موزه پرادو کجاست؟

موزه پرادو کجاست؟

موزه دل پرادو Museo del Prado

موزه پرادو موزه‌­ای تاریخی و هنری و باشکوه، که در مرکز مادرید پایتخت اسپانیا واقع شده است که مجموعه هنر اروپا را در سطح جهانی به نمایش گذاشته است. این موزه در خیابان پسئو دل پرادو Paseo del Prado واقع شده و شما هنگام بازدید از آن می‌­توانید در کافه تریای موزه استراحتی کوتاه کنید و غذایی سبک میل نمایید. دیدن از فروشگاه پرادو را نیز به شما توصیه می‌­کنیم. برای بازدید از موزه کارت گردشگری مادرید را تهیه کنید تا بتوانید به طور رایگان وارد موزه شوید و از مزایای آن استفاده نمایید. این کارت امکان ورود رایگان به بیش از ۵۰ موزه شهر را به شما می‌­دهد. برای دسترسی آسان به موزه می‌توانید از طریق حمل و نقل عمومی و ایستگاه خط آتوچا یا از خط مترو بانکو د اسپا استفاده کنید. مجموعه پرادو از دوشنبه تا شنبه ساعت ۱۰ صبح تا ۷ عصر پذیرای شما می‌­باشد.

اگر قصد سفر به اسپانیا و بازدید از این موزه را دارید در ادامه برای آشنایی هرچه بیشتر شما با موزه دل پرادو به تاریخچه آن خواهیم پرداخت. با ژیوار سفیر نوین همراه باشید.

undefinedنمای بیرونی از موزه پرادو

 

تاریخچه موزه دل پرادوی مادرید
این مجموعه هنری منحصر به فرد در سال 2013 رتبه هجدهم را در جهان نصیب خود ساخته است. قدمت آن بر اساس مجموعه سلطنتی اسپانیایی سابق، از قرن دوازدهم میلادی تا اوایل قرن 20 تخمین زده شده است که در ۱۰ نوامبر سال 1819 به عنوان موزه نقاشی و مجسمه­‌سازی بنا نهاده شده است و نام پرادو را از نام محله‌ای که در آن قرار دارد، کسب کرده است. پرادو به معنی علفزار است؛ چون قبلا در آن ناحیه باغ‌های زیادی وجود داشته است. موزه هنر حاوی شاهکارهای ولاسکوئز، گویا، و ال گرکو در مجموعه‌ای عظیم از آثار قرن‌های دوازدهم تا نوزدهم است و همچنین انواع مجموعه‌­های مهم دیگر آثار هنری را نیز شامل می‌شود. سه تصویر که یکی از مهم‌ترین آثار مذهبی است، توسط هنرمند رمانتیک و برجسته اسپانیایی آنتونیو ماریا اسکوویول که خالق نقاشی‎­های مذهبی است در این موزه به نمایش گذاشته است.

undefined

یکی از مهم‌ترین نقاشی‌های مذهبی موزه پزادو

بسیاری از آثار فرانسیسکو گویا بخش بزرگی از موزه را در برگرفته است و تندیس وی بیرون از موزه روبروی ورودی اصلی موزه به چشم می­‌خورد. هنرمندانی هستند که آثارشان بیش از همه به نمایش گذاشته شده­‌اند مانند هایرونیموس بوش، که تابلوی بسیار معروف باغ خوشی‌ها را به همراه بسیاری دیگر از آثار ارزشمند او در موزه پرادو می‌­توان دید. او یکی از هنرمندان محبوب شاه فیلیپ دوم بود. ال گریکو، پیتر پاول روبنز، تیتان و دیئگو ولاسکز، برخی از برجسته‌­ترین مجموعه‌­ها را در این موزه به خود اختصاص داده­‌اند. این مجموعه در حال حاضر شامل حدود 8،200 طراحی، 7،600 نقاشی، 4800 چاپ و 1000 مجسمه، به علاوه‌­ی تعداد زیادی از آثار هنری دیگر و اسناد تاریخی می‌­باشد. در سال 2012، موزه حدود 1300 اثر را در ساختمان­‌های اصلی به نمایش گذاشت، در حالی که حدود 3،100 اثر به صورت موقت به موزه‌­ها و موسسات رسمی منتقل شد و بقیه آثار در انبار نگهداری می­‌شوند. این موزه در سال 2012، حدود 3 میلیون بازدیدکننده داشته است. معروف‌ترین تابلوی موجود در موزه با عنوان ندیمه‌ها اثر ولاسکز است و یکی دیگر از نقاشی‌های معروفش تابلوی پیروزی باکوس خدای رومی‌ها می‌­باشد. ولاسکز و چشمان تیزبین و حساسیت او باعث شد که بسیاری از مجموعه­ آثار موزه از استادان ایتالیایی به اسپانیا آورده شود که در حال حاضر بزرگ‌ترین مجموعه در خارج از ایتالیاست.

undefined

ساختمانی که در حال حاضر خانه موسسه ملی پرادو است، در سال 1785 توسط معمار خوش‌فکری در اسپانیا به نام جان ویلانووا طراحی شده که به سفارش چارلز سوم به خانه کابینه تاریخ طبیعی تبدیل شد و پس از آن نوه پادشاه، فردیناند هفتم توسط همسرش ملکه ماریا ایزابل دبراگانزا تشویق شد که آن را به عنوان یک موزه سلطنتی نقاشی و مجسمه‌سازی جدید استفاده کند. موزه­‌ای که به عنوان موزه ملی نقاشی و مجسمه‌سازی شناخته شده­ است، با هدف دوگانه نشان دادن آثار هنری متعلق به تاج اسپانیا و نشان دادن به بقیه اروپا است.

undefined

در خلال جنگ‌های داخلی اسپانیا، تمام آثار ارزشمند موزه توسط کیسه‌های شن در زیرزمین ساختمان پنهان شده و محافظت شد. پس از فروپاشی ایزابلای دوم در سال 1868، موزه ملی شد و نام جدید "موزه دل پرادو" را به دست آورد. از زمان ایجاد موزه دل پرادو بیش از 2300 نقاشی به مجموعه آن افزوده شده است؛ همچنین تعداد زیادی از مجسمه‌ها، طراحی‌ها، نقاشی‌ها و آثار هنری از طریق هدیه گرفتن، کمک‌های مالی و یا خرید گردآوری شده‌اند؛ مجموعه برجسته‌ای از مدال‌هایی که توسط پابلو بوش به موزه رفته‌اند؛ نقاشی‌ها و آیتم‌های هنر تزئینی توسط پدرو فرناندز دوران و همچنین شاهکار ون دایر ویدن به نام باکره و کودک؛ و رمان ارازو از نقاشی‌های قرن نوزدهم است. نقاشی‌های سیاه گویا اهدایی ویژه بارون امیل دی الانگرز به موزه در سال 1881 است. از میان آثار متعددی که خریداری شده‌اند می‌توان به برخی از آثار برجسته در سال‌های اخیر از جمله دو اثر الگروکو و شاهزاده چینچون اثر گویا و پرتره‌ای اثر ولاسکز اشاره کرد.

undefined

آثار مهم موزه­‌ی دل پرادو که توصیه می‌­کنیم دیدنشان را از دست ندهید

مصلوب کردن مسیح اثر «خوان دِ فلاندس»، نجیب‌زاده با دست روی شانه‌اش اثر «اِل گرکو»، ندیمه‌ها اثر ولاسکز، رویای یعقوب اثر «خوزه دِریبرا»، سوم ماه می ۱۸۰۸ در مادرید اثر گویا، عروج اثر فرا آنجلیکو، کاردینال اثر رافائل، امپراتور چارلز پنجم روی اسب اثر تیسین، باغ خوشی‌ها اثر بوش، خود نگاره دورر، آرتمیس اثر رامبراند.

 

زهرا ناخدایی
نویسنده محتوا،عاشق سفر، تغییر و علاقمند به عجایب و ماوراء
 

ادامه مطلب ...