کلیسای آلتنبرگ کلن کجاست؟

کلیسای آلتنبرگ کلن کجاست؟

کلیسای آلتنبرگ کلن را بهتر بشناسید

شهر دو هزار ساله‌ی کلن، با کوچه پس کوچه‌های تاریخی و معماری شگفت‌انگیزش در غرب سرزمین ژرمن‌ها، میزبان یکی از اسرارآمیزترین بناهای مذهبی جهان است. صومعه ای قرون وسطایی که به خاطر اشیای ارزشمندی که وقف آن شده، لقب "کلیسای پر زرق و برق" گرفته و به خاطر حوادث عجیبی که در طول قرن‌ها، در آن رخ داده است، "کلیسای دیوانه" خوانده می‌شود.

این کلیسا که گردشگران آن‌ را با نام کلیسای آلتنبرگ (ALTENBE) می‌شناسند و مردم محلی به آن کلیسای جامعِ برگیشر (Bergischer) هم می‌گویند، در فاصله 6 کیلومتری از کلیسای جامع کلن در کشور آلمان قراردارد و یکی از بهترین نمونه‌های معماری سبک گوتیکِ اولیه است. فضای داخلی کلیسا، به بهترین شکل با اشیای قیمتی و شیشه‌های رنگی چیدمان شده و فضای بیرونی نمای منحصر‌به‌فردی دارد که آن‌را از دیگر کلیساهای اروپا جدا می‌کند.

اما آنچه آلتنبرگ را برای بسیاری از گردشگران و ماجراجوهایی که عاشق افسانه‌های برآمده از دل تاریخ هستند، جذاب‌تر می‌کند، سرگذشت عجیب و رازآلود آن است. سرگذشتی که بخش‌هایی از آن با مرگ معماران و نگهبانانِ قرون وسطایی کلیسا برای همیشه دست‌ نیافتنی و مبهم باقی مانده‌ است.

undefinedکلیسای آلتنبرگ، شاهدی بر قرن‌ها تاریخ پر رمز و راز اروپا

کلیسای آلتنبرگ در گذر زمان

کلیسای آلتنبرگ، 12 سال پس از کلیسای جامع کلن و در سال ۱۲۵۹ در سرزمین راین، جایی که اغلب ما ایرانی‌ها تصاویری از شهر و مردمانش را در اثر سینمایی "از کرخه تا راین" دیده‌ایم، بنا شده است. این کلیسا تا سال 1511 میلادی، محل دفن کنت‌ها و دوک‌های ایالت "بِرج" و خاندان سلطنتی "جلیچ برگ" بود.

در این برهه ی تاریخی، کلیساها تنها صومعه‌ای عبادی برای مومنان به آیین مسیحیت نبودند. بخشی از تاریخ آلتنبرگ با خشونت‌های متعصبین مذهبی، بی‌رحمی افراطیون نسبت به کافران، مجازات‌ها و شکنجه‌های دیوانه‌وار افرادی که به جادوگری متهم می‌شدند و سواستفاده عابدنمایان از دین برای ثروت اندوزی پیوند خورده است. دوره‌ای که در آن کشیش‌ها سخاوتمندانه، تکه‌های بهشت را به مومنان ثروتمند می‌فروختند! آلتنبرگِ قرون وسطایی همانند بسیاری از کلیساهای هم‌دوره‌اش شاهدی بر بخش‌های نه چندان روشنِ دوران افراطی‌گری مذهبی در اروپا و پیوند دین و قدرت است.

undefined

از همان سال‌های ابتداییِ رنسانس، آلمان با سرعتی شتابنده به سمت سکولاریزه شدن و زدودن آثار دین از چهرۀ جامعه پیش رفت. فرآیندی که به همان اندازۀ خشونت‌های مذهبی قرون وسطی، دیوانه‌وار و متعصبانه می‌نمود. در این دوره، بخش اعظم بناهای مذهبی که در زمان سلطۀ کلیسا، با شکوه و عظمت بی‌نظیری ساخته شده و میراثی گرانبها از نبوغ و هنر معمارانِ عصر قدیمِ اروپا بودند، نابود شدند.

در یک اقدام دین‌ستیزانه در سال 1803، صومعه آلتنبرگ منحل و بخش‌هایی از ساختمان آن، تخریب شد. بنا به فرمانی عجیب، کلیسا و سازۀ تاریخی آن به عنوان کارخانۀ مواد شیمیایی مورد بهره‌برداری قرار گرفت تا هیچ نشانه‌ای از دین در آن باقی نماند! آتش‌سوزی 1815کارخانه، قسمت‌های بیشتری از آتنبرگ را نابود کرد تا دوران سیاه دیگری از تعصب و مبارزه با آزادی‌های فردی را اینبار در قالب سکولاریزاسیون اجباری، در تاریخ اروپا رقم بزند.

کنت فورستنبرگ در سال 1833 خرابه‌ها را خرید و به فردریش ویلهلم، پادشاه پروس که به تاریخ قرون وسطایی علاقه‌مند بود، تقدیم کرد.

پادشاه از بازسازی بنای آلتنبرگ و اتمام سازۀ کلیسا حمایت کرد. شاه فردریش پیش‌از‌این در دهۀ 1830 پیشنهاد کرده‌بود که آلتنبرگ به عنوان نمادی از وحدت مذهبی و پایان قرن‌ها ویرانگری متعصبانۀ دینی به طور همزمان  توسط کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها  استفاده شود و این ایده را در فرمان سلطنتی 1856 میلادی به پایان رساند. فرمانی که هنوز در روح آلتنبرگ جاری است و امروز این کلیسا را به پایگاهی برای روشنگری و مودت دینی و آشتی بین فرقه‌هایی که همه با یک هدف والا و روحانی پدید آمده‌اند، تبدیل کرده است.

undefined

کلیسای آلتنبرگ از سال 1856 به عنوان یک مکان عبادی برای کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها در نظرگرفته شد تا نمادی از وحدت و پایانی بر سال‌ها کشمکش مذهبی در اروپا باشد.

 

معماری کلیسای آلتنبرگ:

کلیسای آلتنبرگ، همانند بیشتر شاهکارهای معماری هم‌دوره‌اش در اروپا به سبک گوتیک ساخته شده‌است؛ سبکی که با گذرگاه‌های طاق‌دار و نوک تیز، استفاده از رنگ و نقاشی بر شیشه و معماری خطی و منظم شناخته می‌شود. از قسمت‌های برجستۀ بنا، پنجره‌های رنگی کم‌نظیر و مقبره‌های  شاهزادگان و راهبان بزرگی است که در آن دفن شده‌اند. هر چند مردم محلی، آلتنبرگ را کلیسای جامع می‌خوانند، اما هیچ اسقفی تا کنون در‌این کلیسا ساکن نبوده است و عنوانِ "کلیسای جامع" صرفاً به خاطر ابعاد عظیم این سازۀ شگفت‌انگیز به آن اطلاق می‌شود.

 پنجره غربی آلتنبرگ که در سال 1390 میلادی طراحی شده، یکی از بی‌نظیرترین نمودهای عصر استیلای گوتیک بر تاریخ معماری اروپاست. این پنجره بزرگترین نورگیر در بین بناهای سبک گوتیکِ شمال آلپ است.

کلیسای آلتنبرگ ساختاری دقیق، واضح و خطی شکل دارد، ویژگی‌ای که در اغلب آثار گوتیک به‌وضوح دیده می‌شود. در تزیین ستون‌ها، به وفور از رنگ قرمز استفاده شده که نوعی ساختارشکنی نسبت به معماری‌های مذهبی دوران پیشین است.

undefinedپنجره‌های کلیسای آلتنبرگ با نقاشی‌های مسحور‌کننده‌

 

فضاهای داخلی کلیسا با راهروهای باریک و طولانی از هم تفکیک می‌شود و با اشیای ارزشمندی تزیین شده که غیر قابل ارزش‌گذاری هستند. محراب اصلی کلیسا، مسحور کننده و بی نظیر است و سبک معماری ورودی‌ها کاملا شما را مجاب می‌کنند که در حال قدم گذاشتن به یک مکان قرون وسطایی هستید.

در سال‌های اخیر کلیسای آلتنبرگ، به عنوان یک محل کنسرت خدمت می‌کند. از ماه می تا اکتبر، موسیقی مقدس و موزیک مهمانی‌ها به طور منظم در ساعت 11:45 صبح برگزار می‌شود. بنابراین اگر دوست دارید صدای شکوهِ یک موسیقی زنده مذهبی را بشنوید کارها را طوری هماهنگ کنید که حدود ساعت 11صبح در سالن اپرای آلتنبرگ حاضر باشید.

undefinedکلیسای آلتنبرگ

گشت و گذار در محله‌های قدیمی اطراف کلیسای آلتنبرگ

شهر تاریخی کلن، علیرغم بازسازی‌‌های پس از تخریب بزرگِ جنگ جهانی دوم، محله‌های قدیمی با سبک معماری منحصر‌به‌فرد و بناهای عظیم بسیار دارد و تاریخ و معماریِ آن‌، با دیگر شهرهای اروپایی متفاوت است. شما در کلن می‌توانید روزها سرگرم تماشای محله‌های قدیمی، قلعه‌های تاریخی، مناظر نفس‌گیر حاشیه ی رودخانه راین و موزه‌های بی‌نظیر شهر باشید و قطعا در پایان، متوجه می‌شوید هنوز قسمت‌های شگفت‌انگیز زیادی برای کشف‌کردن باقی مانده که باید در سفر بعدی‌تان سری به آنها بزنید.

اگرچه جاذبه‌های کلیسای آلتنبرگ برای ساعت‌ها شما را مسحور خود می‌کند، اما پس از بازدید از این قلعه ی زیبای مذهبی همچنان گزینه‌های زیادی برای تکمیل کلن‌گردی پیش‌رو دارید.

کلیسای جامع کلن که یک قلعه اسرارآمیز با ظرافت‌ها و رنگ‌آمیزی منحصربه‌فرد است،  فقط 6 کلیومتر با آلتنبرگِ افسانه‌ای فاصله دارد. ویرانه‌های کلیسای سنت آلبان با قدرت مسحورکننده خود یک گزینه دیگراست که ارزش فکر کردن دارد. موزه شکلات، موزه لوودیگ، سن گروئنِ اسرارآمیز، باغ وحش کلن، پل عشق و صدها مکان شگفت‌انگیز دیگر در این شهر تاریخی وجود ‌دارد که می‌تواند روزها شما را سرگرم کند.

undefinedکلیسای قدیمی سنت آلبان

اطراف کلیسای آلتنبرگ پر از کافه‌، گالری‌های نقاشی و مغازه‌هایی است که اگر چشم‌های تیزبین و شم قوی داشته باشید، می‌توانید با گشت‌زنی در آن‌ها، کالاهای عتیقه و آثار بی‌نظیری برای تکمیل کلکسیون‌های تاریخی‌تان پیدا کنید. شاید دوست داشته باشید پس از گشت و گذار در کلیسا یک قهوه ی داغ بنوشید و غرق در قصه‌های پریان شوید. اطراف کلیسای آلتنبرگ، رستوران‌ها و کافه‌های ارزان‌قیمت و گران‌قیمت بسیاری وجود دارد که به شما امکان می‌دهد به راحتی فضای مورد علاقه خود را برای استراحت پیدا کنید.

تور لیدرهای انگلیسی‌زبان در تمامی نقاط تاریخی و هتل‌های کلن در دسترس هستند، بنابراین نگران گم‌شدن در این شهر وسیع نخواهید بود. ساکنان شهر خونگرم و مهمان نوار هستند و با توریست‌ها از هر نقطه‌ای از جهان دوستانه برخورد می‌کنند.

زیستگاه طبیعی اطراف کلیسا با مناظر نفس‌گیر و چشم‌نوازش برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری فوق‌العاده است.

 undefined

شهر تاریخی کلن

شهر تاریخی کلن، علیرغم بازسازی‌‌های پس از تخریب بزرگِ جنگ جهانی دوم، محله‌های قدیمی با سبک معماری منحصر‌به‌فرد و بناهای عظیم بسیار دارد و تاریخ و معماریِ آن‌، با دیگر شهرهای اروپایی متفاوت است.

 

فرزانه سردابی
کارشناس ارشد روزنامه نگاری، نویسنده و کپی رایتر، عاشق طبیعت، سفر و عکاسی.

ادامه مطلب ...