کانال بلت کجاست؟

کانال بلت کجاست؟

کانال بلت کجاست؟

کانال‌های آبی آمستردام لقب ونیز شمال اروپا را به ارمغان آورده‌اند و با ارزش تاریخی و نمایی که دارد، یکی از عنوان‌های نمادین این شهر به حساب می‌آید. در واقع در مرکز آمستردام چهار کانال آبی وجود دارد که متعلق به قرن 17 می‌باشند. اگر علاقمند سفر به شهر آمستردام در کشور هلند هستید، باید حتما بدانید که یکی از جاذبه‌های بسیار مهم این شهر کانال بلت می‌باشد. این کانال‌های آبی، علاوه بر جاذبه‌ی این شهر، یکی از موارد درآمدزایی مردم کشور هلند می‌باشد که تا به حال بسیار تاثیرگذار بوده است. یکی از موارد درآمدزایی این کانال کرایه دادن قایق‌های تفریحی می‌باشد که با آن گردشگران را به بازدید از شهر می‌برند. گفتنی است این کانال‌ها ،محل رفت و آمد تاجران محلی هم می‌باشد و نام کانال‌های آبی آمستردام در فهرست جهانی میراث یونسکو هم ثبت شده است.

در سفر به هلند حتما به این کانال‌های زیبا سر بزنید.


undefined

نمایی زیبا از کانال بلت

تاریخچه ای از کانال بلت در آمستردام

در سال 1250، آمستردام به عنوان شهری که دارای منابع آبی کثیری بود معروف و شناخته شد. به منظور مدیریت منابع آبی در این شهر، کانال‌هایی حفر شد که رفته رفته تعداد کانال‌ها افزایش پیدا کرد و این امر بر روی حمل و نقل شهر هم بسیار تاثیر گذاشته بود. در واقع ساخت کانال‎ها از شرق به غرب شروع شد که ساخت و ساز قسمت‌های شمال غربی از 1613 تا 1625 ادامه داشت و ساخت و ساز قسمت شرقی به دلیل مشکلات اقتصادی کمی بیشتر طول کشیده بود و در سال 1664 ساخت و ساز کانال‌ها به پایان رسید.

 در واقع کانال بلت نام تمامی کانال‎های این شهر می‌باشد و 3 کانال اصلی این شهر Prsengracht ،Herengracht ،Keizersgracht نام دارد. گفتنی است کانال Herengracht قسمتی از محل سکونت ثروتمندان می‌باشد و دو کانال دیگر را شاهزاده هلندی نامشان را انتخاب کرده است.

undefinedقسمت سیاه کانال‌های آمستردام

قفل های کانال بلت

طراحی‌های زمان قدیم چه در اروپا و چه در ایران بسیار مستحکم‌تر از طراحی‌های امروزی بوده است. همچنین طراحی کانال‌های آمستردام از جمله شاهکارهایی است که مهارت و خلاقیت هلندی‌ها را از چندین قرن قبل تا به امروز به رخ جهان می‌کشد. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چگونه این کانال‌ها آب یک سطح و مساوی دارند و چگونه با وجود بارش زساد باران در آمستردام، این آب بیش از حد بالا نمی‌آید.

شایان ذکر است هلندی‌ها قفل‌هایی در زیر کانال بلت قرار داده اند که تنها سطح معینی اجازه وارد شدن آب را می‌دهد بعد از این که آب‌های این کانال به حد قابل قبول برسد آب‌های باقی مانده به کانال دیگری انتقال می‌یابند. 

undefinedکروز گردشگری در کانال‌های آمستردام

گشت و گذار در کانال‌های آمستردام

شهر آمستردام تعداد زیادی جاذبه برای دیدن دارد و هم چنین علاوه بر جاذبه‌های خودش در بسیاری از موارد مانند لبنایت هم تجربه‌ای متفاوت می‌تواند به حساب بیاید. اما همانطور که ذکر شده است درآمد بسیاری از مردم کشور هلند از طریق کانال‌های آمستردام می‌باشد. حال اگر از علاقمندان بازدید از این شهر هستید باید بدانید چگونه و چه چیزهایی را می‌توانید در کانال بلت تماشا کنید و از منظره‌های دیدنی و اتفاقات و جشنواره‌های به خصوص این شهر لذت ببرید.

1) بازدید از جاده‌ی آبی

( اگر در روز از این شهر زیبا دیدن فرمایید شاهد قایق‌های بسیار زیادی در کانال‌های این شهر می‌باشید. اگر به سمت قایق‌های گردشگری بروید می‌توانید توسط قایق مسیر جاده آبی را طی نموده و شاهد منظره‌های شگفت انگیز و سیر نشدنی باشید. )

2) اسکی در کانال بلت

( اگر در روزهای کوتاه و سرد زمستانی از این شهر دیدن فرمایید می‌توانید شاهد فضا و احساس منحصر به فرد در این شهر باشید. شاید دیگر خبری از عطر گل‌های هلندی نباشد اما واقعا با دیدن جاده‌ای یخی حسی متفاوت را تجربه خواهید کرد. این جاده به قدری یخ می‌بندد که هر سال بسیاری از مردم و گردشگران به صورت آزادانه به اسکی کردن بر روی آن می‌پردازند و روزهای خود را شادتر می‌سازند. )

3) کشتی‌های کروز

( اگر از دسته مسافرانی هستید که به دنبال خدمات لوکس می‌باشید، بهترین نوع گشت و گذار در کانال‌های این شهر کشتی‎های کروز می‌باشند که با توجه به مبلغی که پرداخت می‌کنید خدمات قابل قبولی در اختیارتان قرار می‌دهند. هم چنین با وجود این قایق‌ها می‌توانید از تمامی منظره‌های این شهر دیدن نمایید.)

undefinedفستیوال موسیقی در کانال بلت

جشنواره‌های موسیقی در آمستردام

کشور هلند دارای تعدادی از معروف‌ترین فستیوال‌ها و جشنواره‌های موسیقی در خود می‌باشد که یکی از مهم‌ترین فستیوال‌های موسیقی در این کشور Tomorrowland است. اما گفتنی می‌باشد این کشور فستیوال و یا جشنواره‌های موسیقی متفاوت دیگری دارد که هر ساله از 10 تا 19 آگوست برگزار می‌شود و آمار یا تعداد بسیار بالایی حدود 60 هزار نفر از گردشگران برای حضور و تماشای این فستیوال می‌آیند. شایان ذکر است که قیمت این فستیوال‌ها از 25 تا 39 یورو است و فقط برای موسیقی کلاسیک نمی‌باشد، همچنین بسیاری از خواننده‌های مشهور هم برای اجرای موسیقی زنده‌ی خودشان به این کشور می‌آیند.

undefinedفستیوال نور در کانال بلت 

 

جشنواره‌های هنر در هلند

همانطور که ذکر شده است، کشور هلند از جمله کشورهای بسیار خلاق و متفاوت می‌باشد. حال اگر از طرفداران هنر هستید و علاقمند به تماشای خلاقیت‌های جدید و منحصر به فرد می‌باشید، بهترین شهر آمستردام است که علاوه بر موزه‌هایی که دارد، اثرات هنری را هم در کانال‌های این شهر می‌توانید تماشا کنید.

هر ساله از 28 نوامبر تا 17 ژانویه، شب‌های سرد و زمستانی آمستردام جشنواره هنر و نور می‌باشد که در کانال‌های اصلی و معابر شهر، مجسمه‌های متفاوت و نورانی قرار داده می‌شود که حاصل خلاقیت هنرمندان کشور هلند و سایر کشورها است. هزینه‌ی بلیط بزرگسالان 20 الی 50 یورو و هزینه بلیط کودکان 13 یورو می‌باشد.

 

علی اصغر ریاحی

نویسنده, مدرس زبان و تدوینگر ویدیو، علاقه‌مند به آهنگسازی و طراحی صدا

ادامه مطلب ...