قابلیت فوتبال در تاثیرگذاری بر رشد گردشگری

قابلیت فوتبال در تاثیرگذاری بر رشد گردشگری

فوتبال و گردشگری در جهان

فوتبال دیگر صرفا یک ورزش نیست بلکه صنعتی پولساز است. صنعتی که فقط بر مدار استفاده از جاذبه‌های صرف تبلیغاتی، درآمدهای رسانه‌ای ناشی از آن یا بحث توسعه برندینگ فردی نمی‌چرخد بلکه جاذبه‌های دیگری هم وجود دارد که فوتبال را فرای همه رشته‌های ورزشی دیگر، چهره‌ای صنعتی بخشیده است. به واقع ذهن‌های خلاقی که ایده میزبانی‌های ورزشی برای یک کشور را مطرح می‌کنند به خوبی از این نکته مطلع‌اند که با برنامه‌‌ریزی هدفمند می‌توان سودی به اندازه ده‌ها برابر هزینه‌های برگزاری آن رویداد را کسب کرد. در چنین بزنگاهی از تحلیل مناسبات اقتصاد و فوتبال است که مفهوم کلیدی گردشگری فوتبال شکل می‌گیرد. کشورهایی مانند اسپانیا و ایتالیا را می‌توان در صدر لیست بهره‌وران گردشگری فوتبالی قرار داد.

undefined

استفاه بهینه روسیه از فوتبال برای توسعه درآمدهای بخش گردشگری

گردشگری فوتبال به چه معناست؟

گردشگری فوتبال کلیدواژه‌ای برای تبیین رابطه درازآهنگ فوتبال و گردشگری با هم است که با شکل‌گیری ایده برگزاری جام جهانی، شیوه مشخصی از درآمدزایی را به کشورهای میزبان پیشنهاد می‌داد. در این زمینه می‌توان به نحوه میزبانی مسابقات، روند بازسازی زیرساخت‌های اقامتی-گردشگری و ورزشی، استفاده از جذابیت‌های تبلیغی برای کشاندن تماشاگران به ورزشگاه‌ها و در یک نگاه کلی آماده‌سازی همه جانبه کشور میزبان برای انجام شایسته تعهد خود به کشورهای شرکت‌کننده اشاره کرد. در ادامه به دستاوردهای اجتماعی به معنای عام برخی از میزبانان جام جهانی اشاره خواهم کرد.

undefined

موزه‌های فوتبال مهم‌ترین ارکان توسعه گردشگری ورزشی

در ادامه به دستاوردهای اجتماعی به معنای عام برخی از میزبانان جام جهانی اشاره خواهم کرد.

1930- اروگوئه میزبان لاغرترین جام جهانی تاریخ

شاید پیشینه شکل‌گیری ایده برگزاری مسابقاتی در سطح جهانی و در رشته فوتبال را خوانده باشید اما بد نیست باز هم اشاره‌ای مختصر به آن شود. ژول ریمه رئیس آن سال‌های فیفا با جمع‌بندی نظرات دیگر اعضای این نهاد تصمیم خود مبنی بر میزبانی اروگوئه از اولین دوره مسابقات جام جهانی در سال 1930 را اعلام کرد. علت انتخاب اروگوئه برای میزبانی از این رویداد، صدمین سالگرد استقلال این کشور بود.
این تصمیم با واکنش سرد کشورهای اروپایی روبرو شد، به گونه‌ای که اولین دوره جام جهانی با حضور تنها 13 تیم به عنوان رویدادی کوچک در نظر آمد. ۵۴۷۳۰۸ نفر در جریان این رقابت‌ها برای تماشای مجموع بازی‌ها به ورزشگاه‌ها رفتند.
در ابتدا 6 کشور مجارستان، اسپانیا، ایتالیا، هلند، سوییس و اروگوئه برای میزبانی از این رویداد اعلام آمادگی کردند اما با توجه به دو قهرمانی اروگوئه در المپیک تابستانی 1924 و 1928 در رشته فوتبال و اعمال نفوذ ژول ریمه، اروگوئه که هیچ‌یک از شرایط میزبانی از چنین رویدادی را نداشت به عنوان میزبان اولین دوره جام جهانی فوتبال برگزیده شد. اعطای این میزبانی در شرایط بحران اقتصادی اروگوئه سبب شد تا مردم این کشور با بسیجی عمومی و همراهی با دولت در زمینه ساخت ورزشگاه‌ها مشارکت کنند. بدین‌گونه و در وفاقی شکوهمند از اتحاد دولت و ملت اروگوئه، این کشور با فراهم کردن زیرساخت‌های جدید ورزشی توانست میزبانی آبرومندانه‌ای را در تاریخ این رویداد به ثبت برساند.

undefinedژول ریمه نخستین جام قهرمانی جهان را به رئیس فدراسیون فوتبال اروگوئه می‌دهد

1970- استفاده اقتصادی مکزیک از حق پخش مسابقات

جام جهانی 1970 به میزبانی مکزیک اولین دوره بود که به طور رسمی حق پخش مسابقات به شیوه رنگی به رسانه‌ها داده شد. در این دوره بحث برندینگ بازیکنان فوتبال و نقش رسانه‌ها در این موضوع به طور جدی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. شیوه کارگردانی صحنه‌های فیلمبرداری از بازی‌های جام جهانی در این دوره به زوم و فوکوس روی چهره ستاره‌های جام به عنوان یک شیوه جذاب در شکار تصاویر هیجان انگیز بدل شد. برای مثال نوع شکار صحنه‌های بازی پله، اسطوره فوتبال برزیل در این دوره جام جهانی به گونه‌ای بود که مخاطب با بحث برندینگ و تبلیغات رسانه‌ای بیش از پیش آشنا می‌شد. از سوی دیگر کشور مکزیک با استفاده از میزبانی جام جهانی توانست فرهنگ اجتماعی و سبک زندگی و نوع پوشش مردمانش را به جهانیان بشناساند و اغلب ورزشگاه‌های فوتبال در این دوره از تماشاگرانی پر شده بود که کلاه مکزیکی بر سر داشتند یا آواهای محلی این کشور را زمزمه می‌کردند. چنین دستاوردی در تبلیغ و درآمدهایی که مکزیک از میزبانی جام جهانی فوتبال به دست آورد نشان‌دهنده پیوند ناگسستنی گردشگری و فوتبال با درآمدزایی اقتصادی است. چه آنکه هر دوی این حوزه‌ها به طور منفک از هم نیز درآمدزا هستند و پیوندشان به شیوه‌ای تضمین شده از توسعه اقتصادی برای کشورهایی منجر می‌شود که ذات هر رویدادی را می‌شناسند و برای استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی آن تلاش‌های هدفمند و خلاقانه را در کنار ایده‌پردازی‌های هوشمندانه قرار می‌دهند.

undefinedنمایی از دیدار پایانی جام جهانی 1970 میان برزیل و ایتالیا

 

2018- استقبال گردشگران از ایده راه‌اندازی موزه جام جهانی

جام جهانی روسیه در سال 2018 یکی از دوره‌های جام جهانی فوتبال بود که به وضوح می‌توان پیوندهای فوتبال و گردشگری را در آن دید. ایده راه‌اندازی موزه جام جهانی و قرار دادن گنجینه‌های ورزشی و فرهنگی از تاریخ 88 ساله این رویداد سبب شد تا روسیه بتواند گردشگران جام جهانی را به دیگر مقوله‌های این رویداد هم سوق دهد. به عنوان مثال قرار دادن سامانه‌های پخش ویدیو از هیجان انگیزترین سکانس‌های این رویداد در همه ادوار برگزاری، در معرض نمایش قرار دادن توپ‌های فینال تاریخ این رقابت‌ها، گشایش بخشی در این موزه جامع برای نمایش دادن استوک‌ها، البسه تیم‌های قهرمان و نیز لباس ستاره‌های مشهور و برند تاریخ این رویداد سبب میل وافر گردشگران فوتبالی و غیرفوتبالی برای حضور در کشور روسیه برای تماشای این موزه شده است. موزه‌ای که تنها حاصل ایده‌ای خلاق در بازی با قوه نوستالژیک ذهن بشر است و میل به تماشای خاطره‌ها را همچنان به عنوان عنصری قابل اتکا در درآمدزایی و جذب گردشگر از یاد نبرده است.

undefinedنمایی از موزه جام جهانی روسیه

 

نیما بهدادی مهر

روزنامه نگار، ایده پرداز و منتقد سینما

ادامه مطلب ...