شینگن و ویزای شینگن، هر آنچه باید بدانید | ژیوار

شینگن و ویزای شینگن، هر آنچه باید بدانید | ژیوار

هرآنچه باید درباره شینگن و ویزای شینگن بدانید.

 

ویزای شینگن (شنگن) چیست؟

بارها نام شینگن به گوشمان خورده است اما برای بعضی از ما شاید مهم نبوده که بدانیم چیست و چه اهمیتی دارد ولی برای کسانی که به تازگی قصد کرده­‌اند که به سفرهای اروپایی بروند دانستن آن از اهمیت خاصی برخوردار است. اول باید بدانیم که شینگن چیست و به چه کار می‌آید؟

از چه زمانی شینگن راه‌اندازی شده است؟

به سال 1985 که برگردیم، لوکزامبورگ میزبان چندین کشور اروپایی بود که این گردهمایی در شهری به نام شینگن برگزار شد. در این مراسم سران کشورها تصمیم گرفتند که مرزهای کشورها را بردارند. پیمانی بین 5 کشور اروپایی منعقد شد که طی آن مبادله هر نوع کالا، پول، اطلاعات و اشخاص به صورت قانونی، مجاز و بدون هرگونه ملاحظات گمرکی در این حوزه خواهد بود. بعدها نام این منطقه به پیمان شینگن تغییر یافت. این قرارداد با نام شینگن امضا شد و تاکنون بسیاری از افراد از مزایای ویزای شینگن بهره‌مند شده‌اند. در حال حاضر حوزه شینگن یا منطقه شینگن  Schengen Area به ۲۶ کشور اروپایی گفته می‌شود که قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود برای شهروندان این منطقه حذف شده است. گردشگران بین‌المللی نیز با گرفتن روادید هرکدام از کشورهای این منطقه، می‌توانند بدون نیاز به روادید جدید به دیگر کشورها نیز سفر نمایند.

سال آغاز به کار این منطقه با 26 عضو از سال 1995 بوده است که 22 کشور آن عضو اتحادیه اروپا نیز می‌­باشند.

nullفرم دریافت ویزای شینگن

 

کشورهای شینگن کدامند؟

نام کشورهای عضو ویزای شینگن را در ادامه خواهید دید و با کلیک روی آن­ها می‌توانید اطلاعات بیشتری راجع به مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن، شرایط اخذ ویزای شینگن، فرم درخواست ویزای شینگن، هزینه ویزای شینگن و سایر اطلاعات مرتبط برای هر یک از این کشورها را به دست آورید.

کشورهای عضو در مورد مرز هوایی، روادید، عملیات و همکاری پلیس و حریم خصوصی، دارای سیاستی مدون و همسان هستند. این کشورها عبارتند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک (به جز گرینلند و جزایر فارو) ، استونی، فنلاند، فرانسه (به جز بخش­های تابعه بیرون از خاک فرانسه) ، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن­اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند (به غیر از آروبا، کوراسائو، سینت مارتن و جزایر کارائیب) ، نروژ (به جز سوالبارد)، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا (همراه بخش‌­های سئوتا و ملیلیه)، سوئد و سوئیس که تردد در این منطقه با داشتن ویزای شینگن آزاد می­‌باشد.

 

 

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن سندی است که برای سفر یا دیدار از کشورهای منطقه شینگن از جانب مقامات کشورهای اروپایی عضو پیمان شینگن، برای شخص متقاضی یا طرف ذینفع صادر می شود. تعریف دیگری که از این سند می­توان داشت این است که ویزای شینگن پاسپورتی است برای منطقه آزاد که اکثر کشورهای اروپایی را پوشش می‌­دهد و بزرگ‌ترین منطقه مسافرتی آزاد در جهان محسوب می­‌شود.

این ویزا یا اجازه ورود به کشور مقصد به صورت لیبل یا برچسبی می­‌باشد که در صورت عدم مشکل متقاضی برای ورود در پاسپورت چسبانده خواهد شد که دارای اطلاعاتی از قبیل موارد ذیل می‌­باشد:

Valid for : مربوط به مناطقی از اعضای اتحادیه می‌­شود که ویزا در آن دارای اعتبار است و اسامی کشورهایی را که اجازه ورود به آنها را دارید را در آن می‌­توانید پیدا کنید.

From : زمان ورود به منطقه شینگن است.
To : زمان خروج از منطقه شینگن است.
Type of visa : نوع ویزا است.
Number of entries : اجازه تعداد ورود شما به مناطق شینگن را نشان می­‌دهد که می­‌تواند یک بار ورود، دوبار ورود و چند بار ورود باشد.
Duration of stay : بازه زمانی و حداکثر زمان مشخص شده برای اقامت شما در منطقه شینگن می‌­باشد.
Issued in : کد شهر محل صدور ویزای شما را نشان می‌­دهد.
On : زمان صدور ویزای شما
Number of passport : شماره پاسپورت شما
Surname, Name : نام و نام‌خانوادگی شما

undefinedدریافت ویزای شینگن اولین قدم برای ورود به حوزه شینگن است.

چرا شینگن؟

افراد غیر اروپایی که بخواهند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، حوزه اقتصادی اروپا، سوئیس، کراواسی، بلغارستان، قبرس یا رومانی وارد شوند باید از ویزای شینگن استفاده نمایند. هرچند، موارد استثنائی نیز برای این قانون وجود دارد زیرا برخی از کشورهایی که عضو پیمان شینگن نیستند، همچنان می‌توانند بدون ویزا به قلمروی شینگن وارد شوند.

 

آیا شینگن همان اتحادیه اروپاست؟

حوزه شینگن شامل 26 کشور است که با یکدیگر توافق کرده اند که شهروندان شان بدون هیچ محدودیتی و آزادانه، مانند یک کشور واحد در سراسر آن مسافرت نمایند. از میان 26 کشور متعهد به توافق نامه یا پیمان شینگن، 22 کشور عضو اتحادیه‌­ی اروپا و 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) هستند که عبارتند از:

کشورهای ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس می‌شود که برخی به اشتباه حوزه شینگن را همان اتحادیه اروپا قلمداد می­‌کنند. در حالی که اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی- سیاسی است که از ۲۸ کشور اروپایی تشکیل شده ‌است. مبداً اتحادیه اروپا به جامعه اقتصادی اروپا که در سال ۱۹۵۷ با توافقنامه رم بین ۶ کشور اروپایی شکل گرفت بازمی‌گردد که صرفاً یک اتحادیه اقتصادی بود. از آن تاریخ به بعد با اضافه شدن اعضای جدید، اتحادیه اروپا بزرگ‌تر شد.

منطقه‌­ی شینگن اکثریت کشورهای اروپایی و کشورهایی نظیر رومانی، بلغارستان، کرواسی، قبرس و ایرلند به جز بریتانیا را در بر می­‌گیرد، اما قوانین ویزای این کشورها نیز با تبعیت از قوانین ویزای شنگن وضع شده‌ است که به زودی این کشورها نیز عضو شینگن خواهند شد. با این حال، کشورهایی نظیر نروژ، ایسلند، سوییس و لیختن‌اشتاین عضو اتحادیه­‌ی اروپا نیستند، ولی جزء کشورهای منطقه شینگن هستند و از مزیت مسافرت آزاد در این منطقه بهره­‌مند می­‌باشند.

 

داشتن ویزای شینگن چه مزایایی دارد؟

از مهم‌ترین مزایای ویزای شینگن، سفری راحت به کشورهای اروپایی است. فقط کافی است شما ویزای شینگن یکی از کشورهای حوزه شینگن را دریافت کنید، شما می‌توانید با همان ویزا از ۲۵ کشور اروپایی دیگر نیز بازدید نمایید. در صورت داشتن این ویزا می‌توانید هر ۶ ماه یک‌بار به مدت حداکثر ۹۰ روز به کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر کنید. بقیه کشورهای اتحادیه اروپا نظیر سوئیس به راحتی به شما ویزا خواهند داد. از نظر گرفتن ویزا برای ایرانی­ان، اروپا به سه منطقه بریتانیا، منطقه شنگن (آلمان، اتریش، اسپانیا، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، هلند، یونان) و کشورهای اتحادیه و اروپای شرقی تقسیم می­‌شود. اخذ ویزای بریتانیا با پاسپورت ایرانی نسبتا آسان می­‌باشد، تنها لازم است بتوانید ثابت کنید قدرت پرداخت هزینه های سفر را دارید و این­که به ایران باز خواهید گشت. اگر از طرفی کسی که مقیم انگلستان است دعوت‌نامه‌­ای داشته باشید خود به خود فرد دعوت کننده تعهد برگشت شما به ایران را به عهده می‌­گیرد.

لازم است بدانید که از ۲۶ کشور حوزه شینگن، ۱۷ کشور در داخل خود ایران سفارت دارند و حضور سفارت­‌های این ۱۷ کشور دریافت ویزای شینگن کشور مورد نظر را برای شما بسیار آسان‌تر می‌­کند. نکته مهمی که باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که ویزای شینگن هر کشوری را که دریافت می­‌کنید باید حداقل یک ­بار به آن سفر نمایید، به این علت که برخی از کشورها دارای قوانین اعتبار ویزای شینگن و استفاده حداقل یکبار از ویزای دریافتی می­‌باشند.

 undefined

 

 نگران دریافت ویزای شینگن نباشید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ژیوار سفیر نوین همراه باشید.

 

ادامه مطلب ...