از این مجموعه در طول جنگ شبه جزیره و در طول جنگ داخلی اسپانیا از بین رفت. اسلحه‌سازی یکی از مهم‌­ترین هنرها در اروپا و جهان محسوب می‌­شود. آپارتمان پادشاه چارلز سوم، آپارتمان ملکه، سالن ضیافت و پذیرایی، آپارتمان نوزادی لوئیس، کلیسای سلطنتی و اتاق مخصوص تاج سلطنتی همگی در طبقه اول کاخ قرار دارند.

undefinedدو شیر در حال فرود از راه پله­‌های کاخ سلطنتی مادرید

 undefined

 مجموعه زره­پوش در طبقه پایینی کاخ سلطنتی مادرید

undefined

نمای خارجی کاخ سلطنتی مادرید

نماد اصلی کاخ که به طرف پلازا دلا آرمیریا واقع شده است، شامل یک پایه سنگی دو طبقه است که از آن ستون­‌های یونیک روی پلسترهای توسکانی تشکیل شده که پنجره‌­هایی از سه طبقه اصلی را تشکیل می‌­دهند. نمای طبقات بالایی، پشت پرده‌­ای که دور تا دور ساختمان کشیده‌­اند پنهان شده و با یک نرده بزرگ محدود شده است. نرده­ با مجموعه‌­ای از مجسمه‌­های مقدسین و پادشاهان تزئین شده بود، اما این مجسمه‌­ها در زمان سلطنت چارلز سوم به جای دیگری تغییر مکان داده شده تا ساختمان را به ظاهر کلاسیک­‌تری تبدیل کند.

بازسازی نما در سال 1973، که شامل بالکنی ساخته ساباتینی است با ستون­های چهارگانه «دوریک» که برخی از مجسمه­‌های ساکتی را بازگرداند که شامل مجسمه‌­های «موکتزومای دوم» حاکم آزتک و «آتاهوآلپا» امپراتور اینکا هستند که به ترتیب توسط جان پاسکال د منا و دومینگو مارتینز ساخته شده‌­اند. مجسمه نمایندگان امپراتورهای روم شرقی و باقی مجسمه‌­ها که هر کدام داستان خاص خودشان را دارند همگی در حیاط شاهزاده قرار گرفته­‌اند. ساعت ساباتینی در کنار مجسمه‌­های فیلیپ پنجم، فردیناند ششم، باربارا برگانزا و ماریا لوئیزا ساووی به همراه دیگر چیزها به چشم می­‌خورد. در بالای ساعت، کت سلطنتی از طرف فرشتگان و بالا، زنگ­‌هایی متعلق به تاریخ 1637 تا 1761 دیده می­‌شوند.

پلازای د اورینت و د لاآرمریا، باغ کامپو دل مورو و ساباتینی مکان­هایی نزدیک به کاخ سلطنتی هستند که در هر کدام یک از آن­‌ها باشید منظره زیبایی از کاخ را مشاهده خواهید کرد.

undefinedکاخ سلطنتی مادرید

 

تاریخچه‌­ای از کاخ سلطنتی مادرید

قبل از ساختن این کاخ، ساختمانی به نام آلکازار قدیم در قرن شانزدهم ساخته شده بود که پس از آتش سوزی­ای که در شب کریسمس یعنی 24 دسامبر 1734 در اتاق ژان رانک نقاش فرانسوی اتفاق افتاد نابود شد. فقط به این علت که زنگ هشدار با زنگ اخطار برای تجمع اشتباه گرفته شده بود و دلیل آن به سرعت شناسایی نشد. برای ترس از غارت، درهای ساختمان بسته ماند و مانعی برای نجات شد. بسیاری از آثار هنری از جمله دیه­گو ولاسکز از دست رفتند. دیگر آثار مانند لاس منیناس، با ریختن آنها از پنجه‌­ها حفظ شدند. خوشبختانه بسیاری از قطعه‌­ها نجات یافتند زیرا پادشاه دستور داده بود که بسیاری از مجموعه‌هایش مدت کوتاهی قبل از آتش‌سوزی به کاخ بوین رتیرو منتقل شوند. این آتش‌سوزی چهار روز طول کشید و آلکازار قدیمی را که آخرین دیوارهایش در سال 1738 نابود شد، به طور کامل از بین برد.

پادشاه فلیپ پنجم دستور داد که کاخ جدیدی در همان محل ساخته شود. ساخت و ساز در سال‌های 1738 تا 1755 انجام شد و فیلیپو جورارا و جیووانی باتیستا ساکتتی با همکاری ونتورا رودریگز، فرانچسکو ساباتینی و مارتین سارمینتو کاخ را طراحی کردند. پادشاه کارلوس سوم در سال 1764 اولین نفری بود که در کاخ جدید ساکن شد.

فردیناند هفتم که چندین سال را در زندان گذرانده بود، بازسازی کاخ را در قرن نوزدهم آغاز کرد و او بیشترین بازسازی را در طول قدمت کاخ انجام داده است. هدف از این طراحی مجدد، تبدیل سبک قدیمی ایتالیایی به یک کاخ مدرن فرانسوی بود. با این حال، نوه او آلفونسو پیشنهاد کرد که کاخ را به یک اقامتگاه به سبک ویکتوریا تبدیل کند. این طرح‌ها توسط معمار خوزه سگوندو د لما طراحی شده بود و شامل تغییر مدل تعدادی از اتاق‌ها، جایگزین کردن کف­‌های سنگ مرمر با پارکت و اضافه کردن مبلمان بود. مرمت‌­هایی هم در طول قرن بیستم انجام شد، آسیب­‌هایی که ناشی از جنگ­های مدنی در اسپانیا بود را با تعمیر و یا نصب مجدد دکوراسیون و جایگزین کردن دیوارهای آسیب دیده با رعایت اصالت آن، اصلاح کردند.

undefined

نحوه­‌ی دسترسی به کاخ سلطنتی مادرید

کاخ در محله الكازار (قلعه عصر مسلمانان) واقع در نزدیکی شهر ماگیریت که از قرن نهم میلادی به جای مانده است قرار دارد كه توسط محمد كوردوبا ساخته شده است. از سال 1083 به بعد این مجتمع به ندرت توسط پادشاهان کاستایل استفاده شد. موقعیت فعلی کاخ در (خیابان بایلن) در قسمت غربی مرکز شهر مادرید و در شرق رود مانزانارس واقع شده است و از ایستگاه متروی اُپرا قابل دسترسی می­‌باشد. به غیر از هنگام مراسم دولتی، همیشه چند تا از اتاق‌­های کاخ به طور منظم برای بازدید عموم مردم باز است.

زهرا ناخدایی
نویسنده محتوا،عاشق سفر، تغییر و علاقمند به عجایب و ماوراء

ادامه مطلب ...