کلیسای جامع فلورانس

کلیسای جامع فلورانس

هنر در موزه کلیسای جامع فلورانس به صلیب کشیده شد!

اگر هواپیمای شما بر فراز شهر فلورانس پرواز کند، نگین آجریِ گنبدی شکلی را بر بام شهر خواهید دید که با یک صلیب و گوی مسی درخشان خودنمایی می‌کند. این معماری باشکوهِ کلیسای جامع فلورانس است که ساخت آن یک قرن و نیم زمان برده و گردشگران برای دیدن آن به صف ایستاده‌اند.

undefinedستون‌های افراشته کلیسای جامع فلورانس

 

کلیسای سانتا رپاراتا در قلب کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیور:

پیش از قرون وسطی در قرن چهارم تا ششم بعد از میلاد مسیح، کلیسایی کوچک در فلورانس وجود داشت که مردم آن روزگار در خواب هم نمی‌دیدند که این کلیسا روزی تبدیل به کلیسایی باشکوه شود و شهرتی جهانی پیدا کند. کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیور، قرن‌ها بعد با همت و هنر معماران و هنرمندان، بر روی همان کلیسای کوچک مقدس به نام کلیسای سانتا رپاراتا ساخته شد که هنوز هم آثار آن در قلب کلیسای جامع فلورانس باقیست

undefinedگنجی از فرهنگ و مذهب در کلیسای جامع فلورانس

از ساخت کلیسا تا میراث جهانی:

سال‌ها پیش، حتی قبل از دوره رنسانس؛ مردم فلورانس شورایی تشکیل دادند تا کلیسایی ساخته شود که ظرفیت اسکان همه مردم شهر را داشته باشد و شاید هیچ‌گاه به این فکر نمی‌کردند که 140 سال ساخت این بنا به طول بینجامد و این کلیسا تبدیل به میراثی جهانی و موزه‌ای با شکوه برای نشان دادن تمدن و هنر فلورانس شود. امروز گردشگران زیادی از سراسر جهان برای دیدن این کلیسای عظیم به فلورانس سفر می‌کنند.

undefinedموزه گردی در کلیسا

 

موزه ای از تمدن فلورانس در قلب کلیسا:

اگر از پشت کلیسا وارد شوید، موزه‌ای باشکوه را می‌بینید که راز شکوه و تمدن فلورانس را فاش می‌کند. رنسانس با مردانی همچون داوینچی، دانته و میکل آنژ از دامان فلورانس برخاست و به دوره شکوفایی هنر تبدیل شد. در این موزه آثاری از هنرمندان مشهور ایتالیا از جمله مجسمه‌های میکل آنژ را می‌بینید که روح هنر خویش را در آنان دمیده است.

undefinedهنری مجسم شده از میکل‌آنژ

درب‌های برنزی بهشت درکلیسای فلورانس:

در سال 1401 مسابقه‌ای طراحی شد که آن را کمیته‌ای از ناظرانِ معماری کلیسا بر پا کردند و جایزه این مسابقه این بود که برنده می‌تواند، طراحی درب‌های شرقی کلیسا را انجام دهد. افتخار این جایزه به کسی رسید که برای محل غسل تعمید کلیسا، دربی طراحی کرد که به «دروازه‌های بهشت» مشهور شد و جالب است بدانید که وقتی این طرح انجام شد، هنوز رنسانسی در کار نبود اما سبک ساختاری این درب انسان‌گرایی را به نمایش می‌گذارد و وقوع رنسانسِ بزرگ را خبر می‌دهد.

undefinedدروازه‌های برنزی بهشت در کلیسای جامع فلورانس

بامی بر فراز گنبد کلیسای جامع فلورانس:

بعد از دیدن داخل کلیسا وقت آن رسیده که با صحنه‌ای رویایی رو به رو شوید. اما به قول یک ضرب‌المثل قدیمی؛ «هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد» شما هم اگر می‌خواهید، فلورانس را در زیر پای خود ببینید باید سختی بالا رفتن از 463 پله را  در کلیسا به جان بخرید؛ اما نقاشی‌هایی که بر فراز این پله‌ها مشاهده می‌کنید شما را مسحور کرده و احتمال آن را دارد که سختی بالا رفتن از پله‌ها را از یاد ببرید. متأسفانه برای سالمندان آسانسوری تعبیه نشده است تا بتوانند بر فراز کلیسا، نمایِ شهری را ببینند که رنسانس در آن متولد شده و مردانی بزرگ را در دامان خویش پرورانده است؛ شما می‌توانید شهر را در زاویه 360درجه ببینید، این منظره رویایی را از یاد نبرید و در دفتر خاطرات خود عکس‌هایی ماندگار را ثبت کنید.

undefinedفلورانس در زیر سایه گنبدی کلیسا

نقاشی«آخرین داوری» رنگین‌کمانی از رنگ‌ها بر سقف کلیسا:

در سال‌های (1572 تا 1579) نقاشی بالای پله‌ها کلیسا کشیده شد که رنگ‌های آن هر تماشاگری را به خود خیره می‌کند. جالب است بدانید که مردم شهر فلورانس با کشیدن این نقاشی‌ها مخالفت می‌کردند و آن را هدر دادن بودجه می‌دانستند و در سال‌های 1978 تا 1994 سعی کردند که آن‌ها را از سقف کلیسا پاک کنند. این کار باعث شد تا رنگ‌های شگفت‌انگیز این نقاشی ارزشمندتر شوند و جلوه خود را تا امروز داشته باشند.

undefinedنگاره‌های مسحور کننده سقف کلیسای جامع فلورانس

راه‌های فلورانس به سمت شکوه کلیسای جامع:

رودخانه‌ای در فلورانس وجود دارد که شهر را به چهار بخش تقسیم کرده است و در هر بخشی یک کلیسا وجود دارد که آن بخش از شهر را به نام آن کلیسا می‌شناسند. کلیسای جامع فلورانس هم در سمت راست رودخانه است که نام کامل آن «Basilica of Saint Mary of the Flower» (سانتا ماریا دل فیوره) و یا به نام کلیسای جامع سینت مریِ گل‌ها نامیده می‌شود. مری=مریم مقدس و گل=مسیح و به نام لاتین فلورانس یعنی Florentia  هم اشاره می‌شود. در میان مردم محلی آن منطقه به نام   Il Duomo di Firenze و یا Duomo  شهرت دارد. شما اگر می‌خواهید به این کلیسای باشکوه بروید با پای پیاده نیز می‌توانید به سمت راست رودخانه آرنو رفته و از این کلیسای زیبا دیدن کنید.

undefinedخیابان‌های سنگ‌فرش فلورانس

اگر قصد سفر به فلورانس را دارید پکیج تورهای ایتالیا را مطالعه بفرمایید.

 

راضیه احسان زاده فرد؛ دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی، می‌نویسم و مانا میمانم!

ادامه مطلب ...