7 جاذبه برتر شهر مادرید

7 جاذبه برتر شهر مادرید

جاذبه های گردشگری مادرید بزرگترین شهر اسپانیا

شهر بزرگ مادرید پایتخت و مرکز استان مادرید است که در فلات اسپانیا و درست در وسط کشور قرار گرفته است. مساحت شهر مادرید حدود 604 کیلومتر مربع می‌باشد و رتبه سوم را پس از لندن و برلین از نظر وسعت شهری و سومین شبکه مترو را از نظر بزرگی در اتحادیه اروپا دارد. با وجود توسعه این شهر اکثر محله­های آن حال و هوای اصلی خود را حفظ کرده‌­اند.

 

تاریخچه کوتاهی از شهر مادرید

Magerit ماگریت، "زمین غنی در آب". این نامی است که اعراب برای منطقه­‌ای در دشت مرکزی شبه جزیره ایبرین، نزدیک به سیرا د گوادارما نهاده‌­اند که بعدها پادشاه فیلیپ دوم اسپانیا دادگاه سلطنتی را در آن مکان تاسیس و بعدها، آن را به شهر بزرگی تبدیل کرد. اولین ثبت تاریخی مادرید از سال 865 میلادی آغاز می­‌شود، زمانی که امیر محمد اول، سفارش ساخت یک قلعه در روستای 'Mayrit' مایریت، در سرزمین مانزنارس را داد که به معنی 'مقدار زیادی از آبراهه‌ها' است. به همین دلیل است که اولین کت سمفونی ثبت شده در شهر به این صورت خوانده شده است: "من بر روی آب ساخته شدم / دیوارهای من از آتش ساخته شده است. این پرچم من و کت و شلوار من است." مادرید تا سال 1083 متعلق به دنیای اسلام بود، تا زمانی که آلفونسوی ششم از کاستیا شهر را تصرف کرد.

از این دوران چندین اثر باقی مانده است. در کالج شهردار، در کنار موسسه فرهنگ ایتالیایی، مانند هر شهر مسلمانی از مسجد بزرگ سوک هنوز استفاده می­‌شود. در محل مسجد سابق کلیسای سانتا ماریا، که برخی از آن‌ها هنوز هم دیده می‌شود، رو به افزایش است. در نزدیکی کوستا د لا وگا، قسمت‌هایی از دیوارهای قدیمی شهر که مدینه یا ارگ بندر را بسته‌اند، وجود دارد. در داخل این دیوارها بود که مسیحیان یک مجسمه مریم مقدس با شمع پیدا کردند که بیش از چهارصد سال قبل از زمان که منطقه را گرفتند وجود داشته است. آلمودنا Almudena، کلمه­ای به دست آمده از عربی al-mudayna المدینه "شهر کوچک" و یا "ارگ" است، که از آن زمان، نام مادریلنوس Madrileños برای اشاره به ویرجین یا باکره (حضرت مریم) استفاده می­‌شود.

در منطقه قرون وسطی مادرید شما می‌توانید به موزه ملی باستان شناسی با مجموعه‌ای جالب از جواهرات تزئینی از پادشاهی ویزیگوت از تولدو تا قرون وسطی بروید. اتاق‌هایی که به هنر قرون وسطی و رنسانس اختصاص داده شده در موزه Lazaro Galdiano لازارو گالدیانو و موزه پرادو نیز ارزش دیدن دارند.

مادرید دارای جاذبه‌­های بسیاری است که در زیر لیستی از آن­ها آورده شده است. در این مقاله به 7 جاذبه آن خواهیم پرداخت. در ادامه با ژیوار سفیر نوین همراه باشید.

 

 7جاذبه از شهر دیدنی مادرید

 

Palacio Real de Madrid

کاخ سلطنتی مادرید

 

کاخ سلطنتی مادرید کاخی با شکوه است که دارای زرادخانه و باغ می‌­باشد و متعلق است به قرن 18 میلادی و محل اقامت رسمی خانواده سلطنتی اسپانیا در شهر مادرید است، اما تنها برای مراسم دولتی استفاده می‌­شود. کاخ دارای 135،000 متر مربع از فضای طبقه و حاوی 3،418 اتاق است و مملو از آثار هنری و عتیقه جات می‌باشد. این کاخ سلطنتی از نظر تعداد طبقات و فضا بزرگ‌ترین در اروپا است. پادشاه فیلیپ ششم و خانواده سلطنتی در کاخ اقامت ندارند و در عوض جایگاه قابل توجهی از قصر زرزوئلا را در حومه مادرید انتخاب کرده‌­اند. این کاخ متعلق به اسپانیایی‌­­ها می‌­باشد.
undefined

 نمای زیبایی از کاخ سلطنتی مادرید

Museo del Prado

موزه دل پرادو


موزه دل پرادو موزه هنر ملی اسپانیا است و در مرکز مادرید واقع شده است که به عنوان مجموعه هنر اروپا در سطح جهانی می­‌توان از آن نام برد. بر اساس مجموعه سلطنتی اسپانیایی سابق، قدمت آن از قرن دوازدهم میلادی تا اوایل قرن 20 است و بهترین مجموعه هنر اسپانیا است. در سال 1819 به عنوان موزه نقاشی و مجسمه سازی بنا نهاده شده است. موزه هنر حاوی شاهکارهای ولاسکوئز، گویا، و ال گرکو در مجموعه‌ای عظیم ازآثار قرن‌های دوازدهم تا نوزدهم است و همچنین انواع مجموعه­‌های مهم دیگر  آثار هنری را نیز شامل می‌شود. ال پرادو یکی از محبوب‌ترین سایت‌­های جهان است. موزه دل پرادو یک نمایشگاه علمی تخیلی را که در رابطه با موزه ملی د آرت د کاتالونا برگزار می‌­شود، ارائه می‌دهد که ما را قادر می‌سازد تا برای نخستین بار از تجسم فانتزی فنی و جهان‌بینی بصری Bartolomé Bermejo بارتولوم برمه­جو، در تمام شکوه و جلال خود استفاده کنیم.

undefined

 موزه دل پرادو در شهر مادرید

Plaza Mayor

شهرداری پلازا

 

شهرداری پلازا میدان اصلی و پر از جنب و جوش و باشکوه و یک فضای عمومی بزرگ در قلب مادرید، پایتخت اسپانیا است و زمانی مرکز قدیمی مادرید بوده است. این بنا در دوره حبسبورگ و سلطنت فیلیپ سوم ساخته شد که مجسمه فلیپ سوم در مرکز و ردیف کافه‌ها و رستوران‌ها در زیر طاقی‌هایش قرار دارد. تنها چند ستون اسپانیایی در آن باقی مانده است، یکی دیگر از مناطق مشهور پلازا، Puerta del Sol پرتادل سول است. شهرداری پلازا مناسب خرید، راه رفتن، خوردن و لذت‌بردن از خارج از منزل برای مردم و گردشگران می­‌باشد.

undefined

 میدان شهرداری یا میدان اصلی مادرید

El Retiro Park

پارک ال رتریکو


پارک بوئن رتریکو Buen Retiro، یا رتریکو یا ساده­‌تر الرتریکو یکی از بزرگ‌ترین پارک­‌های شهر مادرید، اسپانیا است. پارک متعلق به سلطنت اسپانیا تا اواخر قرن 19 بود که بعد از آن به پارک عمومی تبدیل شد که شامل باغ رز و دریاچه‌ای برای قایق‌سواری، و همچنین فواره‌ها و مجسمه‌های متعدد می‌­باشد. این پارک محلی عالی واقع در یک محله آرام است. این پارک دارای زمین‌­های بسکتبال و تنیس و زمین بازی برای کودکان است و همچنین دارای کتابخانه شهری و مناطق باز برای بیس بال و فوتبال می‌­باشد.

undefined

 پراک زیبا با تلفیقی از مجسمه و فواره‌های دیدنی

Puerta del Sol

میدان پورتادل سول


پورتا دل سول یک میدان عمومی و تاریخی در مادرید است که یکی از مشهورترین و شلوغ‌­ترین مکان­‌های شهر است. این مرکز شبکه شعاعی جاده‌­های اسپانیایی است. این میدان دارای ساعتی معروف است که زنگ‌­های آن نشانه خوردن سنتی دوازده انگور و شروع یک سال جدید است. مجسمه معروف خرس هم در این میدان می‌باشد. جشن سال نو در این میدان از 31 دسامبر سال 1962 به طور زنده در تلویزیون ملی پخش شده است.

undefined

 میدان پورتادل سول

Gran Via, Madrid

خیابان گران­ویا


گران ویا یک خیابان با معماری تاریخی واقع در مرکز مادرید، اسپانیا است. این خیابان کالل دی آلکانا، نزدیک پلازا د سییبلس تا به پلازا اسپانا امتداد دارد. این خیابان، گاهی اوقات به عنوان «اسپرد برادوی» شناخته می­‌شود که یکی از مهم‌ترین مناطق خرید شهر است که تعداد زیادی هتل، سالن تئاتر و سینمای بزرگ دارد؛ با این حال، در سال­‌های اخیر، بسیاری از این تئاترها توسط مراکز خرید جایگزین شده اند. گران­ویا در اصل یک نمایشگاه معماری است که در قرن بیست و یکم احیاء شده است.

undefined

 معماری جذاب خیابان گران­ویا را در سفر به مادرید از دست ندهید.

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía

موزه ملی مرکز هنر رینا سوفیا

 

موزه ملی اسپانیا در اصل موزه­‌ی هنر قرن بیست و یکم است واقع در مادرید است. این موزه به طور رسمی در تاریخ 10 سپتامبر 1992 افتتاح شد و به نام ملکه سوفیا نام‌گذاری شده است و در نزدیکی ایستگاه قطار آتوچا Atocha و ایستگاه­‌های مترو در انتهای جنوب شهر است که به اصطلاح مثلث طلایی هنر نامیده می‌­شود. موزه به طور عمده به هنر اسپانیا اختصاص دارد. نکات برجسته این موزه عبارتند از مجموعه عالی از دو نفر از بزرگ‌ترین استادان قرن بیستم اسپانیا، پابلو پیکاسو و سالوادور دالی.
undefined

 ورودی موزه ملی مرکز هنر رینا سوفیا

 

زهرا ناخدایی
نویسنده، عاشق سفر، تغییر و علاقمند به عجایب و ماوراء

ادامه مطلب ...