10 کشور برتر جهان برای مهاجرت را بشناسید

10 کشور برتر جهان برای مهاجرت را بشناسید

محبوبتربن مقصدهای مهاجرت جهان

مهاجرت دلایلی زیادی می­‌تواند داشته باشد که مردم کشورها را به سمت شهرها و حتی کشورهای دیگر سوق داده و می­‌دهد. دلایلی مانند بیماری، جنگ، عوامل طبیعی و اقلیمی و سیاسی که برای به دست آوردن شرایط زندگی بهتر عده­‌ای را مجبور به ترک محل زندگی خویش می‌­نماید .گاهی هم از سر اجبار نیست و تنوع طلبی و روحیه ماجراجویی و تغییرخواهی افراد آن­ها را به جابجایی محل زندگی ترغیب می­‌کند. کشورهایی در دنیا هستند که به جهت شرایطی که دارند مهاجرین زیادی را به خود جذب می‌­نمایند. رتبه‌­بندی صورت گرفته در سال 2018 نیز کشورها را به ترتیب مهاجرپذیری اولویت‌بندی کرده است و نشان دهنده­‌ی این است که تمایل مردم دنیا به مهاجرت به کدام مقاصد بیشتر بوده است.

undefined

کانادا

کانادا که در صدر تمامی کشورهای دنیا قرار گرفته است حدود دو پنجم قاره آمریکای شمالی را به خود اختصاص داده و دومین کشور بزرگ جهان پس از روسیه است. کانادا یک جامعه صنعتی پیشرفته با سطح بالایی از زندگی است. این کشور کم جمعیت است و بیشتر 35.5 میلیون نفر جمعیت آن، در 125 مایلی مرز ایالات متحده زندگی می­‌کنند. بیابان گسترد­ه­‌ی کانادا به سمت شمال، نقش مهمی در هویت کانادا ایفا می­‌کند، همان‌طوری که به استقبال از مهاجرین شهرت پیدا کرده است .

همه شهروندان در کانادا به احترام به فرهنگ خود تشویق می­‌شوند. در سال 1971، کانادا سیاست ملی چند فرهنگی را تصویب کرد که در آن تنوع فرهنگی کشور را به رسمیت می‌­شناسد و تضمین‌های قانون اساسی اجازه می­‌دهد تا به طور گسترده‌­ای از استقلال کامل فرهنگی و زبانی برخوردار باشند. از جمله هنرمندان محبوب کانادایی سلین دیون، سارا مک لاچلان و جونی میچل فقط چند نفر از کسانی هستند که بر موسیقی نوین تاثیر گذاشته­‌اند.

undefined

کانادا، جذاب‌ترین مقصد مهاجرت

سوئیس

سوئیس، یک کشور کوچک در اروپای مرکزی است که از 16000 مایل مربع از یخچال­‌های آلپ ، دریاچه‌­ها و دره‌­ها گرفته شده است. یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و برای قرن ها به عنوان کشوری بی­طرف شناخته شده است.

سوئیس دارای بیکاری کم، نیروی کار ماهر و بالاترین تولید ناخالص داخلی در سرتاسر جهان است و همچنین دارای اقتصادی قوی با نرخ مالیات پایین شرکت­‌ها می‌باشد. بخش خدمات بسیار پیشرفته‌­ای دارد و یک صنعت تولید پیشرفته محسوب می­‌شود. سوئیس از توریستی­‌ترین کشورها است که مفتخر به داشتن تنوع نژادی و فرهنگی است و مناطق مختلف کشور با هویت­‌های متمایز فرهنگی ایجاد شده است. زبان‌­های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش همه از وضعیت ملی برخوردار هستند. زوریخ از زیباترین شهرهای سوویس است.

شهروندان سوئیس بیشترین برنده جایزه‌­های نوبل شده‌­اند و ثبت اختراعات بیشتری در سرانه خود را نسبت به سایر کشورهای جهان ثبت کرده‌­اند. بی‌طرفی آن در طول دوره‌­های جنگ، برخی از بزرگ‌ترین ذهن­‌های جهان از جمله جیمز جویس، جورج بایرون و ولتر را برای مهاجرت به خود جذب کرد. بی­‌طرفی سوئیس مدت‌هاست که توسط همسایگان اروپایی آن کشور مورد احترام قرار گرفته است. این کشور در هیچ یک از جنگ‌­های جهانی شرکت نداشته و عضو اتحادیه اروپا نیست.

undefined

نمای زیبایی از کشور سوییس

 سوئد

کشور سوئد، که توسط نروژ به سمت غرب و دریای بالتیک به شرق متصل می‌­شود، در سراسر شبه جزیره اسکاندیناوی گسترش می‌­یابد و یکی از بزرگ­‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا از نظر جرم زمین است. پایتختی استکهلم در قرن شانزدهم ادعا شد و اختلافات مرزی از زمان قرون وسطی ملت مدرن را به وجود آورد. سوئد با وجود ریشه‌­های نظامی خود و قرن­‌ها باقی ماندن در جنگ‌­ها تعهد به حقوق بشر، خدمات عمومی و پایداری را رعایت کرده و این باعث شده که در امور بین الملل مورد احترام قرار بگیرد. سوئد شبیه به سایر کشورهای شمال اروپا به شدت سرمایه­‌داری عمل نموده و درصد زیادی از هزینه‌­ها برای خدمات عمومی مصرف می­‌شود. نرخ مالیات در این کشور بسیار پایین است و در جهت توزیع ثروت همکاری می­‌کند. زیرساخت و شبکه حمل و نقل پیشرفته‌­ای دارد. مراقبت‌های بهداشتی، همچنین آموزش و پرورش در حد عالی است. تقریبا تمام زباله‌های سوئد بازیافت می­‌شود و همچنین مردم سوئد امید به زندگی بالایی دارند.

مردم سوئد از افراد سخاوت‌مند دنیا هستند که سالانه حدود 1 درصد از تولید ناخالص ملی را به برنامه‌­های کمک بشر دوستانه اهدا می‌­کنند. جامعه همچنان به تنوع و افزایش تعداد پناهندگان، که در حال حاضر 10 درصد جمعیت آن را تشکیل می­‌دهد، استقبال می­‌کند.

undefined

استرالیا

استرالیا شامل برخی از جزایر است که مهم‌ترین آن­ها تاسمانی می­‌باشد. از اواخر قرن 18، استرالیا تحت تأثیر فرهنگ بریتانیا، سلتیک و ایالات متحده قرار گرفته است. در دهه­‌های اخیر مهاجرت از کشورهای غیر انگلیسی زبان به طور عمده از آسیا، مشخصات جمعیتی کشور را تغییر داده و بر فرهنگ آن مردم تاثیر گذاشته است.

استرالیا یک کشور ثروتمند با اقتصاد مبتنی بر بازار است که درآمد ناخالص داخلی و درآمد سرانه نسبتا بالایی دارد. اقتصاد آن توسط بخش خدمات و صادرات کالا هدایت می­‌شود. کشور دارای میزان بالای مشارکت در فعالیت‌های ورزشی است و امید به زندگی نسبتا بالایی برای زنان و مردان دارد. شهرهای اصلی آن به طور منظم در نظرسنجی‌­های جهانی مشارکت می‌­کنند.

طبق بررسی‌ها و داده‌های دولت، استرالیایی‌­ها نسبت به مسائل زیست محیطی به شدت نگران هستند.

undefined

آلمان

آلمان، پرجمعیت­‌ترین کشور اتحادیه اروپا، یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان را تشکیل می‌­دهد. این کشور مرکزی اروپا با نه کشور هم مرز است و چشم‌انداز آن از دشت‌های شمالی که به شمال و دریای بالتیک و باواریا در جنوب می­‌رسد، متفاوت است. آلمان یکی از واردکنندگان و صادرکنندگان پیشرو جهان محسوب می­‌شود. خدماتی که شامل صنایع نظیر ارتباطات راه دور، مراقبت­‌های بهداشتی و گردشگری هستند، بیشترین کمک را به اقتصاد کشور می­‌دهند. صنعت و کشاورزی دیگر بخش‌های قابل توجه اقتصادی آلمان است.

آلمان دارای نیروی کار کارآمد و پربار است. اکثریت قریب به اتفاق شهروندان آلمانی قومی هستند و ترک­‌ها و دیگر اروپاییان از جمعیت قابل توجه اقلیت در این کشور هستند. آلمان یکی از محبوب­‌ترین مقصدهای مهاجرت جهان است.

از لحاظ فرهنگی، آلمان برخی از چهره­‌های برجسته جهان در علوم طبیعی و اجتماعی و همچنین هنر را پرورش داده است. سرزمینی است که روزنامه‌­های مدرن را چاپ می­‌کند. لوودویگ ون بتهوون و امانوئل کانت از مشاهیر در ادبیات، موسیقی و فلسفه هستند.

undefined

آلمان یک از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است

ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا یک کشور آمریکای شمالی است که قدرت اقتصادی و نظامی غالب جهان است. به همین ترتیب، اثر فرهنگی آن در جهان فراگیر شده است. به طور عمده فرهنگ معروف آن توسط موسیقی، فیلم و تلویزیون بیان شده است.

اقتصاد ایالات متحده از نظر تولید ناخالص داخلی برترین در جهان است و همچنین از لحاظ تکنولوژی دارای قدرت می‌­باشد.

ایالات متحده از لحاظ فرهنگی و نژادی متنوع است و توسط امواج بزرگ مهاجرت از اروپا و فراتر از آن شکل گرفته است. ادبیات، هنر و موسیقی آمریکایی منعکس‌کننده میراث غنی از مردم منطقه است. ایالات متحده آمریکا محل تولد جاز است و لوئیس آرمسترانگ، یکی از مشهورترین نوازندگان این کشور است. سول بولون و فیلیپ روث، نویسندگان یهودی که برنده جایزه شده‌­اند، از شخصیت‌­های مشهور ادبیات در ایالات متحده هستند. صنعت رسانه‌­ای در این کشور دارای مخاطب جهانی است و نمایش­‌های تلویزیونی و فیلم‌­هایش در سراسر جهان منتشر می­‌شود.

undefined

نروژ

نروژ غربی­‌ترین کشور در شبه جزیره اسکاندیناوی است که اکثرا از زمین­‌های کوهستانی تشکیل شده است. تقریبا تمام جمعیت آن در جنوب، اطراف پایتخت  اسلو زندگی می‌­کنند. خط ساحلی نروژ از هزاران مایل خلیج و ساحل جزیره تشکیل شده است. نروژ‌‌ی‌­ها یک فرهنگ دریایی را از دوره وایکینگ­‌ها توسعه داد‌‌ه‌­اند و شهرک‌های ایسلند و گرینلند را تأسیس کردند.

نروژ کشوری با درآمد بالا دارای یک بخش خصوصی پر جنب و جوش و یک شبکه امنیتی قابل توجه است. کشف نفت و گاز در ساحل در دهه 1960 به تقویت اقتصادی کشور کمک کرد و امروزه نروژ یکی از صادرکنندگان عمده نفت در جهان است.

نروژ بسیاری از داستان‌­ها و آداب و رسوم عامه مردم را حفظ کرده است. کشور پس از جدا شدن از دانمارک در قرن نوزدهم، یک سنت ادبی غنی ایجاد کرد و اکنون سردمدار جهان در کتاب­‌هایی است که در سرتاسر دنیا منتشر کرده است. آموزش عالی در این کشور اکثرا رایگان است. حدود 40،000 نفر از مردم سامی، یک فرهنگ متمایز در شمال کشور را حفظ می­‌کنند و مردم آن از جمله اسکی و اسکیت بازان ملی هستند.

undefined

دانمارک

دانمارک شامل جزایر آتلانتیک شمالی، جزایر فارو و گرینلند است. سوئد و نروژ با هم اسکاندیناوی، که یک منطقه فرهنگی در شمال اروپا هست را تشکیل می­‌دهند.

از طریق مالیات­‌های بالا، دانمارک یک سیستم مراقبت بهداشتی جهانی دارد که در آن شهروندان بیشتر خدمات پزشکی را رایگان دریافت می­‌کنند. آموزش عالی نیز رایگان است عجیب نیست که دولت بسیار پیشرفته دانمارکی و این ساختار اجتماعی، تحرک اجتماعی باور نکردنی را ایجاد می‌­کند.

اقتصاد دانمارک مبتنی بر مدل انعطاف‌پذیری است که ترکیبی از یک بازار کار انعطاف‌­پذیر با یک سیاست برای بیکاری است. این مدل انعطاف‌پذیر، اجازه می‌­دهد تا کسب و کار به سرعت رونق بگیرد، زیرا در مورد موضوعاتی مانند انتصابات و یا ساعات کاری نظارت­‌های دولتی وجود دارد. نرخ مالیات شرکت­‌های مالی دانمارک 24.5 درصد است، اما نرخ مالیات بر درآمد آن در جهان در بالاترین رتبه قراردارد.

undefined

هلند

در امتداد حاشیه‌­های اروپای غربی، هلند به صورت یک زیرزمین ساحلی دیده می‌­شود که با آسیاب­‌های بادی دارای ویژگی‌­های توسعه در اطراف آب است. سه رودخانه بزرگ اروپایی راین، میوس و شلد از میان کشور همسایگانی چون آلمان و بلژیک به بنادر شلوغ کشور می­‌روند. بیش از 1000 پل و 20،000 مایل مسیرهای دوچرخه‌­ای در هلند ایجاد شده است و دارای بالاترین تعداد موزه‌­ها در جهان است. هلند افراد مشهوری چون رامبراند و ون­گوگ را در خود پرورش داده است و همچنین محل پیدایش میکروسکوپ، تلسکوپ و دماسنج بوده است.

این کشور با درآمد بالا، یکی از برجسته‌ترین صادرکنندگان کشاورزی در جهان است که صنایع در آن بیشتر به صورت مکانیزه تبدیل شده است.

undefined

فنلاند

جغرافیا، تاریخ و فرهنگ نوردیک فنلاند، یکی از شمالی­‌ترین کشورهای جهان را تعریف می‌­کند. مرزهای اسکاندیناوی، روسیه، دریای بالتیک و خلیج بوتنیا، فنلاند و مناطق وسیعی از آن به همراه مناطق گسترده‌­ای از جنگل­‌ها به عنوان دروازه شمالی بین غرب و شرق عمل می­‌کنند. فرهنگ فنلاند نقش مهمی در ایجاد هویت ملی ایفا کرده است. "Kalevala"، مجموعه اشعار تهیه شده از آهنگ­‌های محلی قرن نوزدهم کمکی به تقویت روح فنلاند بوده است.

فنلاند در زمینه آموزش و پرورش پرچمدار جهان است و در اجرای حقوق مدنی، آزادی مطبوعات و کیفیت زندگی جایگاه ویژه‌­ای دارد. این کشور یکی از اولین کشورهای جهان بود که به زنان حق رای داد و اولین کشوری بود که قانون انتخابات عمومی و حق رای دادن را رعایت کرد.

اقتصاد کشور عمدتا وابسته به سرمایه‌داری بازار آزاد است و مانند همسایگان شمالی خود، هزینه‌­های قابل توجهی را به سمت شبکه­‌های اجتماعی و خدمات عمومی هدایت می­‌کند. از لحاظ تاریخی، نیروی کار کشور به زمین وابسته بود، اما پس از جنگ جهانی دوم، کشور به سرعت صنعتی شد. امروزه اقتصاد فنلاند، تعامل آن با جامعه جهانی را نشان می‌­دهد.

undefined

ایران رتبه 70 مهاجر‌پذیری در جهان را دارد

ایران، زمانی قلب امپراطوری بزرگ ایرانی در جنوب غربی آسیا بوده و در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای خاورمیانه و یکی از بزرگ‌ترین جمعیت­‌های جهان است که 80.8 میلیون نفر آن را تشکیل می‌­دهند. ایران می‌­تواند تاریخ خود را 2500 سال قبل از زمان هخامنشیان ردیابی کند. این کشور از لحاظ موقعیت استراتژیک خود در خاورمیانه و عرضه فراوان نفت و دیگر منابع طبیعی آن، دارای قدرت جهانی است اما با این حال به دلایلی در مقایسه با کشورهای دیگر، رتبه 70 مهاجرپذیری در جهان را دارا می‌­باشد.

undefined

 

زهرا ناخدایی
نویسنده محتوا، عاشق سفر، تغییر و علاقمند به عجایب و ماوراء

ادامه مطلب ...