کلن داو؛ کلیسای بازگشته از دنیای مردگان!

کلن داو؛ کلیسای بازگشته از دنیای مردگان!

کلیسای جامع کلن، قلعه ای از دل افسانه‌ها

دعا کردن یکی از رازآلودترین مناسک انسانی و بناهای مذهبی شگفت انگیزترین و اسرارآمیزترین مکان‌های ساخته شده توسط انسان‌ها هستند. بی‌شک هیچ یک از دست‌سازه‌های بشری به اندازه اشیایی که با مذهب پیوند خورده‌اند، حرف‌های تاریخی در دل خود ندارند و آرزوها و کشش‌های درونی بشر را نمایان نمی‌کنند.

کلیسای جامع کلن، در قلب هفتمین مقصد گردشگری جهان، یکی از شگفت‌انگیزترین بناها و بزرگترین گنجینه‌های مذهبی جهان است. ساخت این کلیسای رومی، قرن‌ها پیش، هم‌زمان با استیلای مسیحیت بر اروپا، به دستور اسقف اعظم کنراد فون هوکستادن، در شهر دوهزارساله ی کلن آغاز شد؛ پروژه‌ای که بیش از 6 قرن به طول انجامید و رازآلودترین و زیباترین کلیسای جهان را خلق کرد.

undefined

کلیسای جامع کلن

معماری و ساختمان کلیسای جامع کلن

در میان قرون وسطی، قرن 13 از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است؛ قرنی که اگوست کنت از آن مدح شایان کرده و آن را «دوره ای به حد اعلی سازمان یافته» نامیده است. دوران سرکشی‌های کوچک اما تحول‌برانگیز، نیشخند زدن‌ بر چند قرن استبداد مذهبی در اروپا و غوطه‌ور شدن کشتی امید در دریای طوفانی تباهی و ترس!

بی شک پیاده‌سازی نقشه و آغاز ساخت کلیسای جامع کلن، در سال‌های آغازین قرن سیزدهم، تاثیر شگرفی بر معماری این بنای باشکوه داشته‌است. سبک معماری این کلیسا، همانند اکثر بناهای مذهبی هم‌دوره‌اش در اروپا، سبک گوتیک است. سبکی که با قوس‌های نوک تیز، شیشه‌های نقاشی شدۀ رنگی، آراستن بنا با مجسمه‌های باشکوه و گذرگاه‌های طاق‌دار رومی‌اش شناخته می‌شود.

undefinedکلیسای جامع کلن، اسرارآمیزترین و شگفت‌انگیزترین کلیسای جهان

undefinedکلیسای جامع کلن، یکی از زیباترین نمونه‌های معماری سبک گوتیک

این کلیسا به سنت پیتر (يکی از دوازده حواری حضرت عيسی) و و مریم مقدس تقدیم شده و در آغاز برای قرار دادن و نگهداری از مقبره «مغ‌های مقدس» ساخته شد.

مساحت کلیسای جامع کلن، بالغ بر 6هزار متر است و ساختمان اصلی آن ۱۴۴۶ متر طول و ۶۸ متر عرض دارد. نمای جلویی با دو برج باشکوه ۱۵۷ متری آراسته شده است. این برج‌ها تا پایان قرن نوزدهم بلندترین بنای ساخته شده توسط انسان بودند.

طراحی کلیسای جامع کلن، الهام گرفته شده از نقشۀ ساخت کلیسای "نوتردام" است. کلیسایی که ما در اثر جاودانه "ویکتور ماری هوگو" آن را با تصویری از خشونت و فریب دینی شناخته‌ایم و ترسیمی قلعه‌وار و مخوف از آن در ذهن نقش کرده‌ایم. اگرچه امروز این کلیسا به نمادی راسخ در مبارزه با تبعیض نژادی و خشونت تبدیل شده است.

طی سال‌های اخیر، روحانیونِ کلن داو، بارها و بارها در مخالف با تندروی‌های گروه افراطی پگیدا، چراغ‌های کلیسا را خاموش کرده‌اند و پل عشق نیز به احترام این مکان مقدس در خاموشی فرو رفته است تا همۀ تصورات مخوف از سخت‌گیری‌های قرون وسطایی آیین مسیحیت را از اذهان مومنان پاک کند.

کلیسای جامع کلن همانند بسیاری از مساجد بزرگ مسلمانان دروازه‌هایی در جهات مختلف دارد. قدیمی‌ترین دروازۀ کلیسا "ورودی پیتر" است، که بین سال‌های 1370 تا 1380 میلادی توسط "خانواده‌ی پارلر" طراحی و ساخته شد. سردابِ کلن داو، توسط دو ستون در سطح کلیسا حفظ می شود و نمای بیرونی آن، نمایانگر یک پرنده اساطیری در حال پرواز به سبک فرانسوی است.

 این قلعه عبادیِ زیبا، سال 1996 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

کلیسای جامع کلن، شاهدی بر 6 قرن تاریخ اروپا

ساخت کلیسا در سال 1248 میلادی، با بالا بردن ستون شرقی آغاز شد. پروژ عظیم ساخت، در سال 1534 و پس از 286 سال تلاش معماران و هنرمندانی که پیش از دیدن شکوه و عظمت این بنای چشم‌نواز، همراه با رمز و رازهای پیچیدۀمعماری آن، به خاک سپرده شدند، به دلایلی متوقف شد و به جز ستون شرقی تمام قسمت‌های آن ناتمام رها شدند. سازۀ کلیسا به مدت 400 سال به همین شکل باقی ماند.

 در سال 1842 حکومت وقت امپراطوری پروس که این کلیسا را سمبولی از اتحاد و یکپارچه سازی آلمان می‌دانست، ساخت آن را دوباره آغاز کرد. سرانجام درهای کلیسا در سال 1880 میلادی به روی مؤمنان گشوده شد و مردم کلن پایان ساخت کلیسای جامع شهر را در حالی که شاهد 6 قرن از تاریخ آلمان و تحولات مذهبی بسیار بود، در یک مراسم باشکوه جشن گرفتند!

undefinedنمایی ساختمان کلیسای جامع کلن 

کلیسای جامع کلن، در ناحیه قدیمی شهر قرار دارد، جایی که در سال‌های پایانی جنگ جهانی دوم شدیدترین بمباران‌های تاریخ را به خود دیده است. در اثر این بمباران‌ها، طی چند روز هزاران نفر کشته شدند. از آن پس کلن در کنار شهرهایی مثل درسدن به شهر بازگشته از دنیای مردگان مشهور شد. اما آنچه این بنا را در نظر مردم رازآلود و افسانه‌ای کرده است، سالم ماندن قسمت‌های اعظم کلیسای جامع کلن در جریان بمباران‌هاست؛ آن هم در حالی‌که 70 بمب دقیقا به ساختمان کلیسا اصابت کرده بود!

تعمیر و مرمت کلیسا پس از جنگ آغاز شد و در سال 1956 به پایان رسید. با این وجود تغییرات کمی نسبت به ساختمان قبلی کلیسا صورت گرفت، مانند قرار دادن پنجره‌ای زیبا و بزرگ در ضلع شرقی آن و همچنین تغییر شیشه‌های پهن و مسطح که تا قبل از جنگ جهانی بر روی ساختمان کلیسا قرار داشتند.

نجات معجزه‌آسای ساختمان اصلی کلیسای جامع کلن، آنقدر برای مردم عجیب بود که در آن زمان افسانه‌های زیادی در مورد قداست این بنا شکل گرفت، بسیاری معتقدند باور مردم به جاودانه شدن عشق با دخیل بستن به پل فلزی نزدیک کلیسا هم از همین‌جا شکل گرفته است.

undefinedکلیسای جامع کلن تا قرن نوزدهم بلندترین بنای ساخته شده توسط انسان‌ بود.

 

ماجرای جاودانگی اساطیری کلیسای جامع کلن، خواه افسانه و یا واقعیت باشد، هر ساله هزارن مومن مسیحی برای زیارت این سازۀ مقدسِ قرون وسطایی به کلن می‌آیند و این بنا در طول 6 قرن شکوهِ پایدار خود گوش شنوایی برای آرزوها، تمایلات و شکواییه‌های  میلیون‌ها زائر معتقد بوده است.

جاذبه های دیدنی داخل کلیسای جامع کلن

کلیسای جامع کلن یکی از بزرگترین گنجینه‌های مذهبی جهان است. از زمان ساخت "کلن داو" که بارگاه مقدسِ اسقف اعظم است تا کنون، جواهرات سحرانگیز زیادی وقف این مکان مقدس شده و معماران و هنرمندان بسیاری آثار غیرقابل قیمت‌گذاری و خیره کننده‌ای را برای آراستن آن خلق کرده اند.

 یکی از آثار شگفت‌آورکلیسای جامع شهر کلن، مقبرۀ "سه خردمند" است  که با ترکیب زیبایی از طلا، نقره و جواهرات ساخته شده است. در قسمت بالایی این مقبره سه تاج طلایی خیره‌کننده  قرار دارد. اگرچه این مقبره و شخص یا اشخاصی که در آن دفن شده‌اند، یکی از اسرار کشف نشدۀ کلن داو است، اما مردم بر این باورند که آرامگاه، متعلق به سه تن از پیروان راستین آیین  مسیحیت است که در کودکی با مسیح(ع) ملاقات کرده‌اند.

صلیب گیرو که ۹۰۰ سال بعد از ولادت حضرت عیسی ساخته شده دراین کلیسا نگهداری می‌شود. این صلیب، قدیمی‌ترین نماد مسیحیت در اروپای شمالی است.

از آثار هنری با ارزش کلیسای جامع کلن، نقاشی سحرانگیزِ "استفان لاخنر" از پرترۀ اسقف اعظم شهر است که به حدود سال 1442 میلادی باز می‌گردد. مجسمه چوبی حضرت مریم و مجسمه مادر و فرزند که ترسیم زیبایی از حضرت مریم و مسیح (ع) است و با تزیینی از جواهر و طلا به سبک باروک ساخته شده دو گنجینه ی خیره‌کننده کلیسای جامع کلن است.

تماشای پنجره‌های بزرگ کلیسا که مساحتی نزدیک به یک هکتار دارد، گاه ساعت‌ها گردشگران را مجذوب خود می‌کند. گذر نور از این پنجره‌ها تلولویی روحانی و نمایی باشکوه به کلیسا می‌دهد. قدیمی‌ترین شیشۀ موجود در کلیسای جامع در قسمتی به نام کلیسای کوچک که محل نگهداری مقبرۀ مغ‌های مقدس است قرار دارد.

محراب بلند و مشهور کلیسا که در سال 1322 میلادی از سنگ مرمر سیاه بنا شده، یکی از نادرترین گنجینه‌های مذهبی جهان است.

 

بازدید از کلیسای جامع کلن

بازدید از کلیسای جامع کلن، برای عموم آزاد و رایگان است؛ اما برای بالارفتن از برج‌ها باید مبلغی را پرداخت کرد. از فراز برج‌های کلیسای جامع، نمای چشم‌‌نواز شهر و بناهای احساس‌برانگیزی که کلیسا را احاطه کرده‌اند، خودنمایی می‌کند. با این حال پیش از اینکار، مطمئن شوید که آمادگی بالا رفتن از 509 پله را دارید. در مسیر بالا رفتن از پله ها، نه ناقوس وجود دارد. ناقوس سنت پیتر که نزدیک به 24 تن وزن دارد، بزرگترین ناقوس کلیسای کلن است.

 

فرزانه سردابی
کارشناس ارشد روزنامه نگاری، نویسنده، عاشق طبیعت، سفر و عکاسی...

ادامه مطلب ...