کلیسای ساگرادا فامیلیا، هویت شهر بارسلونا

کلیسای ساگرادا فامیلیا، هویت شهر بارسلونا

کلیسای ساگرادا فامیلیا، هویت شهر بارسلونا

بی‌شک می‌توان گفت که کلیسای ساگرادا فامیلیا یا خانواده مقدس، پربازدیدترین یادمان تاریخی اسپانیا و به طریقی هویت شهر بارسلونا است. امکان ندارد که به بارسلونا سفر کنید و از این شاهکار معماری بازدید نکنید. این کلیسا سالانه بالغ بر 3 میلیون نفر را از جای جای جهان به سمت خود جذب می‌کند. از معروف‌ترین بازدیدکنندگان آن پاپ بندیکت شانزدهم بود که کلیسا را طی جشن بزرگی در نوامبر سال 2010 تقدیس کرد. دیدن این کلیسای باشکوه شما را شگفت‌زده می‌کند، نه تنها به‌ خاطر بزرگیش، بلکه به دلیل معماری خارق‌العاده‌ی آن. با ژیوار همراه باشید تا گشتی در این کلیسای زیبا بزنیم و آن را بیشتر بشناسیم.

undefinedکلیسای ساگرادا فامیلیا، بارسلونا

تاریخچه کلیسای ساگرادا فامیلیا

کلیسای ساگرادا فامیلیا که ساخت آن همچنان ادامه دارد، تا به الان 5 نسل مختلف شاهد ساخته‌شدن آن بوده‌اند. آنتونی گائودی، جوانی 31 ساله، در سال 1882 تصمیم به ساخت و طراحی بنایی گرفت که امروزه به عنوان مشهورترین اثر وی شناخته می‌شود. اثری که او را به فردی معروف در جهان تبدیل کرد و باعث شد که در دنیای معماری، سبکی به نام او به وجود بیاید. گائودی تا زمان مرگش یعنی سال 1926 مشغول ساخت این بنای منحصر به فرد بود. هزینه‌ی ساخت این کلیسا بیشتر از طریق کمک‌های خیریه تامین می‌شد، به همین دلیل گاهی ساخت آن به آرامی پیش می‌رفت. هر چند ساخت این بنا هنوز به پایان نرسیده است اما به دلیل سبک معماری خارق العاده‌اش در سال 1984 به فهرست جهانی یونسکو اضافه گردیده است.

undefinedنمایی زیبا از داخل کلیسای ساگرادا فامیلیا

آشنایی با آنتونی گائودی؛ معمار برجسته‌ی ساگرادا فامیلیا

آنتونی گائودی در سال 1852 در منطقه‌ای به نام تاراگونیا، در ایالت کاتالونیا چشم به جهان گشود. شهرت وی به دلیل سبک متفاوت و منحصر به فرد معماریش بوده است. گائودی متناسب با علاقه شخصیش، در سال 1873 وارد مدرسه‌ی معماری شد و در سال 1882 ساخت این بنای عظیم را شروع کرد. سال 1906، گائودی به خانه‌ای که امروزه به اسم موزه گائودی شناخته شده است، تغییر مکان داد و نزدیک 20 سال در آن خانه روزگار گذراند. وی در سال 1925 رخت از جهان بست.

undefinedآنتونی گائودی؛ معمار برجسته‌ی ساگرادا فامیلیا

 معماری کلیسای ساگرادا فامیلیا

گائودی، فردی مذهبی بود به همین دلیل تمام قسمت‌های این بنا نشانی از مسیحیت و سنت‌های کاتولیک‌های گوتیک و بیزانس دارد. این کلیسای زیبا، دارای 18 برج است که هر کدام از آن‌ها، اهمیت خاص خودشان را دارد. در وسط این کلیسا، برج مخصوص حضرت عیسی مسیح با 5/172 متر ارتفاع قرار گرفته است و 4 برج دیگر که بیانگر کتاب مقدس انجیل هستند، با ارتفاع 135 متر، در اطراف آن قرار گرفته‌اند. برجی که بالای اقامتگاه، با ستاره‌ای از دیگر برج‌ها متمایز شده است، نشان دهنده‌ی مادر حضرت مسیح، مریم مقدس است. 12 برج دیگر هم، سمبلی از حواریون حضرت مسیح هستند و هر کدام از آن‌ها 100 متر ارتفاع دارند و بلندی این برج‌ها نمادی از عروج به سمت خدای متعال است. صحن مرکزی این بنا، 95 متر طول و 60 متر عرض دارد و به صورت هم‌زمان 12000 نفر می‌توانند در آن به عبادت بپردازند. از آنجایی که گائودی این کلیسا را نمادی از مردم اجتماع می‌دانست، آن را به صورت سمبلیک و نمادین طراحی نمود و داستان‌ها و واقعه‌های کتب مذهبی را با نقش‌های برجسته به تصویر کشید. از این رو اشکال معماری که در این کلیسا وجود دارد، ترکیبی از طرح‌های گیاهان و حیوانات و همچنین نمادهایی از پیکیره‌های اولیا، شخصیت‌ها و افراد کتب مقدس می‌باشد.

undefinedاوج پیچیدگی معماری و خلاقیت در کلیسای ساگرادا فامیلیا

undefined

سنگ‌تراشیده‌های کلیسای ساگرادا فامیلیا

در مجموع این بنا، 12800 متر مربع وسعت دارد و دارای 3 قسمت اصلی تولد حضرت مسیح، مصائب مسیح و شکوه مسیح می‌باشد که به اختصار به معرفی هر بخش آن می‌پردازیم:

بخش تولد مسیح

این بخش از 3 ورودی تشکیل شده است: یک ورودی اصلی و دو دروازه ورودی کوچک‌تر دیگر با 4 برج ناقوس مانند. میان این سه دروازه، دو ستون که با درخت نخل تزیین شده‌اند، وجود دارد که در کنار آن نیز می‌توانید دو لاک‌پشت سنگی بزرگ را مشاهده کنید که نماد ثبات و تغییرناپذیری است و البته وجود دو آفتاب پرست در دو طرف دروازه‌ها نیز به معنای تغییر پیاپی طبیعت است.

undefinedنورپردازی در داخل کلیسای ساگرادا فامیلیا

 

بخش مصائب مسیح

ساخت این قسمت از کلیسا در سال 1954 آغاز گردید. اشکال و نقش و نگار‌ها و همچنین مجسمه‌های این بخش به سختی‌ها و مصیبت‌های زندگی حضرت مسیح و گناهان انسان‌ها اشاره دارد؛ به همین دلیل در این بخش از سطوح ساده و خطوط زمخت بهره گرفته شده است. از طرفی این بخش در قسمت غربی ساختمان بنا شده است، به همین دلیل به هنگام غروب، نوری که به داخل بنا می‌تابد حسی غم‌انگیز را ایجاد می‌کند. گائودی در حالی به تکمیل این بخش می‌پرداخت که از بیماری شدیدی رنج می‌برد و متاسفانه قبل از این که ساخت این قسمت به پایان برسد، دیده از جهان فرو بست.

بخش شکوه حضرت مسیح

این بخش اصلی‌ترین و باشکوه‌ترین بخش کلیسا است و به شکوه آسمانی حضرت مسیح مربوط می‌شود که در آن جایگاه والای حضرت مسیح به نمایش گذاشته شده است. چهار برج این قسمت از دو بخش دیگر بزرگ‌تر می‌باشد و هنوز ساخت آن تمام نشده است. تلاش وی بر این بوده است که 4 اتفاق آخر هر انسانی را به تصویر بکشد، یعنی مرگ، قضاوت آخرت، جهنم و سعادت. ساخت این قسمت، از سال 2002 آغاز گردید و قرار بر این است که در سال 2026 که در واقع صدمین سالگرد مرگ آنتونی گائودی است، به پایان برسد.

undefinedمراسم مذهبی در کلیسای ساگرادا فامیلیا

 

و در آخر مسیر رسیدن به کلیسا ساگرادا فامیلیا

اصلا نگران راه‌های دسترسی به این کلیسا نباشید، چرا که این بنای باشکوه در قلب شهر بارسلون واقع شده است و خوشبختانه در هر کجای شهر که باشید، می‌توانید به راحتی آن را ببینید. برای رسیدن به این کلیسا، می‌توانید از خط 2 و خط 5 مترو استفاده کنید که هر دوی آن‌ها به کلیسا منتهی می‌شود. راه دیگر، استفاده از اتوبوس‌های گردشگری هاپ آن هاپ آف است. اتوبوس‌هایی دو طبقه که در طبقه دوم آن می‌توانید منظره‌ای رو باز از شهر بارسلون را داشته باشید. استفاده از این اتوبوس‌ها، بازدید از جاذبه‌ها را برای شما خیلی آسان می‌کند، چرا که در مسیر خود، از تک تک جاذبه‌های بارسلونا عبور می‌کند. علاوه بر آن، همه‌ی این اتوبوس‌ها دارای یک راهنمای گردشگری هستند که در طول مسیر، جاذبه‌ها را برای شما توضیح می‌دهند و همچنین این اتوبوس‌ها دارای راهنمای صوتی به 18 زبان دنیا هستند.

undefinedاتوبوس گردشگری شهر بارسلونا

 

اگر قصد سفر به شهر بارسلون اسپانیا دارید، مشاوران ژیوار همواره پاسخگوی شما هستند

ژیوار سفر خوشی را برای شما آرزومند است

 

زهرا بینازاده

دانشجوی ارشد بازاریابی گردشگری، راهنمای طبیعت‌گردی، عاشق کوله‌گردی 

ادامه مطلب ...