کلیسای سن‌پیتر، بزرگترین کلیسای جهان

کلیسای سن‌پیتر، بزرگترین کلیسای جهان

کلیسای سن‌پیتر، نقطه مقدس واتیکان

اگر عازم کشور ایتالیا هستید ژیوار به شما پیشنهاد می‌کند که حتما سری به واتیکان واقع در رم بزنید و از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین کلیسای جهان که به نوبه خود یکی از شاهکارهای معماری محسوب می‌شود دیدن کنید. این کلیسا روایتگر سیر تحولات مسیحیت در طول تاریخ است، از تاج‌گذاری فرمانروای امپراطوری مقدس رم تا پاپ، و همچنان یکی از قطب‌های بزرگ مذهبی و سیاسی محسوب می‌شود. دفتر پاپ، مراکز اداری، خزانه، موزه واتیکان و محل شوراهای کاردینال‌ها همه در این محدوده قرار دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است که در سال ۱۹۲۹ با توافقی که میان پاپ وقت و موسولینی، نخست‌وزیر وقت ایتالیا، در کلیسای سن‌پیتر حاصل شد، موجودیت پیدا کرد. امروزه این شهر و کلیسا به یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا تبدیل شده‌است.

نام کلیسای سن‌پیتر از یکی از حواریون مسیح وام گرفته شده که در همین مکان به خاک سپرده شده‌ است و مقبره او در وسط محوطه داخلی این کلیسا قرار دارد.

 

در تور ایتالیا و سفر به رم به دیدار این کلیسای زیبا بروید.undefined

کلیسای سن پیتر

 

کلیسای سن‌پیتر، کلید بهشت

وقتی از بالا به کلیسای سن پیترو نگاه کنید تصویر کلیدی را خواهید دید که نماد کلید بهشت است و مجسمه‌های حواریون مسیح نیز که به شکل نیم دایره‌ای در اطراف در ورودی این کلیسا نصب شده‌اند، خوش آمد گوی شما به این مکان زیبا هستند. آمیزه‌ای از پیکرتراشی و معماری همراه با نقاشی و نورپردازی همه و همه نمایانگر تصویری از شکوه و عظمت مسیحیت در اروپا می‌باشد.

کلیسای قدیمی، حدود سال ۳۲۴ میلادی و به دستور کنستانتین اول ساخته شد سپس پاپ جولیوس دوم در سال ۱۵۰۵ میلادی در دوره رنسانس، تصمیم گرفت که باسیلیکای قدیمی را تخریب کند بنایی جدید و ماندگار جایگزین آن سازد. باسيليكا ساختمانی است با پلانی مستطيل شكل، با دو يا چند مذبح نيم دايره. به همین منظور رقابتی با موضوع طراحی عظیم‌ترین بنای عالم مسیحیت ترتیب داد. شرکت‌کنندگان بسیاری در این رقابت حضور یافتن که پلان‌های آنها در گالری اوفیزی در شهر فلورانس ایتالیا نگهداری می‌شود. و اما در نهایت طراحی دوناتو برامانت که فرم یک صلیب یونانی عظیم بود برگزیده شد و در سال ۱۵۰۶ میلادی ساخت و ساز بنا آغاز گردید. ساخت این بنا به مدت یک قرن تمام به طول انجامید.

در ۱۵۱۳ میلادی با مرگ پاپ جولیوس معماران بسیاری جایگزین برامانت شدند و هر کدام این بنا را دست‌خوش تغییراتی کردند ولی در نهایت توسط برنینی و میکل آنژ ساخت آن به پایان رسید.

undefinedنمای بالای کلیسای سن‌پبتر

جاذبه‌های دیدنی کلیسای سن پیتر

وقتی وارد محوطه این بنای با شکوه می‌شوید عظمت ستون‌ها و مجسمه‌های سوار بر آن دیدگان شما را به سمت خودش مجذوب می‌کنند گویی فرشتگان از بالا شما را فرامی‌خوانند و ورودتان را خیر مقدم می‌گویند. اگر کمی گوش فرا دهید صدای معماران و هنرمندانی که طی سال‌ها در میان نوای عبادت حاضران مشغول به کار بودند را می‌شنوید و قلم آنها بر روی این ستون‌ها این صدا را تقویت می‌کند. صد آرامگاه متعلق به نود و یک پاپ و امپراطور مقدس رم (اُتو دوم) و ملکه سوئد (کریستینا)‌ که داستان زندگی آن‌ها را برای شما بازگو می‌کند. مجسمه پیه‌تا، اثری از میکل آنژ که بارها و بارها با آسیب‌های وارده به آن مورد بی‌مهری قرار گرفته ولی اکنون مرمت شده و در اتاقکی شیشه‌ای و ضد گلوله نگهداری می‌شود. در این کلیسا دری به نام درب مقدس وجود دارد که هر 25 سال یکبار طی مراسمی باز می‌شود و مردم بر این باورند که با عبور از آن گناهانشان بخشوده می‌شود. مراسم جالبی به نظر می‌رسد و اگر توفیق پیدا کنید و در یکی از سال‌های یوبیل در آنجا حضور پیدا کنید‌ می‌توانید مراسم را از نزدیک ببینید.

undefined

درب مقدس کلیسا سن پیتر

 

اگر اهل هیجان، ماجراجویی و عبور از جاهای اسرارآمیز هستید توصیه می‌کنیم حتما از گنبد میکل آنژ با 491 پله مارپیچ آن بالا بروید. بعضی جاها آنقدر راهرو باریک می‌شود که جایی برای نرده ندارد و شما با بندی که از گنبد آویزان است می‌توانید از خودتان محافظت کنید. ناگفته نماند که اگر ماجراجویی امن و بدون خستگی می‌خواهید می‌توانید از آسانسور استفاده کنید و در نهایت بر فراز بام سن پیتر در کنار فرشتگان مقدس نظاره‌گر کلید بهشت و شهر واتیکان شوید. قسمت دیگری از دیوارهای بلند کلیسای سن‌پیتر متعلق به قاب‌های طلاکوب از تصاویر پاپ‌هایی است که تا کنون زیسته‌اند و به این مقام رسیده‌اند و نکته جالب و رازآلود این بخش این است که تعدادی قاب خالی در نظر گرفته شده‌ است، گویی که واتیکان می‌دانسته پایان دنیا کی است. البته این حدس و گمانی بیش نیست و علت حقیقی اختصاص دادن این تعداد قاب‌ خالی همچنان سر به مهر مانده‌است.

توصیه‌های ژیوار برای بازدید از کلیسای سن‌پیتر

سعی کنید حتما تور لیدر داشته باشید چون علاوه بر توضیحات خوبی که به شما می‌دهند از نظر زمانی صرفه جویی می‌کنید و نیازی به ایستادن در صف‌های طولانی ندارید.

اگر می‌خواهید از راهنمای صوتی استفاده کنید می‌توانید به محض ورود خود از سمت راست درب ورودی آن را تهیه کنید که به 11 زبان دنیا موجود است و قیمت چندانی ندارد.

ورود به این کلیسا رایگان است اما اگر بخواهید از گنبد میکل آنژ و موزه دیدن کنید باید بلیط تهیه کنید که تور لیدرها این بخش را برای شما آسان می‌کنند.

کلیسای سن پیتر یکی از کلیساهایی است که می‌توانید در آن عکسبرداری و فیلمبرداری کنید اما گوشی موبایل باید به حالت سایلنت باشد و البته باید گفت که قوانین محکمی برای پوشش هنگام ورود به این کلیسا در نظر گرفته شده که حتما آنها را رعایت کنید. به طور مثال نمی‌توان دامن کوتاه و یا بلوز آستین کوتاه پوشید.

از اشیای شخصی خودتان بسیار مراقبت کنید چون تعداد جیب‌زنها در این منطقه زیاد است.

در مورد خوراکی و نوشیدنی باید گفت که ورودش به داخل کلیسا ممنوع است و شما می‌توانید بعد از بازدید، از رستوران‌ها و کافه‌های واتیکان استفاده کنید.

undefinedگنبد کلیسای سن ‌پیتر

بهترین زمان برای بازدید از کلیسای سن‌پیتر

بهترین زمان بازدید از کلیسای سن‌پیتر صبح زود قبل از ساعت 9 و بعد ازظهر بعد از ساعت 4 می‌باشد چون در این زمان‌ها ازدحام کمتر است. بیشتر تورلیدرها هم بعد از ظهر را برای بازدید انتخاب می‌کنند و از طرفی باید بگوییم که اگر یک ساعت قبل از بسته شدن درهای ورودی آنجا باشید دیگر نیازی به ایستادن در صف‌های طولانی ندارید حتی در فصل‌های شلوغ.

چهارشنبه‌ها و یکشنبه‌ها در اواخر جولای و اگوست، مردم در میدان سن پیتر درست در بیرون درهای کلیسا برای دیدن پاپ جمع می‌شوند. اگر تمایلی به شرکت در این مراسم ندارید از بازدید در این روزها صرف نظر کنید.

به طور کلی یکشنبه‌ها موزه کلیسا تعطیل است ولی از جاهای دیگرش می‌توانید بازدید کنید و باید گفت که جزء روزهای شلوغ محسوب می‌شود و بهتر است سایر روزهای هفته را انتخاب کنید.

روزهای مقدس و همچنین مراسم Mass نیز جزء زمان‌های شلوغ و پر ازدحام است که می‌توانید از روی سایت از تاریخ دقیق آنها اطلاع بیابید و اگر قصد شرکت در مراسم را دارید می‌توانید به طور رایگان بلیط تهیه کنید.

undefined

بر فراز گنبد کلیسای سن پیتر

 

دسترسی به کلیسای سن‌پیتر

مترو: Ottaviano نزدیک‌ترین ایستگاه به کلیسای سن‌پیتر است که خط 1 مترو از آن عبور می‌کند. از این ایستگاه تا کلیسا و موزه آن حدود 5 دقیقه پیاده‌روی دارد.

قطار: شهر واتیکان ایستگاه قطار حومه‌ای دارد که برای کسانی که از Civitavecchia شهر رم می‌آیند گزینه مناسبی است و از ایستگاه تا کلیسا حدود 10 دقیقه پیاده‌روی دارد.

اتوبوس: اتوبوس‌های شماره 40 و 46 با فاصله زمانی کمتر و اتوبوس‌های 62 و 81 با فواصل زمانی بیشتر در واتیکان ایستگاه دارند که از آن عبور می‌کنند.

undefinedورودی کلیساس سن پیتر

 

شیوا محرابی
نویسنده بخش تولید محتوای ژیوار، یه ماجراجو که عاشق طبیعت و آشپزیه و دوست داره با شما جاهای دیدنی و جذاب دنیا رو کشف کنه.
 

ادامه مطلب ...