تپه مونت مارتر، قلب هنر در پاریس

تپه مونت مارتر، قلب هنر در پاریس

تپه مونت مارتر، قلب هنر در پاریس

بالاخره به پاریس رفته‌اید و فرصت کرده‌اید به برخی از جاذبه‌های آن سر بزنید. عکس‎هایتان را با برج ایفل گرفته‌اید، گشتی دور هرم شیشه‌ای روبروی موزه‌ی لوور زده‌اید و  شاید توانسته‌اید از فروشگاه‌های عطر فروشی، کافه‌ها و بوتیک‌های جذاب خیابان شانزه‌لیزه نیز بازدید کنید. اما حالا دلتان یک جای جدید می‌خواهد. جایی که زندگی واقعی در آن جریان دارد، کافه‌هایش داستان‌های عجیبی را روایت می‌کنند و خیابان‌های باریکش چند دهه است که غرق در هنر، رنگ و قصه‌های جذاب هستند. اگر در این حال و هوا هستید، محله‌ای به‌نام «تپه مونت مارتر»، مقصد بعدی است که باید هر چه سریعتر خودتان را به آن برسانید. در سفر به فرانسه هرگز این منطقه را از دست ندهید.

undefined

تپه مونت مارتر از کجا آغاز شد؟
مونت مارتر تپه‌ای مرتفع و مشرف به جاذبه‌های دیگر پاریس است و در گذشته به آن «مونت مارس» نیز می‌گفتند. با توجه به بناهایی که روی این تپه ساخته شده، مشخص می‌شود که از قرون پیش از میلاد مسیح، فعالیت‌ها و عبور و مرور مردم در اینجا وجود داشته و احتمالا در ابتدا منطقه‌ای عیان نشین بوده است.

 undefined

مجسمه ای زیبا در محله مونت مارتر

 

بعدها به دلیل کمرنگ شدن قدرت کلیسا، این منطقه کم‌کم رنگ و رخی دیگر می‌گیرد. تا اینکه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، کم‌کم هنرمندان بسیاری در گوشه و کنار اتراق می‌کنند. هنرمندانی که با سبک‌های گوناگون نقاشی آشنایی داشتند و هر کدام به نوعی در استدیوها و کارگاه‌هایشان مشغول خلق تابلوهای نقاشی بودند. جالب است بدانید که نقاشانی با شهرت جهانی چون پیکاسو و ونگوک هم در همین حوالی زندگی می‌کردند و بسیاری از شاهکارهایی که امروزه در موزه‌های بزرگ دنیا نگه‌داری می‌شوند، در تپه مونت مارتر متولد شده‌اند.
اجتماع هنرمندان باعث شد تا بسیاری از نقاشان گمنام نیز به سمت مونت مارتر بیایند و هر کدام در نقطه‌ای از خیابان مشغول به خلق آثارشان شوند. حضور هنرمندان خیابانی که قشری آزاد، رها از برخی قید و بندها و دیدگاه‌های متفاوت بودند، باعث شد تا کافه‌ها، تفریحات گوناگون و بناهای دیگری نیز در تپه مونت مارتر پا بگیرند.

 

در تپه مونت مارتر چه می‌بینیم؟

با اینکه بناهای باستانی، پارک‌ها و مجسمه‌های جذابی در تپه مونت مارتر وجود دارد، اما بهتر است ابتدا به جاذبه‌ی زنده این منطقه یعنی، نقاشان خیابانی، بپردازیم.

undefined

نقاشی خیابانی را در تپه مونت مانتر با تمام وجود حس کتید.

نقاشان خیابانی مونت مارتر در سرتاسر محله هستند. برخی از آنها می‌توانند در مدت کمی چهره‌تان را نقاشی کنند و یا برایتان آثار معروف جهان را به تصویر بکشند. نقاشان مونت مارتر بسیار با استعدادند، رنگ‌ها و ترکیب آنها را به خوبی می‌شناسند.

undefined

نقاشان‌های خیابانی مونت مارتر

کسی چه می‌داند شاید همین حالا که شما این سطرها را می‌خوانید یک پیکاسو یا یک ونگوک دیگر در میان کوچه و پس کوچه‌های تپه مونت مارتر در حال کشیدن تابلویی است که سال‌ها بعد روی دیوار گالری‌های لوکس جهان خواهد درخشید.

 

کلیسای سکره‌ کردر سرزمین گلها

کلیسای «سکره‌ کر» Sacré-Coeur))، از بناهای باستانی و مهم تپه مونت مارتر است. تپه مونت مارتر همواره محلی برای عبادت بوده است. ابتدا مردم، اینجا را سرزمین گلها می‌نامیدند و بعدها که رومیان قدم به مونت مارتر گذاشتند، برای خدایانشان معابدی را دایر کردند.

undefined

کلیسای سکره کره مونت مارتر دومین کلیسای پربازدید فرانسه

در قرن چهارم، بناهای اولیه کلیسای سکره کر گذاشته و در  قرن نوزدهم، بنای فعلی این کلیسا ساخته شد. کلیسای سکره کره مونت مارتر، بعد از کلیسای نوتردام، بیشترین تعداد بازدید کننده را دارد و الهام‌بخش بسیاری از نقاشان خیابان‌های اطراف نیز بوده است.

undefined

نمایی زیبا از کلیسای مونت مارتر

برای طراحی این کلیسا از معماری کلیسای جامع واتیکان الهام گرفته و آن‌را به شکل یک صلیب ساخته‌اند. بر سقف کلیسا، بزرگترین موزاییک فرانسه که تصویری از حضرت مسیح (ع) می‌باشد را نصب کرده‌اند که از بالای گنبد اصلی آن می‌توان تا ده‌ها کیلومتر دورتر را دید.

undefined

تصویر حضرت مسیح بر سقف کلیسای سکره کر

به سیصد زبان دوستت دارم

در مونت ماتر دیواری آبی رنگ وجود دارد که در سال 1992؛ ایده‌ی ساخت آن به ذهن «فردریک بارون» رسید. فردریک با تلاشی طولانی مدت توانست به سیصد زبان زنده‌ی دنیا کلمه دوستت دارم را پیدا کند و آنها را علاوه بر نوشتن روی این دیوار، در کتابی نیز چاپ کرد که هزاران نسخه از آن به فروش رفت. لابه‌لای کلماتی که هر کدام به زبانی به دوست داشتن باز شده‌اند، نقاطی قرمز رنگ وجود دارد. تکه‌هایی که یادآور قلبی شکسته‌اند و هنوز می‌توانند با شنیدن کلمه دوستت دارم، دوباره به هم بچسبند. آیا در تصویر زیر می‌توانید قسمتی از دیوار که با زبان فارسی، دوستت دارم نوشته است را پیدا کنید؟

undefined

مجسمه‌های اسرارآمیز مونت مارتر

تپه مونت مارتر از سال‌ها پیش محل عبور و مرور هنرمندان بسیاری بوده و در نتیجه حضور آنها باعث ایجاد و طراحی مجسمه‌های جذابی شده است.undefined

مونت مارتر مملو است از مجسمه‌های بسیار زیبا که رمز و رازهای زیادی در خود دارند

یکی از این مجسمه‌ها که در یک محوطه‌ یک پارک قرار دارد، مجسمه‌ای است از «سنت دنیس» اولین اسقف پاریس. اسقفی که در سال 250 پس از میلاد زندگی می‌کرد و به تبلیغ دین مسحیت می‌پرداخت. افسانه‌ای می‌گوید او در زمانی زندگی می‌کرد که حاکمان با مبلغان دین اصلا رابطه خوبی نداشتند و برای همین سنت دنیس را محکوم به مرگ در بالای تپه مونت مارتر می‌کنند. اما سربازی که باید او را به بالای تپه می‌برد خسته می‌شود و در همان میانه راه، سر سنت دنیس را از تنش جدا می‌کند. سنت دنیس که دوست داشته مرگ باشکوهی داشته باشد، سرش را برمی‌دارد و به طرف بالای تپه حرکت می‌کند. وقتی به آن بالا می‌رسد، بر زمین می‌افتد و روح از تنش جدا می‌شود اما سرش دوباره راه می‌افتد و به پایین تپه غل می‌خورد و درست در جایی که الان مجسمه سنت دنیس ساخته شده، متوقف می‌شود.

undefined

مجسمه‌ی «سنت دنیس» اولین اسقف پاریس

این نقطه تا سال‌ها به عنوان مکانی مقدس قلمداد می‌شد و افسانه‌های محلی گوناگونی پیرامونش شکل گرفته است. به جز سنت دنیس، مجسمه‌ها زیبای دیگری نیز در مونت مارتر وجود دارند که هر کدام از آنها قصه‌هایی را روایت می‌کنند.

undefined

با فیلم‌ها در مونت مارتر قدم می‌زدید؟

وقتی در مونت مارتر قدم می‌زنید ممکن است ناگهان با خودتان بگویید، خدای من اینجا چقدر آشناست!! من که قبلا اینجا نبوده‌ام پس چطور ممکن است؟ اما صبر کنید، شما احتمالا آن بخش از مونت مارتر را قبلا در یک فیلم دیده‌اید، چرا که مونت مارتر لوکیشن ده‌ها فیلم و سریال معروف بوده و هتل‌ها، کافه‌ها و حتی مغازه‌هایی که در آن فیلم‌ها نشان داده شده‌اند، با همان شکل و شمایل در مونت مارتر هستند.

undefined

مونت مارتر و لوکیشن فیلم‌های معروف

یکی از این فیلم‌ها، Amelie است، فیلمی که در سال 2001 ساخته شد و داستان دختری جوان پاریسی را روایت می‌کرد که توانست عشق واقعی‌اش را پیدا  ‌کند. مغازه‌ای که Amelie در آن کار می‌کرد، به همان شکلی که در فیلم دیده‌اید در مونت‌مارتر قرار دارد و شاید سال‌هاست که خیلی‌ها عشق واقعی‌شان را در آنجا ملاقات می‌کنند.

undefined

در مونت مارتر حتما سری به کافه‌های زیبایش بزنید.

خانه‌ها و دیوارهای مونت مارتر

بسیاری از هنرمندان تپه مونت ماتر، خانه‌هایشان هم در همان حوالی است. خانه‌هایی که معمولا شبیه عمارت‌های اعیانی پایین تپه نیستند اما با رنگ‌های شاد، نقاشی‌های زیبا و معماری عجیب و غریب، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های مونت مارتر تلقی می‌شوند.

undefined

خانه‌های مونت مارتر با معماری عجیب خود

به جز خانه‌ها شما می‌توانید نقاشی‌های مفهومی و زیبایی را روی دیوارهای خیابان و حتی تابلوهای راهنمایی و رانندگی نیز ببینید.

undefined

نقاشی‌های خیابانی مونت مارتر

تمام مونت مارتر مثل یک گالری بزرگ نقاشی است که برای دیدنش لازم نیست بلیط بخرید یا ساعت مشخصی خودتان را برسانید.

undefined

مونت مارتر یک گالری خیابانی است

پاریسی‌ها تپه مونت مارتر را چشم و چراغ شهرشان می‌دانند، پناهگاهی برای صلح و سرزمینی که پر از رنگ و هنر است. جایی که می‌توان در کافه‌هایش غذاها و نوشیدنی‌های با کیفیت اما ارزان پیدا کرد، به نقاشی‌های جذاب خیره شد و به موسیقی‌های خیابانی گوش داد. مونت مارتر در هر ساعت از شبانه‌روز جذابیت‌های خاص خودش را دارد و مطمئنا بخش فراموش نشدنی از سفرتان خواهد شد.

اگر قصد سفر به فرانسه و دیدار از شهر رویایی پاریس را دارید، در تور پاریس حتما زمان برای دیدار از تپه مونت مارتر را در نظر بگیرید.

ادامه مطلب ...